Hidroizolatie cabina de dus zidita

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #31
    Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita

    Postat în original de spik1
    Buna ziua!
    La o baie cu pereti din osb am termoizolat pe afara cu polistiren expandat. Buun acum in interior pun vata minerala de fatada(asta am) apoi o folie anticondens si rigips. As vrea sa aplic o hidroizolatie pe pereti, dar de care?
    Voi confectiona si o cadita de dus cu beton, aici am aflat ce trebuie pt. hidroizolatie, dar pe rigips ce trebuie aplicat astfel ca zugraveala sa fie aspectuoasa. Faianta va fi aplicata doar in dreptul caditei si a chiuvetei.
    Multumesc frumos.
    Dupa ce aplicati vata, realizati structura metalica pentru gipscarton pentru a putea monta faianta, distanta inter-ax mai mica decat 60cm, de exemplu 40cm. Aplicati o bariera de vapori, gipscartonul verde si apoi hidroizolati cu hidroizolatie pe baza de ciment si benzi etansare la colturi, pentru interior - hidroizolatie sub placarea ceramica. gasiti produse la Ceresit, Sika, Mapei etc. Daca doriti exemplificam dar sunt sigur ca gasiti referinte pe forum.

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2343

      #32
      Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita

      Ok.
      La tavan intre stratul de vata si rigips pot pune , ca tot o am, folie de aluminiu cu polistiren din acela care se pune sub parchet?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #33
        Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita

        Nu, folia de aliminiu de la parchet nu este suficient de rezistenta pentru a fi utilizata ca o bariera de vapori la tavan.

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2343

          #34
          Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita

          Ok, multam frumos.

          Comentariu

          • spik1
            Living Legend
            • 20.apr.2012
            • 2343

            #35
            Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita

            Si totusi...as vrea sa inteleg de ce acel polistiren de 3 mm grosime sau ce o fi, cu folia de aluminiu lipita pe el, rezista sub parchet si intre rigips si vata nu rezista?!
            Montarea lui va fi intre rigips si infrastructura de profile din tabla.
            Multam pentru intelegere.
            Ultima editare de spik1; 02.sep.2016, 20:21.

            Comentariu

            • doru_marciuc
              Living Legend
              Expert amenajari
              • 01.oct.2012
              • 1415

              #36
              Răspuns la: Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita

              Postat în original de spik1
              Si totusi...as vrea sa inteleg de ce acel polistiren de 3 mm grosime sau ce o fi, cu folia de aluminiu lipita pe el, rezista sub parchet si intre rigips si vata nu rezista?!
              Montarea lui va fi intre rigips si infrastructura de profile din tabla.
              Multam pentru intelegere.
              Merge. De altfel, bariera de vapori, poate fi o folie ordinară de polietilenă, adică ceva prin care nu poate trece vaporul.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #37
                Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita

                Rezistenta acelui polistiren, de fapt folie PEE si folie (foitei) este mult prea slaba pentru a face fata la prinderea pe tavan. Pe pardoseala se aseaza si atat. Bariera de vapori pentru tavan este armata, fie cu o folie de polietilena, fie cu o rtetea de polietilena etc. Rezista la intindere si are o grosime mai mare.
                Folie de polietilena standard are o grosime de 0.14-0.2mm, mult mai mult ca foita de la parchetul laminat.

                Comentariu

                • mf008
                  Incepator
                  • 13.ian.2011
                  • 30

                  #38
                  Buna ziua, eu am o problema cu un astfel de dus in pardoseala.

                  in momentul in care se face dus apa se infiltreaza si curge pe sub gresie in toata baia, astfel incat a ajuns la usa de la baia (este o baie mica de bloc) care s-a deteriorat intr-o parte a tocului si de asemenea si la parchetul din hol.
                  apa nu a ajuns la vecinul de jos (ceea ce inseamna ca hidroizolatia este bine facuta..?)

                  am schimbat siliconul dintre gresie si faianta in partea de cada, insa tot se infiltreaza apa
                  vad asta pt ca se uda rosturile dintre placile de gresie din afara zonei de dus cand se utiliezaza dusul

                  clar sub gresie exista goluri, iar apa o data infiltrata pe undeva isi gaseste loc sa circule intre sapa si gresie

                  se mai poate remedia aceasta situatie? daca da, cum?

                  iar daca tb totul scos si refacuta baia cum ar tb facuta pt a nu mai aparea aceste probleme?

                  multumesc,

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    #39
                    Putem vedea foto de la fata locului? Cum este realizata lucrarea actuala?

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12202

                      #40
                      Din pacate , in tarisoara asta lipseste :
                      https://www.amazon.com/Oatey-41620-P.../dp/B000HEC426 si https://www.amazon.com/Industries-Qu...7NKR68YG&psc=1 ...practic , niste rahaturi care ar ajuta mult lucrarile de dusuri .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12202

                        #41
                        Din pacate , in tarisoara asta lipseste :
                        https://www.amazon.com/Oatey-41620-P.../dp/B000HEC426 si https://www.amazon.com/Industries-Qu...7NKR68YG&psc=1 ...practic , niste rahaturi care ar ajuta mult lucrarile de dusuri .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12202

                          #42
                          Postat în original de Gemini
                          Răspuns la: Răspuns la: Hidroizolatie cabina de dus zidita



                          Urat, urat, urat...........

                          Asteptam foto.
                          .....
                          Dupa ani si ani.... ma voi intoarce ....!?
                          Lucrarea respectiva NU a fost inventia mea , asa s-a comandat desi eu m-am opus , tocmai ca NU puteam asigura hidroizolatia .
                          Daca aveam alte materiale de etansare , asa raminea pe veci caci nu ar fi avut nimic .
                          Cert este ca totul a functionat pina cind s-a ales praful si am aflat ca un spatiu de jos a fost inundat . Practic nu inundat ci a fost o infiltratie si cum jos nu s-a intrat citeva luni , la deschidere au gasit laborator de facut penicilina ...acolo functiona culmea , un cabinet medical .
                          Vina noastra ? ZERO , raspunderea clientului .
                          Asa ca am transformat in cadita zidita , hidroizolata , nemuritoare . Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160331_095301.jpg 
Afișări:	303 
Mărime:	228,4 KB 
ID:	685704 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160404_122731.jpg 
Afișări:	278 
Mărime:	210,8 KB 
ID:	685705 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160402_124754.jpg 
Afișări:	282 
Mărime:	174,5 KB 
ID:	685706
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13007

                            #43
                            Postat în original de Mircea G
                            Din pacate , in tarisoara asta lipseste :
                            https://www.amazon.com/Oatey-41620-P.../dp/B000HEC426 si https://www.amazon.com/Industries-Qu...7NKR68YG&psc=1 ...practic , niste rahaturi care ar ajuta mult lucrarile de dusuri .
                            Putem si fara ele, numai sa stim ce facem! Unele ajuta, altele ne pot incurca. Exista solutii alternative. Acum, daca exista la ei, ar fi normal sa le putem alege si noi dar aceste elemente sunt de nisa, lipsesc mult mai multe produse mai uzuale. Oferta limitata, cu cat suntem mai departe de marile aglomerari, cu atat de greu de gasit.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13007

                              #44
                              Postat în original de Mircea G

                              Dupa ani si ani.... ma voi intoarce ....!?
                              Lucrarea respectiva NU a fost inventia mea , asa s-a comandat desi eu m-am opus , tocmai ca NU puteam asigura hidroizolatia .
                              Daca aveam alte materiale de etansare , asa raminea pe veci caci nu ar fi avut nimic .
                              Cert este ca totul a functionat pina cind s-a ales praful si am aflat ca un spatiu de jos a fost inundat . Practic nu inundat ci a fost o infiltratie si cum jos nu s-a intrat citeva luni , la deschidere au gasit laborator de facut penicilina ...acolo functiona culmea , un cabinet medical .
                              Vina noastra ? ZERO , raspunderea clientului .
                              Asa ca am transformat in cadita zidita , hidroizolata , nemuritoare . Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160331_095301.jpg 
Afișări:	303 
Mărime:	228,4 KB 
ID:	685704 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160404_122731.jpg 
Afișări:	278 
Mărime:	210,8 KB 
ID:	685705 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160402_124754.jpg 
Afișări:	282 
Mărime:	174,5 KB 
ID:	685706
                              Poti detalia dincolo de foto? Sigur solutia nu a fost bine aleasa sau a fost incompleta. Exista puncte slabe si poate nu s-a izolat cu atentie peste tot, nu este suficient doar in campul placari, onele sensibile sunt racorsarile, muchiile, strapungerile etc.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • Mircea_G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12202

                                #45
                                Dincolo de foto nu este nimic spectaculos caci nu am folosit membrane sau benzi din lipsa , insa am folosit material de izolare la greu , deoarece raminea . mai este si adezivul ...no problem . Este o lucrare " pe firma " , asta este situatia si bugetul . Important este ca acum functioneaza .
                                Culmea este ca functioneaza si o alta , baie data cu aquastop ( solutie de bitum ), ala de mai bine de 15 ani , la galetile metalice albastre ... si acolo este dus pe jos , in toata baia ( confort 3 ) .
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...