Hidroizolare fundatie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6880

    #46
    Pe placa de la pardoseala veti monta instalatie de incalzire prin pardoseala ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #47
      Recomandarea mea este sa aplicati termoizolatie din polistiren extrudat sub placa de beton.

      Comentariu

      • seba  patrar
        Incepator
        • 04.nov.2007
        • 7

        #48
        izolatie

        Nu am de gind sa-mi montez incalzire prin pardoseala, mi se pare costisitor, si nu cunosc avantajele.Ceea ce vreau sa stiu este cum izolez podeaua parterului,placa am turnat-o deja si sub ea s-a pus doar folie de plastic.Ce mai este de facut?
        Iar vremea nu ne este favorabila...apropo , pana la ce temperatura se mai poate lucra?
        Multumesc anticipat.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #49
          Nu aveti decat sa utilizati varianta cu polistiren extrudat peste placa.

          Nu stiu in ce stadiu se afla constructia dvs. pentru ca anterior am discutat ceva si acum ne spuneti ca aveti placa turnata isna termoizolarea pardoselii se face atunci cand incepeti lucrarile interioare.
          Peste stratul de polistiren extrudat o sa turnati o sapa de egalizare de minim 45 mm care va constitui suportul viitorului finisaj al pardoselilor dvs.

          De lucrat se mai poate lucra dar depinde ce anume lucrare faceti. Daca lucrati la interior se inchid ochiurile de geam si la o temperatura interioara de minim 5 grade C se pot face destule lucrari.

          Comentariu

          • seba  patrar
            Incepator
            • 04.nov.2007
            • 7

            #50
            Stadiul casei- am turnat placa de parter si vreau sa ma apuc de zidarie saptamina viitoare .De ce anume terbuie sa tin seama in stadiul si pe vremea asta ?
            Multumesc anticipat>

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #51
              Daca vremea este in aceeasi nota ca zilele acestea nu cred ca este indicata ridicarea zidariei.
              Lasati fundatia sa se usuce si reincepeti lucrarile atunci cand vremea o va permite.

              Comentariu

              • bucur calin aurelian
                Incepator
                • 17.nov.2007
                • 1

                #52
                izolarea fundatiei

                dorec sa stiu cum se izoleaza fundatia unei case vechi care nu are izolatie iar pe pereti interiori unezeala se obserca c am 50 de cm in sus

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #53
                  Descrieti modul de realizare a constructiei si modul de manifestare a problemelor curente.

                  Exista demisol/subsol?

                  Comentariu

                  • MihaiCozmin
                    Incepator
                    • 09.dec.2007
                    • 13

                    #54
                    Izolatie la parter

                    Buna ziua,

                    As vrea sa va intreb cum as putea sa scap de frigul care vine din betonul de la parter(ma refer la planseu)avand in vedere ca parintii mei locuiesc intr-un apartament de tip comunist si se plang de frigul care vine de jos.In momentul de fata m-am gandit sa pun parchet peste planseu.Intrebarea mea ar fi:Pot sa pun sub parchet o folie impermeabila sau anticondens care se foloseste la izolatia acoperisurilor sau ce alta varianta imi propuneti?

                    Va multumesc anticipat,
                    Mihai

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13007

                      #55
                      Termoizolatia pardoselii.
                      Folie PE oricum se pune sub parchetul laminat.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        #56
                        Daca este posibil ar trebui sa termoizolati pardosela, sunt doua variante:
                        -pe tavanul subsolului daca exista
                        -peste placa de beton

                        Comentariu

                        • MihaiCozmin
                          Incepator
                          • 09.dec.2007
                          • 13

                          #57
                          termoizolatie

                          Va multumesc,am inteles ideea.
                          Mihai

                          Comentariu

                          • saxxen
                            Incepator
                            • 18.oct.2008
                            • 1

                            #58
                            Ajutor! Pereti umezi, remediere ?!

                            Va salut.
                            De vreo 2 ani sunt proprietarul unei case. Constructia este facuta din 2 bucati ca sa zic asa. Doua dormitoare si un hol sunt constructie veche (din caramida de prin 70) iar restul (4 incaperi din boltari beton) constructie 2000. La ce este construit in 2000 nu am probleme, nefiind tencuit exterior se observa cartonul bituminos pt. ruperea capilaritatii. Insa la constructia veche apar problemele: peretii sunt umezi de jos in sus pe o portiune de 50 cm si cei interiori si cei exteriori, in unele locuri cazand pur si simplu stratul de glet cu vopseaua lavabila.
                            Din ce am citit pe forum sunt 2 cauze:
                            1. nu a fost realizata hidroizolatia fundatiei care banuiesc ca este din caramida
                            2. nu a fost realizata hidroizolatia sapei (strat de pietris + carton bituminos - polistiren stiu sigur ca nu este)

                            Partea grava este ca nu stiu cum se poate determina care din ele este pt. a putea stabili un buget pt. remediere si cum se poate remedia fiecare caz in parte. De aceea rog pe cei care se pricep sa imi dea un sfat punctual la 1 si la 2.


                            - se determina sapand la baza unu zid (exterior?) un sant in adancime pana la nivelul unde incepe constructia zidului. Ma gandesc ca de preferat este ca sapatura sa fie facuta in interiorul casei si asa se pot determina cele 2 cauze. Singura problema este ca este oarecum amenaja: laminat si gresie pe hol dar daca nu am incotro asta este.
                            Intrebare: zidurile interioare trebuie sa aiba si ele fundatie cu hidroizolatie ?
                            Mersi mult!
                            PS: nu stiu daca topicul meu se incadreaza la aceasta sectiune o sa il postez si la hidroizolatii, rugand moderatorii sa stearga topicul care nu este postat la categoria corespunzatoare.

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13007

                              #59
                              Ar trebui sa sti daca este acel carton in vreo zona a peretelui vechi - cartonul pentru ruperea capilaritatii.

                              In ce zone apare umezeala pe pereti? Hidroizolatie exterioara nu cred ca are.
                              Poti sapa pe ambele parti ca sa vezi ce si cum ai acolo.
                              Daca pardoseala se poate rezolva mai usor, cu ruperea capilaritatii sub zid e ceva mai greu.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • dl_io
                                Incepator
                                • 05.aug.2009
                                • 21

                                #60
                                Am vazut ca s-au adus in discutie aditivii pentru impermeabilizarea betonului . Folosindu-i pe ei , scap de problema apei ? Eu am facut sapaturile in toamna si n-am avut nicio problema . Cand sa torn , in primavara asta , santurile erau pline cu apa . Dupa ce scot apa cu pompa , in cateva zile am cam 20 cm de apa . Inainte de a sapa , am facut cateva sapaturi pana la vreo 2 metri si n`am dat de nici un strop de apa . M`ar ajuta aditivii aia din beton + un tub de tren pe tot perimetrul casei ? Sau ce solutii as avea ? Orice idee e binevenita , poate o scot la capat . Multumesc !

                                Comentariu

                                Procesare...