Hidroizolare fundatie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #91
    Răspuns la: Hidroizolare fundatie

    Aplicati hidroizolatia lichida pe fundatie si apoi puteti intinde membrana cu crampoane daca nu sunt probleme cu umiditatea terenului in zona dvs. Atentie la etansarea imbinarilor si fixarea membranei cu crampoane. In aceste conditii drenajul la talpa fundatiei este inutil.
    Imagini despre ce anume? Aveti alte neclaritati?

    Comentariu

    • Don Manole
      Incepator
      • 08.apr.2013
      • 1

      #92
      Răspuns la: Hidroizolare fundatie

      buna seara , ma intereseaza la o suprafata de 310 m2 de sapa de 13 , cu ce ies mai bine , ma refer la folie ce trebuie sa pun sub placa , de care este indicata?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #93
        Răspuns la: Hidroizolare fundatie

        Sapa de egalizare sauplaca de beton?
        Alegerea hidroizolatie nu s eface doar dupa tipul placii sau grosimea acesteia, ci dupa umiditatea solului si caracteristicile constructiei.
        Prezentati mai multe detalii despre modul de realizare a fundatiei, date de spre sol si eventual poze de la fata locului daca ati turnat parte din fundatie.
        Proiect aveti, ce prevede in aceasta zona?

        Comentariu

        • MarianBV
          Incepator
          • 10.mar.2013
          • 18

          #94
          Răspuns la: Hidroizolare fundatie

          ziua buna.
          intrebare referitoare la izolarea fundatie.
          nu sunt probleme de apa, avem studiu geo (apa e la 17 m), toata apa ce exista pe acolo e cea de la ploaie. nu e nevoie nici de drena.
          ce sa punem pe fundatia de beton ? folia cu crampoane aia e clar.
          dar peste beton ? ne-am uitat la carton bituminat, membrana v3 (buna dar parca cam scumpa). aceastea se aplica direct pe fundatie, nu se mai pune nimic intre beton si ele ? deci fundatie, carton bituminat (sau membrana v3), folie crampoane ? mai sunt si alte varianta ? in proiect e trecut hidrostop, si cam atat.
          Ultima editare de MarianBV; 09.iul.2013, 09:48.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #95
            Răspuns la: Hidroizolare fundatie

            Ce tip de fundatie aveti? Va rog sa descrieti modul de realizare a fundatiei, eventual postati foto.

            Comentariu

            • MirceaXY
              Incepator
              • 04.nov.2012
              • 37

              #96
              Răspuns la: Hidroizolare fundatie

              Si eu am cateva dileme, referitor la izolarea fundatiei.
              La casa la mine (acum in constructie) am soclul de 70cm. La baza lui vreau sa construiesc trotuarul. Am acces prin decopertare (inainte de realizare trotuar) mai jos, pe fundatie vreo 40cm (fundatia coboara inca 70cm, nu am acces , s-a turnat in pamant de la inceput).
              Deci am -40cm sub nivelul trotuarului si +70cm peste trotuar , elevatia.

              - pe fundatie (40cm) trebuie sa fac hidroizolatie)
              - pe soclu (deasupra trotuarului) vreau sa fac si hidroizolatie , si termoizolatie cu polistiren extrudat, pentru aplicare tencuiala mozaicata.

              Mentionez ca pericolul infiltrarii apei nu este chiar atat de mare - am facut un sant de drenaj la aprox 1,2 m in jurul casei (un sant la fundul caruia am amplasat un tub de dren , sant umplut apoi cu pietris). Panza freatica este joasa, totusi , sunt hotarat sa iau acum masuri de vreme rea (ploua nervos uneori, zapada mare - zona mai spre munte)

              Nu stiu ce solutie sa adopt. La hidroizolare din ce m-am documentat, inclusiv pe forumul Dvs pot utiliza:
              - membrana bituminoasa poliester (aplicata la rece sau la cald)
              - mastic bituminos - de exemplu Plastimul de la Mapei
              - mortar bituminos, aplicat in 2-3 straturi cu pensula, de ex. CR65 de la Ceresit.

              Eu as vrea sa hidroizolez tot (soclul + cei 40cm din fundatie) si apoi sa aplic peste tot polistirenul extrudat. Pe soclu acesta ar avea rol de termoizolare si suport decorativa, pe fundatie ar avea un rol de protectie mecanica. E corect?

              Probleme :
              - polistirenul nu se prea impaca (nu se poate lipi usor) pe membrana bituminoasa sau masticul bituminos
              - suprafata de beton (soclu + fundatie) are suficiente neregularitati din turnare incat o fixare "la boloboc" a polistirenului presupune utilizare de cantitati consistente de adeziv. Cu "mamaligi" de adeziv se poate realiza, cu spuma poliuretanica sau benzi butil (am auzit ca exista asa ceva) ar intra cantitati foarte mari, deci foarte scump. Numai ca mamaligile de adeziv (CT85 de ex) nu adera la membrana sau mastic !
              - daca utilizez mortar hidroizolant, gen CR65 (solutie sugerata de un inginer) s-ar rezolva problema aderarii polistirenului (adezivul obisnuit de polistiren se lipeste de mortarul hidroizolant). O fi viabila solutia? Acest CR65 chiar hidroizoleaza? daca e buna solutia, de ce nu e asa raspandita?! In orice caz, CR65 nu este ieftin.
              - s-a mai spus , chiar pe acest forum , ca singura hidroizolatie veritabila este membrana bituminoasa? daca e asa, de ce se mai comercializeaza masticul ala bituminos pe post de hidroizolare?! Sau mortarul CR65?
              - pentru siguranta, pe socul cel putin , trebuie trase cateva dibluri pentru siguranta fixarii polistirenului? Nu afecteaza atunci stratul hidroizolator?

              Mi-e imi trebuie o solutie CORECTA, cu risc minim, in primul rand. Nu as avea chef sa sparg trotuarul si sa sap dupa vreo 2-3 ani. Ce mi-ati recomanda?

              Va multumesc.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #97
                Răspuns la: Hidroizolare fundatie

                Hidroizolarea pe toata elevatia trebuie sa aiba o justificare si aceea este legata de umiditatea solului si posibilitatea de aparitie a unor surse exterioare de apa, care sa spele elevatia.
                Termoizolatia cu polistiren extrudat are si rolul de protectie mecanica a hidroizolatie, alaturi de componenta de izolare termica.
                Polistirenul se poate lipi usor cu mastic bituminos peste hidroizolatie, v-am dat deja un exemplu anterior.
                Suprafata de beton pe soclu nu ar trebui sa fie atat de neregulata. In caz contrar, se poate repara pentru a reduce abaterile, in fucntie de marimea acestotra.
                Este exclusa lipirea cu adeziv pe baza de ciment pe zona hidroizolata sau direct pe suprafata cu abateri mari, pentru ca exista probleme de aderenta si limita maxima a grosimii stratului de adeziv.

                Solutiile de impemeabilizare de genul celei mentionate, Ceresit CR65, este in regula din punct de vedere tehnic si este utilizata cu succes pentru hidroizolarea diverselor suprafete. Pe piata noastra in ultimii ani au fost promovate astfel de solutii, din aceasta cauza sunt mai putin utilizate. Au domeniul de aplicare mai redus ca al membranelor bituminoase, cele care sunt arhicunoscute si ceva mai ieftine ca solutie.
                In constructii, ca si in alte domenii exista diferite materiale, cu capabilitati diferite si aplicabile in anumite zone, nu exista un singur material universal valabil. In functie de importanta aplicatiei, de cantitatea de umiditate si compozitia acesteia se stabileste modul de actionare asupra elementelor constructive, astfel ca se aplica solutii mai dezvoltate sa nu. Zona cu umiditate redusa, solutii minime de protectie = doar stratul de hidroizolatie aplicat la rece, pensulat.
                In nici un caz nu se vor aplica dibluri pe zona cu hidroizolatie si in plus, polistirenul extrudat pentru zona trebuie sa fie rugos/striat.

                Comentariu

                • luciandeac
                  Incepator
                  • 02.iun.2012
                  • 21

                  #98
                  Răspuns la: Hidroizolare fundatie

                  buna ziua
                  doresc sa fac o hidroizolatie a fundatieiClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	SAM_2300.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	284,0 KB 
ID:	611748Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	SAM_2301.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	281,8 KB 
ID:	611749Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	SAM_2302.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	281,1 KB 
ID:	611750 , pe interior, inainte de punerea umpluturii (pietrisului) si turnarea placii.
                  cum ma sfatuiti sa fac

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    #99
                    Răspuns la: Hidroizolare fundatie

                    Hidroizolatie fundatie sau hidroizolatie pardoseala/placa beton?
                    Ne spuneti cateva cuvinte despre constructie? Este o extindere? Partea executata este hidroizolata?

                    Comentariu

                    • luciandeac
                      Incepator
                      • 02.iun.2012
                      • 21

                      Răspuns la: Hidroizolare fundatie

                      Este o extindere. Partea executata nu este hidroizolata.
                      Vreau sa torn placa de beton la cca. 17cm (o treapta) mai jos de nivelul elevatiei si ma gandeam ca ar fi bine sa hidroizolez fundatia.
                      Pentru turnarea placii de beton, peste pamant o sa pun 15-20cm de pietris si folie. Izolatia termica a placii doresc sa o fac cu polistiren extrudat: cum ma sfatuiti, sa-l pun sub placa sau peste? multumesc

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        Răspuns la: Hidroizolare fundatie

                        Dac ain rest nu aveti hidroizolatie, nu cred ca ar fi necesar nici aici sau oricum ar fi o protectie insificienta si discontinua la nivelul planseului peste sol.
                        Daca totusi doriti sa izolati, puteti aplica hidroizolatia dupa ce asezati pietrisul pentru ruperea capilaritatii, turnati placa de beton si apoi termoizolati cu polistiren extrudat XPS TOP 30 GK de la Austrotherm. La final turnati o sapa de egalizare armata, de 5cm. Tineti cont de grosimea straturilor cand dimensionati placa de beton si astfel aveti controlul asupra acelei trepte ce pare sa o realizati la nivelul pardoselii.

                        Comentariu

                        • dsemaca
                          Incepator
                          • 31.oct.2012
                          • 33

                          Răspuns la: Hidroizolare fundatie

                          Buna ziua,

                          Am construit o casa pe o fundatie aflata intr-o zona in panta. La vremea cind s-a facut turnarea nu prea stiam cum e cu hidroizolatia. In momentul de fata, am constatat ca doua laturi au fost date cu emulsie apoasa de bitum si au la baza un dren facut din piatra sparta relativ mare, iar celelalte doua laturi au fost date cu Sika (nu stiu exact tipul) aplicat cu un fel de pieptane, dupa care dat al doilea strat care sa completeze o suprafata groasa de citiva mm. Pe aceleasi laturi a fost aplicata membrana cu crampoane iar la baza fundatiei a fost facut un dren cu tub de drenaj, piatra iar deasupra umplut cu pamint.

                          Am decis sa ma avint in a face trotuare in jurul casei in regie proprie. Conform unor indicatii de pe forum, am decopertat pe cele doua laturi fara membrana cu crampoane cam 50cm pentru a pune 25cm agregat 16-31 care sa inglobeze si un tub de dren, 10cm agregat 3-7, 5cm nisip dupa care intentionez sa torn beton sau sa pun niste dale. Am constatat ca suprafata data cu bitum apos nu pare foarte bine hidroizolata, ma gindesc ar putea fi afectata in perioada de inghet/dezghet in toamna si primavara.

                          Am citit ca ar trebui sa pun membrana bituminoasa si membrana cu crampoane peste tot insa nu stiu cit de jos ar trebui sa ajung. A sapa pina la stratul de piatra de la baza fundatiei nu este practic, oare a sapa doar pina la adincimea de inghet nu ar trebui sa fie suficient.

                          Mentionez ca desi atunci cind ploua apa vine destul de abundent pe dealul din spatele casei, pamintul scos acum pare a fi destul de uscat. Apa freatica este undeva pe la 6m adincime, deasupra unui strat de 'camitza', cum ii spun localnicii. Putin probabil ca apa freatica sa ajunga la fundatie.

                          Pe partea expusa a soclului intentionez sa aplic polistiren extrudat dupa care sa fac un fel de finisaj. Inteleg ca polistirenul trebuie sa stea peste folia de dirijare a apelor prinsa in straturile de piatra, pentru a dirija apa la distanta de fundatie.

                          In aceste conditii, mi s-a spus de rude si vecini ca trotuare cu baza asa adinca sint ne-necesare, ca hidroizolatia e ok si ca ma complic prea tare. N-as vrea sa trag cu tunul in tintar insa nici sa las ceva ce s-ar putea degrada in timp.

                          Atasez citeva poze; orice sfat este binevenit.
                          Multumesc

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1-IMG_1358.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	361,5 KB 
ID:	611786Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3-IMG_1743.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	260,1 KB 
ID:	611787Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4-IMG_1748.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	277,0 KB 
ID:	611788Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5-IMG_1749.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	261,4 KB 
ID:	611789Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	6-IMGP1036.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	205,5 KB 
ID:	611790
                          Ultima editare de dsemaca; 09.aug.2013, 22:12.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            Răspuns la: Hidroizolare fundatie

                            Daca ar trebui hidroizolat si pe acele laturi unde aveti doar hidroizolatia minima, atunci ar trebui sa mergeti pana la cota talpii fundatiei.
                            Ati spus totusi ca nu sunt probleme deosebite si cred ca cea mai importanta grija este dirijarea apei ce vine de pe deal, in perioada precipitatiilor.
                            Pentru aceasta trebuie sa incercati realizarea unor zone de colectare si evacuare, inainte de a ajunge in zona fundatiei si trotuarelor. Se pot amenaja diverse santuri din piatra, pe fiecare laterala a cladirii, la odistanta suficient de mare (cativa metri) in fucntie de posibilitatile oferite de spatiul proprietatii.

                            Comentariu

                            • dsemaca
                              Incepator
                              • 31.oct.2012
                              • 33

                              Răspuns la: Hidroizolare fundatie

                              Multumesc Gemini,

                              Una din cele doua laturi protejate mai putin este spre vale la 45 de grade, cealalta este spre deal la 45 de grade. In partea spre deal nu ar fi practic sa construiesc sant la distanta de casa pt ca ar trebui rupta panta, cel mai probabil cu un zid de sustinere.

                              Avind in vedere ca in primul caz nu este o problema deosebita iar in al doilea nu prea e loc, ma gindesc pur si simplu sa pun o folie de plastic mai solida pe fundul suprafetei unde va fi agregatul de sub trotuar. Ridic folia putin pe perete si deasupra ei pun o membrana bituminoasa si o membrana gofrata. Termoizolatia soclului, din polistiren extrudat, o pun sa acopere membrana bituminoasa cam 30cm. Intre pietrele de agregat pun si un tub de dren, mai mult nu vad ce ar fi posibil practic, fara investitii majore pentru un zid de sustinere a dealului.

                              Spuneti-mi, va rog, daca exagerez cu masurile sau e ceva ce trebuie neaparat facut in plus, avind in vedere conditiile specifice.

                              Multumesc

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15019

                                Răspuns la: Hidroizolare fundatie

                                Ruperea de panta nu trebuie neaparat sa fie cu un parapet masiv din beton sau sa aiba o diferenta de nivel mare.
                                Uneori, un 50 cm este suficient iar ca parapet puteti utiliza piatra de rau sau ce posibilitati aveti in zona, la o distanta de 2-3 m de casa.
                                Se pot face placari cu piatra pentru a realiza niste zone de colectare si scurgere a apei, pe fiecare laterala a casei.
                                Exagerati cu atat ea membrane pe zona de trotuar, oricum apa ajunge si prin sol, pe sub membrane. Trotuarul va colecta apa de la suprafata, restul putand fi absorbit de sol.

                                Comentariu

                                Procesare...