Hidroizolatie casa caramida cu apa de sticla

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bugnar_vio
    Incepator
    • 08.feb.2014
    • 59

    Hidroizolatie casa caramida cu apa de sticla

    bugnar_vio
    bugnar_vio - 26.03.2016 21:15 Editează Raportare
    Ma intereseaza daca stie cineva cum se face o hidroizolatie exterioara la casa de caramida, cu apa de sticla. Mi s- a recomandat sa fac o asemenea hidroizolatie exterioara, injectand din 10 in 10 cm la un unghi de 45 de grade.... Apa de sticla in caramida.... As vrea sa stiu daca a mai facut cineva si care sunt pasii exact.
    Am o casa de caramida la care dupa fiecare ploaie se uda peretii exteriori.... Trage caramida ca un burete.
    Mi s- a recomandat sa sap pe langa ea de jur imprejur si sa aplic solutia de mai sus... Cand va peite vremea. Am atasat cateva poze din timpul cand s - a dat in tinci. Intai totul a fost perfect uscat si dupa o ploaie se vede cum s- a udat peretele....
    Fișiere Atașate
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: Hidroizolatie casa caramida cu apa de sticla

    Se poate injecta o solutie de silicatizare. Procedura este decopertarea pe exterior, practicarea unor gauri cu o adancime corelata cu grosime aperetelui (grosime perete minus 5cm) din 15 in 15 cm pe un rand sau 8cm pe doua randuri, injectare minim 24 ore gravitational cu solutia de silicatizare, umplere rosturi cu mortar impermeabil, tratare exteroara zidarie pentru impermeabilizare.
    Se mai poate adauga un drenaj exterioar si refacut trotuarul.

    Comentariu

    • bugnar_vio
      Incepator
      • 08.feb.2014
      • 59

      #3
      Va multumesc tare mult. Aveti si un nume pentru aceasta solutie sau se poate face si cu apa de sticla?

      Si daca se poate de asemeni sa detailati putin la tratare exterioara zidarie pentru impermeabilizare...
      Ultima editare de Gemini; 30.mar.2016, 20:07.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Hidroizolatie casa caramida cu apa de sticla

        Un exemplu este Ceresit CO 81. Exista si alte produse similare, la alti producatori.
        Partea de zidarie decopertata de sub zona unde se face injectia se va hidroizola. Masurile posibile sunt diverse, fie cu materiale moderne, fie cu membrana standard.

        Comentariu

        • bugnar_vio
          Incepator
          • 08.feb.2014
          • 59

          #5
          Răspuns la: Hidroizolatie casa caramida cu apa de sticla

          Si atunci dvoastra nu recomandati dolutia ptopusa de medter cu spa de stivla? Sa refuz aceasta practica a perdoanei care me- a recomandat- o? Ce nu este neregula cu ea, daca se poate sa ma lamuriti va rog sa pot sa spun de ce nu e ok...

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            #6
            Răspuns la: Hidroizolatie casa caramida cu apa de sticla

            Postat în original de bugnar_vio
            Si atunci dvoastra nu recomandati dolutia ptopusa de medter cu spa de stivla? Sa refuz aceasta practica a perdoanei care me- a recomandat- o? Ce nu este neregula cu ea, daca se poate sa ma lamuriti va rog sa pot sa spun de ce nu e ok...
            Se pare ca nu ati inteles mesajul precedent desi e scris corect in limba romana ....
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #7
              Răspuns la: Hidroizolatie casa caramida cu apa de sticla

              Daca as avea vreo referinta certa pentru injectarea acestui produs (apa de sticla), v-as face recomandarea insa nu o pot face decat pentru produselor dedicate.

              Comentariu

              • bugnar_vio
                Incepator
                • 08.feb.2014
                • 59

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Hidroizolatie casa caramida cu apa de sticla

                In primul rand imi cer scuze pentru mesajul anterior scris de nepotelul meu, din masina, pe telefon. Mi--a spus ca am un mesaj nou la postul meu si i- am comunicat ce sa raspunda. Multumesc ca ati raspuns totusi si asa la mesaj si mai ales ca ati si subliniat toate greselile facute. De apreciat chiar daca din raspunsul primit, putin prea nervos as zice, ajutorul nu a fost chiar cel asteptat. Eu unul decat sa raspund asa, cu atata patima, si totusi sa nu spun nimic referitor la intrebare, nu o feceam.... Doar pentru a sublinia greselile gramaticale. Dar , inca odata va multumesc , indiferent de atitudine, pentru simplu fapt ca v- ati facut timp sa raspundeti. Astept "spellcheck" si la acest mesaj ))

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Hidroizolatie casa caramida cu apa de sticla

                  Postat în original de bugnar_vio
                  In primul rand imi cer scuze pentru mesajul anterior scris de nepotelul meu, din masina, pe telefon. Mi--a spus ca am un mesaj nou la postul meu si i- am comunicat ce sa raspunda. Multumesc ca ati raspuns totusi si asa la mesaj si mai ales ca ati si subliniat toate greselile facute. De apreciat chiar daca din raspunsul primit, putin prea nervos as zice, ajutorul nu a fost chiar cel asteptat. Eu unul decat sa raspund asa, cu atata patima, si totusi sa nu spun nimic referitor la intrebare, nu o feceam.... Doar pentru a sublinia greselile gramaticale. Dar , inca odata va multumesc , indiferent de atitudine, pentru simplu fapt ca v- ati facut timp sa raspundeti. Astept "spellcheck" si la acest mesaj ))
                  Problema dvs e ca nu ati citit postul #4 cu atentie , in rest degeaba faceti " pe suparatul " ca ati stalcit limba Romana ... solutia ati primit-o insa degeaba .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • aZu
                    Membru Marcant
                    • 22.mar.2006
                    • 525

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Hidroizolatie casa caramida cu apa de sticla

                    apa de sticla... hehe! Apa asta se foloseste in turnatorii, mai rar la constructii.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12202

                      #11
                      Si totusi , merge injectata in zid " apa de sticla " ? Ce motiv ar avea sa nu functioneze ?
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #12
                        Postat în original de Mircea G
                        Si totusi , merge injectata in zid " apa de sticla " ? Ce motiv ar avea sa nu functioneze ?
                        Ce problema aveti cu peretii respectivi? De e nu o solutie de silicatizare in locul apei de sticle care are proprietati de impermeabilizant dar in compozitia mortarelor sau ca solutie de intarire a surpafetei slabe a tencuielilor, zidariilor etc.

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12202

                          #13
                          O singura " buleala " am facut , si acum se razbuna . Un perete de la garaj ... Am impresia ca sub el nu exista hidroizolatie , se pare ca n-am fost pe faza , am lipsit din peisaj ...
                          Usor , in timp , si sint 12-13 ani , au aparut semne , apoi crapaturi ...si credeam ca se lasa fundatia ....
                          Pe exterior , probabil datorita decorativei si proprietatilor ei , n-a aparut decit o fisura , dar pe interior , au aparut exfolieri de tencuiala cu eflorescente , aproape la fiecare rind de bca ...
                          Studiat ...ar fi umezeala de capilaritate.
                          Cum am toata curtea in santier , ma gindeam sa repar si chestia asta , tot in regim " doua labute personale".
                          Revin cu poze .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            #14
                            Cum BCA este sensibil la orice urma de umezeala, daca s-a zidit peste beton direct cu BCA este clar. Avand in vedere lungima mica si ca este un garaj, cea mai solida metoda este cea in care taiati rost sub blocul de BCA si introduceti carton bituminos sau membrana.

                            Comentariu

                            Procesare...