Gaura in hidroizolatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • glepadatu
    Incepator
    • 17.dec.2016
    • 4

    Gaura in hidroizolatie

    Salutare tuturor,

    Va rog sa ma ajutati cu o problema pe care am creat o din prostia mea...am o casa care are demisol si hidroizolatia . Hidroizolatia exterioara este facuta cu carton bituminos peste care este zidit caramida. Am vrut sa dau o gaura sa trec dintr o incapere intr alta si nu mi am dat seama cand am dat aceasta gaura si am dat in exteriorul camerei in care vroiam sa ajung...mai exact am iesit cu spiralul din interior pana in exterior (adica in pamant) trecand si prin caramida si cartonul de smoala. Va rog sa ma ajutati cum as putea sa astup aceasta gaura fara sa am probleme cu infiltratiile de apa si igrasia in demisol in viitor.
    Precizez ca am dat gaura cu un spiral de 12.
    Solutia pe care am gasit o a fost sa bag silicon pe gaura pana la pamant. Oare credeti ca se poate face igrasie?


    Va multumesc anticipat!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15093

    #2
    Răspuns la: Gaura in hidroizolatie

    Zidul este destul de gros iar aplicarea unei solutii de hidroizolare/reparare a strapiunegrii nu se poate face fara a avea acces exact pe zona respectiva. Accesul pe acea zona ar putea fi facut doar din exterior, spargand o mica zona din caramizile de protectie respective. Se poate aplica un petec pe hidroizolatie.
    La ce inaltime fata de sol este gaura respectiva?
    Siliconul nu va ajuta. Exista solutii bituminoase similare cu siliconul, daca ne rezumam doar la a umple gaura respectiva cu aceasta solutie.

    Comentariu

    • glepadatu
      Incepator
      • 17.dec.2016
      • 4

      #3
      Răspuns la: Gaura in hidroizolatie

      Buna ziua,

      gaura fata de sol este la aproximativ 2 metri!

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15093

        #4
        Răspuns la: Gaura in hidroizolatie

        Injectati in gaura respectiva un sigilant bituminos, de exemplu BlackSeal de la Sika.
        Ar trebui sa faceti o improvizatie, un furtun amplasat in capatul stutului de la tubul standard pentru a ajunge in zona hidroizolatiei, la capatul gaurii.

        Comentariu

        • glepadatu
          Incepator
          • 17.dec.2016
          • 4

          #5
          Răspuns la: Gaura in hidroizolatie

          Multumesc mult pt sfaturi..am sa incerc sa bag aceasta solutie...macar pana la primavara cand am sa o refac pe exterior.

          Sarbatori fericite si un An Nou implinit!

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15093

            #6
            Răspuns la: Gaura in hidroizolatie

            Da, refacerea va fi destul de greu de realizat pe exterior. Acum este greu de evaluat cat va afecta sistemul si daca vor fi probleme fara a mai interveni pe exterior, dat fiind ca volumul de munca pentru a izola corect acea gaura nefericita este destul de mare.

            Comentariu

            Procesare...