Problema izolatie terasa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cipi13
    Incepator
    • 10.ian.2017
    • 5

    Problema izolatie terasa

    locuiesc la ultimul etaj si am o problema cu hidroizolatia terasei. acum, dupa ultima zapada, a inceput sa se infiltreze apa. am urcat pe acoperis si am constatat ca bitumul e dezlipit pe o portiune de aproape 2 metri. exista vreun material care poate fi aplicat la - 10 grade? sau care ar fi solutia cea mai buna sa lipesc cumva marginea aceea. multumesc.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: Problema izolatie terasa

    Nu aveti nicio sansa sa reparati acum. Daca zona nu este una foarte joasa, sa permita stationarea apei, indepartati zapada pe o zona de siguranta si toata apa.
    Dupa uscarea suprafetei, se va mai inclazi zilele urmatoare si ati putea aplica ceva de izolare. Problema este ca zona identificata de dvs. sa fie chiar cea prin care se infiltreaza apa si nu mai sunt altele ascunse.

    Comentariu

    • cipi13
      Incepator
      • 10.ian.2017
      • 5

      #3
      Răspuns la: Problema izolatie terasa

      apa nu sta in zona aceea, e mai sus de scurgere. infiltratia e cam in dreptul locului unde este dezlipit bitumul, deci cred ca de acolo vine apa. asadar, singura varianta e ca dupa fiecare ninsoare sa urc si sa curat zapada. cand mai da caldura ce imi recomandati sa folosesc?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Problema izolatie terasa

        Daca este mai sus este de bun augur. Odata uscata se poate acoperi preventiv cu o folie pentru a proteja de viitoarele zapezi, daca nu se poate repara intre timp.
        Ar fi buna o fotografie si sa ne spuneti ce tip de hidroizolatie este, bitumul clasic cu carton sau membrana bituminoasa?

        Comentariu

        • cipi13
          Incepator
          • 10.ian.2017
          • 5

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Problema izolatie terasa

          nu stiu cum ii zice, cand am refacut terasa acum cativa ani am folosit niste rulouri, cred ca este bitum cu carton, nu ma pricep prea bine. acum doi ani la imbinarile unde mai crapase smoala un prieten care se pricepe la asa ceva, a lipit niste banda bituminoasa (cred ca asa ii zice) cu folie de alunimiu deasupra, cu care a sigilat tot. a tinut pana anul acesta, anul trecut nu am avut nici o problema. o sa pun o folie mare de plastic pe zona bolnava si astept sa se regleze vremea.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Răspuns la: Problema izolatie terasa

            Acea banda ar trebui sa fi fost banda de butil aluminiu, utilizata sa repare acele imbinari ale hidroizolatiei. A fost o masura temporara, nu poate tine o vesnicie, cum nici membrana nu poate tine o viata.
            Daca rulourile au fost aplicate cu flacara cu butelie, discutam de membrana butuminoasa termosudabila.
            Daca puteti posta foto cu zona afectata, curata de zapada, poate ne dam seama ce suprafata este si cat de mare este fisura. Ea poate fi acoeprita dar daca hidroizolatia este veche, ar fi cazul sa va ganditi la refacere sau macar repararea zonelor afectate prin adaugarea unei noi membrane bituminoase.
            Solutiile punctuale de reparare, cu folii sau alte produse de gen, pot tine o perioada limitata de timp.

            Comentariu

            • cipi13
              Incepator
              • 10.ian.2017
              • 5

              #7
              Răspuns la: Problema izolatie terasa

              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	20,1 KB 
ID:	627600Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	20,1 KB 
ID:	627601
              asa arata zona. nu stiu daca sunt cele mai bune poze, dar poate sa dati seama despre ce e vorba. in principiu, hidroizolatia veche cred ca e in stare buna, avand in vedere ca anul trecut nu a fost nici o problema. oricum iau in calcul ca la vara sa fac o reparatie capitala.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #8
                Răspuns la: Problema izolatie terasa

                Puteti reincerca sa aplicati alta banda de butil, gasiti in magazine dar nu la temperaturi negative. Tot la temperaturi peste +5°C dar pe substrat uscat se poate aplica un chit bituminos de la Tytan. Mai exista o pasta de reparatii de la Den Braven, ii spune DenBit Aqua Stop, merita incercata.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  #9
                  Răspuns la: Problema izolatie terasa

                  Postat în original de cipi13
                  [ATTACH=CONFIG]96356[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]96357[/ATTACH]
                  asa arata zona. nu stiu daca sunt cele mai bune poze, dar poate sa dati seama despre ce e vorba. in principiu, hidroizolatia veche cred ca e in stare buna, avand in vedere ca anul trecut nu a fost nici o problema. oricum iau in calcul ca la vara sa fac o reparatie capitala.
                  Pasta hidroizolanta Ceresit CP27 Aquablock, negru, 300 ml la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Reparatii si hidroizolatii acoperis pe site.
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • cipi13
                    Incepator
                    • 10.ian.2017
                    • 5

                    #10
                    Răspuns la: Problema izolatie terasa

                    multumesc pentru raspunsuri. am curatat zapada de pe terasa si acum astept sa se incalzeasca un pic vremea sa vad ce voi face.

                    Comentariu

                    Procesare...