Scufundare fundatie si hidroizolare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • anti77
    Incepator
    • 12.apr.2012
    • 49

    Scufundare fundatie si hidroizolare

    La o bucatarie de vara construita din piatra in anii '60 (piatra lipita cu lut), pe fundatie tot de piatra (separate cu un carton bituminos) am observat cu stupoarea ca din decembrie pana azi s-o scufundat aproximativ 10 cm. Usa termopan montata acum 3 ani care se deschidea in exterior nu-l mai pot deschide ca da in trotuarul din fata bucatariei. O fi urcat trotuarul?

    Panza freatica este foarte sus, poate 10-20 cm fata de nivelul 0.

    In toamna am sapat un sant de 30cm latime, 20 cm adancime in jurul bucatariei sa se mai usuce fundatia (ici colo trecea apa de cartonul bituminos si era mai umed peretele) urmand sa pun folie cu tepi si sa-l umplu cu pietris ceea ce n-am apucat ca a sosit frigul. Nu exista crapaturi in pereti, insa au aparut microcrapaturi in pardoseala flotanta de beton armat turnata acum 3 ani, crapaturile ducand toate catre usa. Inainte era numai pamant batut ca pardoseala. Si usa se inchide acum un pic mai greu, agata in partea de jos.

    Singura diferenta fata de anii anteriori este temperatura externa mai scazuta, niciodata nu au fost temperaturi constant sub -10 grade timp indelungat cum s-a nimerit acum.

    Care poate fi motivul ca se scufunda bucataria de vara si cum il pot opri?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: Hidroizolare fundatie

    Foto cu cele specificate si de ansamblu cu aceasta constructie, aveti?
    Ce adancime are fundatia?

    Comentariu

    Procesare...