Hidroizolatie plafon beton din interior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • constantin.tovisi
    Incepator
    • 06.ian.2012
    • 6

    Hidroizolatie plafon beton din interior

    Buna ziua,

    Ce solutii de hidroizolare exista pentru un plafon (placa) de beton din interior?

    Din pacate hidroizolarea nu o sa poata fi facuta deasupra placii asa cum ar fi normal.

    Multumesc!
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Răspuns la: Hidroizolatie plafon beton din interior

    Ce reprezinta acea placa? Ce spatiu este si pentru ce se doreste hidroizolarea? Va rog sa ne dati mai multe detalii.

    Comentariu

    • constantin.tovisi
      Incepator
      • 06.ian.2012
      • 6

      #3
      Răspuns la: Hidroizolatie plafon beton din interior

      E vorba de placa de deasupra apartamentului meu. Deasupra e partial locuinta unui vecin, partial terasa acestuia si restul pod.

      In trecut au mai fost evenimente nefericite si acum ca am dat jos tencuiala pentru o renovare as vrea sa fac si o hidroizolatie. Am vauzt ca exista pe piata mai multe tipuri de hidroizolatii minerale. Sunt potrivite acestea pentru acest caz?

      Va multumesc!

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #4
        Răspuns la: Hidroizolatie plafon beton din interior

        Hidroizolatie ar trebui realizata pe pardoseala spatiilor apartinand vecinului dvs. In acest fel se protejeaza atat spatiile vecinului cat si ale dvs. Chiar daca hidroizolam tavanul locuintei dvs. nu va fi 100 % sigur ca va protejati de inundatiile vecinului sau alte probleme ale terasei. Apa provenind dinspre vecin isi va gasi loc prin zonele dintre etaje si va trece spre pereti sau alte cai de comunicatie/structuri adiacente tavanului. Din acest motiv nu va pot recomanda acest gen de lucrare, chiar daca tehnic putem identifica materiale pe piata pretabile pentru hidroizolarea pe partea negativa, pe tavanul dvs. Trebuie sa rezolvati probleme pe care le aveticu vecinul prin alte mijloace.

        Comentariu

        • constantin.tovisi
          Incepator
          • 06.ian.2012
          • 6

          #5
          Răspuns la: Hidroizolatie plafon beton din interior

          Cum va spuneam si in post-ul initial:

          Postat în original de constantin.tovisi
          Din pacate hidroizolarea nu o sa poata fi facuta deasupra placii asa cum ar fi normal.
          Acest lucru din pacate nu e in controlul meu, de asta intrebam sa aflu care sunt optiunile care imi raman. Este evident ca daca se pune problema infiltratilor apa isi va gasi un alt drum, dar si asa prefer sa hidroizolez pentru a evita pe cate posibil problemele.

          In alta ordine de idei, ce spuneti de hidroizolatiile minerale? Exista alte optini mai bune?

          Comentariu

          • emanu
            Membru marcant
            • 06.oct.2008
            • 504

            #6
            Răspuns la: Hidroizolatie plafon beton din interior

            foaia de cort, umbrela, mantaua de ploaie
            pus parul pe vecin
            rugaciuni pt seceta

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #7
              Răspuns la: Hidroizolatie plafon beton din interior

              Sigur ca o solutie de hidroizolare minerala este singura optiune ce va poate ajuta dar, repet, nu va asigura eliminarea problemelor daca va fi o cantitate de apa semificativa dinspre pardoseala vecinului. O varianta de produs de acest gen este Ceresit CR65,aplicabil la bidinea primul strat si la gletiera stratul secundar. Ulterior, se gletuieste tavanul si se poate vopsi.

              Comentariu

              Procesare...