Termoizolare si hidroizolare terasa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    Ce face cu atatea membrane pentru un balcon circulabil?

    Rezolvarea balcoanelor o vad altfel:
    -amorsa, grund Ceresit BT 26
    -membrana autoadeziva Ceresit BT 21
    -strat termoizolatie - polistiren extrudat Austrotherm XPS 30
    -sapa de protectie cu grosime minima de 3cm
    -aplicare hidroizolatie minerala dupa uscarea sapei - dupa 5 zile se poate aplica Ceresit CR166 in doua straturi sau CL50 insa trebuie sa fie ceva mai uscata sapa (2% umiditate).
    -la colturi se aplica si benda de etansare Ceresit CL152
    -aplicare placaj ceramic, granit etc. cu adezivul flexibil de exterior Ceresit CT17
    -chituire rosturi cu Ceresit CE 40/43

    Comentariu

    • sergionel
      Incepator
      • 25.iun.2007
      • 77

      multumesc pentru sfaturi! am comandat materialele deja, sa vedem ce va iesi.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        Daca ne puteti arata rezultatul sau foto de pe parcursul executari lucrarii ar fi super.

        Multumim anticipat.

        Comentariu

        • sergionel
          Incepator
          • 25.iun.2007
          • 77

          o sa revin si cu poze.

          Comentariu

          • sergionel
            Incepator
            • 25.iun.2007
            • 77

            pozele nu stiu cit sint de sugestive dar s-a procedat cam asa:

            s-a dat cu o amorsa pe baza de diluant.
            s-a lipit o membrana fara ardezie,apoi alta membrana cu niste gauri cu diametrul de 5-6 cm.(lipire cu flacara)
            pus polistiren de 5 cm,apoi o membrana autoadeziva, apoi una cu ardezie.
            urmeaza sa torn sapa cam de 4-5 cm.

            asta in balconul mare care pica peste camerele de la parter.
            in cel mic s-a dat amorsa , apoi s-au lipit 2 rinduri de membrana, ultima cu ardezie.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              Cea cu gauri, stratul de difuzie, ar trebui sa fi fost montata astfel c=incat sa permita evacuarea vaporilor altfel este inutila.
              As fi suplimentata cu cativa cm grosimea polistirenului extrudat.

              Comentariu

              • sergionel
                Incepator
                • 25.iun.2007
                • 77

                polistiren mai gros de 5cm nu imi permitea sapa care urmeaza sa fie turnata.devenea prea subtire.in ce priveste membrana de vapori,nu stiu daca este bine sau nu pusa, oricum acum nu am ce sa -i mai fac daca nu este ok, dar o sa vad la iarna ce se intimpla.dupa d-voastra unde ii era locul la acea membrana?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  Era vorba de asigurarea evacuarii vaporilor din zona stratului de difuzie, zona membranei cu gauri mentionata de dvs.
                  Daca aceasta nu comunica cu exteriorul (atmosfera) pentru a evacua vaporii atunci nu isi indeplineste rolul.

                  Comentariu

                  • sergionel
                    Incepator
                    • 25.iun.2007
                    • 77

                    pai daca va uitati in poze o sa vedeti ca sint 2 portiuni negre pe peretele balconului.(una sigur este prinsa in poze)am intrebat in mod special de ce sint facute acestea si mi-a explicat ca sint pentru eliminarea condensului.sint lipite doar pe margine iar pe mijloc nu sint lipite. eu zic ,ca e ok,nu?

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      Mai greu sa se observe in pozele postate insa daca s-a tinut cont de acest aspect este OK.

                      Comentariu

                      • nikoll
                        Incepator
                        • 02.sep.2010
                        • 1

                        Izolare hidrotermica terasa

                        buna seara as dori sa stiu ce pret are sa hidroizolezi si ce materiale trebuiescpentru o terasa de 12m pe 1m jumate
                        Va multumesc

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15056

                          Ce fel de terasa?
                          Detaliati va rog.

                          Comentariu

                          • macaz2006
                            Incepator
                            • 02.feb.2011
                            • 10

                            Postat în original de denise 71
                            Scuze... si inca ceva. Ce fac, pun sau nu e cazul-extrudat??

                            costul unei termoizolatii sub stratul de hidroizolatie nu este foarte ridicat. Problema este alta: indiferent cum faceti termohidroizolatia (clasic sau inversat), nivelul sapei balconului va fi inaltat cu apx. 10 cm. Adica, veti fi nevoita sa urcati o treapta ptr a intra in balcon.
                            Pe de alta parte, veti avea o punte termica incredibil de mare mai ales la tavanul dormitorului de la parter. Cine spune ca puntea termica pe o asemenea suprafata estre nesemnificativa, nu se pricepe
                            Daca vrei sa-i cunosti caracterul unui om, ofera-i putere

                            Comentariu

                            • cornel001
                              Incepator
                              • 29.mar.2011
                              • 12

                              Buna seara/ziua, este primul meu post aici.

                              Am cautat sa vad daca s-a mai pus aceasta intrebare dar nu am gasit.
                              Sper ca e ok ca readuc acest topic la viata , gasit la cautari, am zis sa nu mai deschid unul nou.

                              Intrebarea este, daca are cineva cunostintele si dorinta sa raspunda : este posibil ca , folosind materiale moderne , sa faci o terasa ai. diferenta dpdv termoizolare (si vara si iarna) la ultimul etaj sa fie minima fata de varianta de a pune sarpanta/acoperis suplimentar (adica un mic pod deasupra) ?
                              Aceeasi varianta a fost adoptata la constructia de care ma voi lipi (spate in spate), si cu care va fi aproape identica (proeictata si supervizata de acelasi inginer), si care arata ca un mini/micro bloc. In acest caz daca nu ma insel peste ultimul etaj s-a turnat tot placa, si terasa circulabila, cu casa scarilor (aflata in lateral) adusa pana la nivelul ei. Constructia este prea noua ca sa-i intreb pe vecini de impresii, nu demult era inca la rosu.
                              Inginerul sustine ca o poate izola destul de bine incat sa nu fie probleme, si ca iese mai ieftin decat cu pod.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                Cred ca formularea problemei dvs. nu este prea clara insa incerc sa presupun si sa va raspuns.

                                Se poate executa o terasa cu materiale moderne astfel incat efectul termoizolator si hidroizolator sa fie la un nivel suficient pentru a avea un mediu placut la interior si sa nu avem probleme cu infiltratiile.
                                In principiu, un sistem tip terasa este mai ieftin decat o sarpanta insa necesita ceva mai multa atentie la alegerea solutiei si mai ales punerea in opera.
                                La o sarpanta lucrurile sunt ceva mai simple si mai putin pretentioase.

                                Comentariu

                                Procesare...