Termoizolare si hidroizolare terasa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Maestrul Max
    a răspuns
    Pe marginea terasei puneti 5 cm de sapa, ca sa nu curga sapa puneti un cofrag vertical, iar la perete puneti sapa cu grosimea de 5+5 cm=10 cm.

    Lasă un comentariu:


  • denise 71
    a răspuns
    O latura este de 1,5 m, cealalta de 2,5m( de la perete spre marginea exterioara).

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Ma intereseaza lungimea terasei pe directia pantei ? Asta ca sa va pot zice ce diferenta de nivel o sa aveti intre marginea terasei si perete.

    Lasă un comentariu:


  • denise 71
    a răspuns
    Cam 6,5-7 mp.
    Mi-am adus aminte doua bancuri, ma duc pe topicul de relaxare...

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Sapa o sa adere de membrana. Ce marime are terasa ?

    Lasă un comentariu:


  • denise 71
    a răspuns
    Buna dimineata, sunt in picioare, deci rezist! Am o nelamurire, inainte de a turna sapa, se foloseste vreo amorsa, ceva?Intreb, fiindca membrana aia bt 21 este a naibii de lucioasa, ce aderenta are sapa ?Apoi, la marginea terasei, nu trebuie un fel de cofraj sa nu se scurga cimentul? Si...cum se da panta ?

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Postat în original de denise 71
    Pai, peste sapa de panta vreau sa mai fac o hidroizolatie ( cl50 )- daca mai e necesara..., oricum am materialele; apoi gresie rezistenta la inghet ( cu chitul corespunzator).
    Maestre Max, o fi 8 Martie..., dar de foarte multa vreme timpul nu-mi mai permite sa mai tin cont de atatea sarbatori...,si uneori simt nevoia acuta de odihna! Din pacate, viata m-a invatat ca ceea ce faci cu manuta ta ( ajutat si sfatuit de niste OAMENI ADEVARATI) este sfant, nimanui cred ca nu-i pasa mai mult de lucrul tau si de nevoile tale decat tie insusi.Deci, cu multumirile din suflet celor care mi-au dat si sper sa-mi mai dea sfaturi pana la finalizarea casutei si cu incredere in Divinitate...voi merge inainte. O seara buna tuturor si o saptamana cu spor!
    Peste sapa de egalizare mai trageti 2 straturi de pasta hidroizolanta CL50. Intre straturile hidroizolante la imbinarea peretilor si pe muchia exterioara a terasei puneti banda de etansare.

    Lasă un comentariu:


  • denise 71
    a răspuns
    Scuze, din cauza oboselii am facut o grava greseala, am vazut-o recitind mesajul..."TIE INSUTI" era corect...

    Lasă un comentariu:


  • denise 71
    a răspuns
    Pai, peste sapa de panta vreau sa mai fac o hidroizolatie ( cl50 )- daca mai e necesara..., oricum am materialele; apoi gresie rezistenta la inghet ( cu chitul corespunzator).
    Maestre Max, o fi 8 Martie..., dar de foarte multa vreme timpul nu-mi mai permite sa mai tin cont de atatea sarbatori...,si uneori simt nevoia acuta de odihna! Din pacate, viata m-a invatat ca ceea ce faci cu manuta ta ( ajutat si sfatuit de niste OAMENI ADEVARATI) este sfant, nimanui cred ca nu-i pasa mai mult de lucrul tau si de nevoile tale decat tie insusi.Deci, cu multumirile din suflet celor care mi-au dat si sper sa-mi mai dea sfaturi pana la finalizarea casutei si cu incredere in Divinitate...voi merge inainte. O seara buna tuturor si o saptamana cu spor!

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Postat în original de denise 71
    Am terminat in weekend-ul asta primul strat al hidroizolatiei terasei, daca maine ma pot ridica din pat...sunt tare! Am dat sambata cu grundul bt 26, iar astazi am pus membrana bt 21 ( nu mi-am inchipuit ca e asa groasa...). Spuneti-mi, va rog, peste aceasta membrana pot pune sapa sau trebuie altceva ?
    Sapa de panta. Da pentru dumneavoastra nu este sarbatoare adica 8 Martie ?

    Lasă un comentariu:


  • VYS
    a răspuns
    Sapa de egalizare cu o panta corespunzatoare terasei.

    Ce finisaj vrei sa aplici peste?

    Lasă un comentariu:


  • denise 71
    a răspuns
    Am terminat in weekend-ul asta primul strat al hidroizolatiei terasei, daca maine ma pot ridica din pat...sunt tare! Am dat sambata cu grundul bt 26, iar astazi am pus membrana bt 21 ( nu mi-am inchipuit ca e asa groasa...). Spuneti-mi, va rog, peste aceasta membrana pot pune sapa sau trebuie altceva ?

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Gasiti cutere peste tot. Tencuiala decorativa se taie usor, ca un carton.

    Lasă un comentariu:


  • denise 71
    a răspuns
    Si eu ma gandeam la un cutter, dar ...pe unde se gasesc, banuiesc ca trebuie unul serios...? Si polistirenul, da il tai, dar ce ma fac pana ajung la el?
    Tencuiala...??

    Lasă un comentariu:


  • Maestrul Max
    a răspuns
    Si io.

    Lasă un comentariu:

Procesare...