Termoizolare si hidroizolare terasa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • sensei
    Incepator
    • 24.mar.2008
    • 37

    Revin in cel mai scurt timp cu poze.

    Comentariu

    • sensei
      Incepator
      • 24.mar.2008
      • 37

      cea mai importanta
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        Greu de realizat ceva in spatiul mic disponibil.

        Ma gandeam si la o varianta alternativa cu deck (lamele sau dale) montate de o structura de rigle din lemn. In acest fel pastram posibilitatea de scurgere a apei de pe terasa.

        Etansati va rog rostul de montaj al tamplariei, zona unde este spuma deterioarata de radiatia solara. Aplicati un cordon de acryl.

        Comentariu

        • sensei
          Incepator
          • 24.mar.2008
          • 37

          Multumesc pentu sfatul cu acrilul.
          Dupa cum arata situatia, credeti ca pot aplica varianta mea cu sapa si degajarile ?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            Mai migalos dar nu imposibil.
            In orice caz, acele mici zone de curgere trebuie si ele sa fie impermeabilizate pentru a nu permite infiltrarea apei catre zonele mai sensibile.

            Comentariu

            • sensei
              Incepator
              • 24.mar.2008
              • 37

              Multumesc de incurajari. O sa revin cu poze dupa lucrare. Numai bine !!

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                Asteptam rezultatul.

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12202

                  sensei / Eu vad o lucrare gresita . Zona care este cu spuma ...trebuia scos din spuma , umplut cu sapa si izolat in acelasi mod ca terasa , pina pe tocul usii . Nu cred ca acrilul rezolva ceva . Acolo este un loc cu temperaturi oscilante pe timp de iarna , deci acrilul ...nu cred sa tina .
                  Acum pt cei ce cauta informatii ! Cind se toarna placa in continuarea terasei , trebuie turnat si un mic " prag " de min 15 cm . Numai asa se poate face o hidroizolatie corecta . Stiu ca multi vor ca spatiile sa fie " la nivel " dar fita aceasta in 100 % cazuri , a dat gres sau va da .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • sensei
                    Incepator
                    • 24.mar.2008
                    • 37

                    Sincer, m-am gandit si eu la ceva de genul asta, insa m-am temut sa dau flacara in zona tamplariei. Si-asa am avut destule emotii si cu ridicatul membranei pe peretele izolat deja cu polistiren.
                    Cand vorbiti de prag va referiti la partea exterioara, spre scurgerea pantei balconului? Acolo vreau sa incastrez in sapa(sau in gresie) un canalet tip "u" si sa dirijez scurgerea spre unul din capatele balconului.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      @ Mircea,
                      Recomandarea cu acrilul era pentru aceasta faza a lucrarii, separat de discutia cu finisarea terasei. Doar pentru a proteja cat de cat rostul respectiv pana se hotaraste colegul sa aplice o solutie.

                      @Sensei,

                      Acel prag se realizeaza pe zona de intindere a tamplariei, imediat in fata acesteia, cu o latime de 10-15 cm. Este destul de neaspectos si de aceasta nu este prea intalnit la case.
                      M-am gandit si eu la inglobarea unui canal de scurgere a apei insa este o solutie nepotrivita pentru terasa dvs. care oricum este deschisa si vom avea complicatii datorita grosimii reduse a spatiului disponibil pentru sapa (grosime)

                      Comentariu

                      • cornel001
                        Incepator
                        • 29.mar.2011
                        • 12

                        Cu intarziere, multumesc pt raspuns. Ati presupus corect ce vroiam sa stiu

                        Comentariu

                        • uyd
                          Incepator
                          • 04.sep.2012
                          • 3

                          Placare cu gresie peste hidroizolatie

                          Buna ziua,
                          Cum plachez cu gresie peste hidroizolatie -membrana bituminoasa in 2 straturi- tinand cont de faptul ca am disponibil doar 2-2.5 cm pana la nivelul pragului usii de balcon.
                          Adezivul Ceresit CM17 nu adera peste membrana ?
                          De pe forum am inteles ca ar trebui turnata o sapa de egalizare, ok insa ce solutii pot avea fiind limitat de nivelul pana la prag.
                          Va multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            Răspuns la: Placare cu gresie peste hidroizolatie

                            Adezivii pentru placari nu adera la membrana bituminoasa si trebuie un strat intermediar intre aceasta si placare. Acest strat trebuie sa egalizeze pardoseala, sa permita o panta necesara pentru evacuare apa, sa preia incarcarile si sa le distribuie cat mai uniform structurilor si sa protejeze stratul hidroizolator.
                            In 2-2,5 cm este imposibil sa turnati o sapa de egalizare si sa montati gresia. Aveti o poza cu balconul?
                            Ce tip de prag aveti, profil PVC ?
                            Ce structura are planseul balconului?
                            Ultima editare de Gemini; 04.sep.2012, 14:45.

                            Comentariu

                            • Dosarele x
                              Membru Marcant
                              • 22.iul.2012
                              • 552

                              Răspuns la: Placare cu gresie peste hidroizolatie

                              Sper ca hidroizolatia are deja panta de scurgere formata?
                              Membrana este cu ardezie?
                              Interesativa aici:
                              Ultima editare de Dosarele x; 04.sep.2012, 20:31.
                              Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

                              Comentariu

                              • uyd
                                Incepator
                                • 04.sep.2012
                                • 3

                                Răspuns la: Placare cu gresie peste hidroizolatie

                                Multumesc pentru raspunsClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	B1.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	852,6 KB 
ID:	604599Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	B2.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	855,2 KB 
ID:	604600
                                Pragul usii este din profil PVC.
                                Structura planseelor peste care sunt balcoanele este din beton, peste aceasta exista tunata o sapa cu o oarecare panta. Constructorul a placat cu gresie direct peste sapa, iar in urma infiltratiilor aparute am decopertat si efectuat hidroizolatia ce se observa si in pozele atasate, la ambele balcoane.
                                Din nefericire am inceput sa ma documentez dupa ce am efectuat hidroizolatia cu membrana bituminoasa, altfel as fi ales o hidroizolatie pe baza de ciment la care nu mai aparea dilema cu placarea gresiei.
                                Din pozele atasate observam ca distanta reala pana la prag ar fi la balconul B1 de appx 7cm iar la B2 de appx 4,5. Daca scadem 1cm gresia+adezivul mai raman 6cm cu 3,5.
                                Ce solutie as avea in acest caz ?

                                Comentariu

                                Procesare...