Termoizolare si hidroizolare terasa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    Răspuns la: Termoizolare si hidroizolare terasa

    Cum ati realizat cuptorul? Foto aveti?

    Comentariu

    • ppcrst
      Incepator
      • 25.iul.2014
      • 73

      Răspuns la: Termoizolare si hidroizolare terasa

      Am o terasa mostenita pe care anul trecut am "inglobat-o" in casa, fara pic de hidroizolatie. Peretii sunt umezi pe o inaltime de 50cm. Peretii sunt din BCA tencuiti clasic si finisati cu tinci alb. Vreau sa o hidroizolez folosind sikamur injectocream(pt ruperea capilaritatii), sikamur dry(mortar de asanare) si sikamur finish(mortar de finisare). La sapa inca nu m-am gandit . Acum intrebarea:

      A folosit cineva aceste produse ? Au rezultate sau NU ?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        Răspuns la: Termoizolare si hidroizolare terasa

        Aveti foto exterioare cu terasa inainte si dupa inglobare? Daca este din BCA si nu aveti o zona mare de acoperit, se poate lua in calcul taierea sub BCA si introducerea membranei bituminoase.

        Comentariu

        • ppcrst
          Incepator
          • 25.iul.2014
          • 73

          Răspuns la: Termoizolare si hidroizolare terasa

          NU , nu am fotografii; si sincer ma interesa daca cineva a folosit aceste produse sau ceva similar.

          Comentariu

          • sory4u2003
            Incepator
            • 08.nov.2007
            • 55

            Buna ziua. Vreau sa realizez o termoizolatie si hidroizolatie la interiorul unei camere la bloc.


            Sufragerie are 2 pereti exteriori:


            1. Perete spre V care are aplicat un strat de rigips pe interior. la exterior nu este izolat, iar pt ca blocul este din placi, exista un rost intre etaje, pe unde se infiltreaza apa, din acest motiv la nivelul tavanului mi-a aparut mucegai.


            2. perete spre N unde am aplicata o scafa de rigips cam de 15 cm adancime, iar la exterior la fel ca la celalalt perete. Iarna pe acest perete se formeaza condens si apare mucegai.


            Eu vreau sa dau jos rigipsul de pe ambii pereti, sa dau cu o solutie antimucegai, apoi cu o pasta hidroizolanta, sa pun extrudat de 3 pe peretele dinspre V(as ingropa astfel tevile de cupru de la centrala), iar pe peretele dinspre N sa pun vata minerala de 15 intre profile de aluminiu, ca sa nu umblu la tevile deja puse pe acel perete.


            Imi puteti recomanda ce materiale sa folosesc sau daca mai exista alte modalitati de realizare a acestor lucrari?


            Atasez foto cu cei 2 pereti si exteriorul blocului.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              La ce etaj sunteti? O hidroizolare sau reparare a rosturilor dintre placi ar trebui facuta pe exterior. Nu puteti termoizola pe exterior?

              Comentariu

              • sory4u2003
                Incepator
                • 08.nov.2007
                • 55

                stau la 2, as fi vrut sa termoizolez la exterior, dar nu ma lasa cei de la primarie, spun ca trebuie facut tot blocul.
                As lua un alpinist sa pun banda de aluminiu cu bitum pe rosturi la exterior.

                Comentariu

                • sory4u2003
                  Incepator
                  • 08.nov.2007
                  • 55

                  deci nimeni nu are nicio idee

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    Da, ar trebui realizata izolatia pe toata fatada blocului. Participa toti proprietarii.
                    Daca problema este rostul, puteti incerca o izolare dar trebui intai constata starea de degradare. Se poate umple zona rostului cu spuma poliuretanica dar va trebui sa sigilati cu un etansat flexibil. Banda de butil este o varianta, lipita pe zona rostului.

                    Comentariu

                    • sory4u2003
                      Incepator
                      • 08.nov.2007
                      • 55

                      OK.MULTUMESC. dar cum scap de mucegaiul deja aparut ? doar sa curat cu solutii antimucegai? eu cred ca am si sub scafa din rigips.
                      iar pe unul din pereti am rigips lipit direct pe el. eu ma gandeam ca este mai bine sa il dau jos si sa pun extrudat de 3.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        Mucegaiul se curata doar cu solutie antinucegai sau se razuieste. Este doar efectul. Pentru a constata ce este in spatele structurilor, puteti doar sa desfacti o mica zona, nu este obligatoriu sa fie peste tot.

                        Comentariu

                        • ruh01
                          Incepator
                          • 03.oct.2023
                          • 1

                          Buna ziua, am ajuns la operatiunea de izolare a unei terase, la o casa noua. Terasa este circulabila, peste o bucatarie, si are 14 m patrati. Inaltimea de la placa pana la tocul usii de acces la terasa este de 25 cm, cat o caramida. Am cumparat amorsa bituminoasa sa dau pe placa de beton, o membrana cu rol dublu de bariera de vapori/strat difuzie, XPS de 10 cm. Peste acestea am inteles ca torn o sapa de protectie a termoizolatiei si pun doua straturi de membrana bituminoasa (am cumparat Elastech 1000 xp6) pentru hidroizolatie. Apoi vine sapa de panta si gresia. Intrebarea mea este prin care din straturi trebuie sa pun sifonul de terasa cu scurgere orizontala? Prin XPS, prin sapa de protectie sau prin sapa de panta? Imi puteti recomanda si un sifon mai rezistent? Multumesc

                          Comentariu

                          Procesare...