Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Termoizolare si hidroizolare terasa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• matei dan
    a răspuns
    Răspuns la: Termoizolare si hidroizolare terasa

Calitatea este una exceptionala, terasa se prezinta super bine in urma ploilor abundente din anul asta, nu exista infiltratii deci a meritat efortul, mii de multumiri.Am postat 2 poze, una cu terasa inainte de lucrare si alta cu terasa finalizata, hidroizolata si gresia montata.Toamna asta vopsesc stalpisorii cu lavabila de exterior insa balustrada de beton cu ce sa o imbrac? Tencuiala decorativa ar fi ok ?
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• Gemini
    a răspuns

Asteptam detalii si constatarea calitatii respectivei lucrari.

Lasă un comentariu:

• matei dan
    a răspuns

Sigur revin si cu poze cnd va fi gata terasa, cred ca la primavara va fi gata cu tot cu vopsit stalpisori si balustrada

Lasă un comentariu:

• Gemini
    a răspuns

Nu aveti pentru ce, asteptam detalii despre mersul lucrarilor.

Lasă un comentariu:

• matei dan
    a răspuns

Multumesc mult pentru informatii

Lasă un comentariu:

• Gemini
    a răspuns

Puteti utiliza fara probleme hidroizolatia Ceresit CL 50 peste sapa apoi placarea ceramica cu adeziv flexibil, cum ati spus.
    Deasemenea, la muchii, colturi, etc, se va utiliza banda de etansare Ceresit CL152 incastrata in materialul hidroizolant pentru racordarea suprafetelor si etansare. Se va face o etansare a zonei si la nivelul placarii ceramice, fie cu silicon sanitar, fie cu sigilant poliuretanic.

Lasă un comentariu:

• matei dan
    a răspuns

Cel recomandat de dl Gemini si ca sa fac o mica paranteza, toti cei cu care am discutat mi-a recomandat ca singura varianta si cea mai sigura inchiderea terasei si ca alta solutie nu exista.De curand, nasul meu a facut hidroizolatia unui balcon cu o firma specializata pe asa ceva iar la prima ploaie ce sa vezi, dezastru.Am dat doar un exemplu insa toti cei care-i cunosc si nu sunt putini se plang de hidroizolatiile balcoanelor si teraselor proprii.Am ajuns la concluzia ca foarte multe firme de hidroizolatii daca nu chiar majoritatea fac treaba de mantuiala si atunci am luat decizia sa apelez la misiunea CASA pt ajutor si pt a contrazice unica solutie de inchidere a terasei mele.
    Din posturile anterioare mi-ati recomandat asa:amorsa bituminoasa, carton bituminos, extrudat, sapa si eventual hidroizolatie minerala.Lucrarea mea deja a ajuns la sapa, astept perioada de maturare iar pana atunci caut gresia.Din alte posturi am vazut ca recomandati pt hidroizolatia minerala CR166 dupa care gresie portelanata montata cu CM17.Tot din alte posturi am citit ca nu merge CM17 peste CR 166.Aici sunt cam nelamurit, deci cum fac?Si inca ceva ce era sa uit, la hidroizolatia minerala ce fel de banda de margine sa folosesc? Multam anticipat si astept instructiuni.

Lasă un comentariu:

• Gemini
    a răspuns

Probabil era afectata de actiunea in timp a apei, rezultatul fiind macinarea usoara. Ce sistem ati hotarat sa aplicati?

Lasă un comentariu:

• matei dan
    a răspuns

Revin eu cu o imagine,ati avut dreptate in legatura cu sapa cea veche, era deteriorata, asa ca am curatat tot pana la placa de beton.Urmeaza a doua mana de amorsa bituminoasa.
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• Gemini
    a răspuns

Puteti sa ne aratati cateva foto de la fata locului?
    Cat spatiu aveti pe verticala pentru a realiza hidroizolatia, termoizolatia si finisarea terasei? Spatiul este conditionat si de modul de acces pe terasa, de la etaj.

Lasă un comentariu:

• dsemaca
    a răspuns

Buna ziua,

Doresc sa termoizolez o terasa de beton semiingropata oblic datorita pantei, terasa de aprox 35mp, sub care se afla un spatiu locuibil, cu intrare prin partea din fata. Terasa a fost turnata odata cu turnarea fundatiei, ca o continuare a placii casei.

Diferenta de nivel intre suprafata placii casei si a terasei este de aprox 5cm, spatiu in care ar trebui sa instalez termo si hidroizolatia. Inteleg ca o solutie rezonabila ar fi instalarea unei membrane bituminoase, unui strat de polistiren extrudat, unei sape in panta panta urmata de placare cu gresie de exterior (lipita cu CM17).

Intrebarea este daca la limita dintre casa si terasa sa mai fac o rigola cu grilaj in adincimea disponibila, pentru a facilita scurgerea apei rezultata din topirea zapezii din apropierea zidului casei, sau daca este suficient doar crearea unei pante suficiente de scurgere catre exterior a apei (2-3grade). La marginea terasei banuiesc ca ar trebui sa pun un picurator, pentru a colecta si dirija apa catre capetele terasei.

Orice sugestie este binevenita.

Multumesc

Lasă un comentariu:

• Gemini
    a răspuns

Intre mainile de Sika Bond T8 trebuie aplicata banda de etansare pe zona perimetrala, in vederea realizarii protectiei pe aceasta zona ce a ramas expusa. Nu este suficient sa izolezi doar sapa, daca nu sigilezi perimetral nu ai realizat mare lucru dupa cum ati constatat.
    Este si aceasta o solutie la indemana. Hidroizolatie in doua straturi cu membrana bituminoasa apoi finisarea terasei cu deck. Va arata bine si in functie de ce tip de material va fi acel deck, va necesita sau nu intretinere. Daca optati pentru lemn natural va fi OK, dar intretierea lui va presupune ca odata la cativa ani sa ii refaceti stratul de finisare.
    Nu va recomand lemnul compozit pentru ca se incinge foarte tare si deranjeaza la mers daca nu sunteti incaltat.
    Trebuie refacute si scurgerile de pe terasa, odata cu aplicarea membranelor bituminoase. Discutati acest aspect cu mesterii, fie montati scurgeri directe etansate bine pe atic, ori sifoane de terasa, cu scurgere laterala.

Lasă un comentariu:

• builder
    a răspuns

Ceea ce spuneti despre sapa flotanta este adevarat, dar ce se intampla perimetral, catre atic si zidul casei scarii si biroului? Pe acolo s-au produs infiltrarile, la intalnirea planului orizontal cu cel vertical si atunci numai in cazuri rare, de exmplu la topirea zapezii. Hidroizolatia se ridica pe atic, dar spre casa scarii/ birou doar 20 cm si asta peste decorativa pentru ca cei care au pus polistirenul nu mi-au spus ca trebuie facuta intai hidroizolatia.
    Referitor la scurgere, am 3 scurgeri perimetrale cu burlane, dar strapungerea aticului chiar cu o buna hidroizolatie, nu a rezistat. Cred ca una mai buna era tip sifon, ca la blocuri.
    Geotextilul lucra sa dreneze, dar cu o intarziere foarte mare. Am vazut solutii in care se pun mai multe straturi.
    Acum am vorbit cu o echipa de hidroizolatii care mi-au propus urmatoarea solutie:
    strat de difuzie
    hidroizolatie bituminoasa cu poliester de 4mm.
    hidroizolatie bituminoasa cu poliester si ardezie 4mm.

Peste vreau sa fac un deck de lemn.

E Ok solutia asta?

Lasă un comentariu:

• Gemini
    a răspuns

Nu cred in varianta fisurarii hidroizolatiei realizate cu Sikabond T8 pentru ca a lucrat casa. O sapa turnata cum trebuie peste polistiren nu are o legatura cu restul casei, fiind o sapa flotanta.Acest tip de material este un adeziv poliuretanic ce poate juca si functia de impermeabilizare a pardoselilor placate cu placi ceramice.
    Aplicarea acestei hidroizolatii cum a fost facuta?
    Drenajul acelei terase verzi improvizate unde sa se faca? Aveati scurgere?
    Ce grosime are sapa de panta trasa peste polistirenul extrudat?

Lasă un comentariu:

• builder
    a răspuns
    Va rog o solutie la refacere hidroizolare terasa

Buna ziua,
    Am următoarea configuratie terasa circulabila din: placa beton, termoizolatie polistiren extrudat 10cm, sapa de panta, hidroizolatie.
    Hidroizolatia a fost făcută cu sikabond T 8. Problemele au apărut din următoarele cauze:
    1.Startul subtire cred ca s-a fisurat din cauza casei care a lucrat.
    2. Peste acest strat am pus hidroizolatie cu crampoane si geotextil, iar peste am pus pământ in ideea de a face o terasa verde
    3. Pe margine,terasa fiind peste nivelul 1, am atic, casa scarii si un birou mansardate. La atic m-am ridicat cu hidroizolatia, dar spre casa scarii si birou doar cca 15 cm.

In urma unor ploi abundente de anul trecut, pământul s-a saturat cu apa, drenajul nu s-a mai făcut cum trebuie si au apărut infiltratii la nivelul imbinarii dintre terasa si zidurile verticale, apoi si in mijlocul placii.
    Doresc o soluție circulabila pe baza de bitum, nemaiavand încredere in soluția poliuretanica.
    Am renunțat la ideea unei terase verzi.
    Deasemenea, am construit o pergola de lemn, pe care la nevoie o voi acoperi pentru o protecție suplimentară.

Multumesc!

Lasă un comentariu:

Procesare...
X