Termoizolare si hidroizolare terasa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Gemini
    a răspuns
    Ce fel de terasa?
    Detaliati va rog.

    Lasă un comentariu:


  • nikoll
    a răspuns
    Izolare hidrotermica terasa

    buna seara as dori sa stiu ce pret are sa hidroizolezi si ce materiale trebuiescpentru o terasa de 12m pe 1m jumate
    Va multumesc

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Mai greu sa se observe in pozele postate insa daca s-a tinut cont de acest aspect este OK.

    Lasă un comentariu:


  • sergionel
    a răspuns
    pai daca va uitati in poze o sa vedeti ca sint 2 portiuni negre pe peretele balconului.(una sigur este prinsa in poze)am intrebat in mod special de ce sint facute acestea si mi-a explicat ca sint pentru eliminarea condensului.sint lipite doar pe margine iar pe mijloc nu sint lipite. eu zic ,ca e ok,nu?

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Era vorba de asigurarea evacuarii vaporilor din zona stratului de difuzie, zona membranei cu gauri mentionata de dvs.
    Daca aceasta nu comunica cu exteriorul (atmosfera) pentru a evacua vaporii atunci nu isi indeplineste rolul.

    Lasă un comentariu:


  • sergionel
    a răspuns
    polistiren mai gros de 5cm nu imi permitea sapa care urmeaza sa fie turnata.devenea prea subtire.in ce priveste membrana de vapori,nu stiu daca este bine sau nu pusa, oricum acum nu am ce sa -i mai fac daca nu este ok, dar o sa vad la iarna ce se intimpla.dupa d-voastra unde ii era locul la acea membrana?

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Cea cu gauri, stratul de difuzie, ar trebui sa fi fost montata astfel c=incat sa permita evacuarea vaporilor altfel este inutila.
    As fi suplimentata cu cativa cm grosimea polistirenului extrudat.

    Lasă un comentariu:


  • sergionel
    a răspuns
    pozele nu stiu cit sint de sugestive dar s-a procedat cam asa:

    s-a dat cu o amorsa pe baza de diluant.
    s-a lipit o membrana fara ardezie,apoi alta membrana cu niste gauri cu diametrul de 5-6 cm.(lipire cu flacara)
    pus polistiren de 5 cm,apoi o membrana autoadeziva, apoi una cu ardezie.
    urmeaza sa torn sapa cam de 4-5 cm.

    asta in balconul mare care pica peste camerele de la parter.
    in cel mic s-a dat amorsa , apoi s-au lipit 2 rinduri de membrana, ultima cu ardezie.
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • sergionel
    a răspuns
    o sa revin si cu poze.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Daca ne puteti arata rezultatul sau foto de pe parcursul executari lucrarii ar fi super.

    Multumim anticipat.

    Lasă un comentariu:


  • sergionel
    a răspuns
    multumesc pentru sfaturi! am comandat materialele deja, sa vedem ce va iesi.

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    Ce face cu atatea membrane pentru un balcon circulabil?

    Rezolvarea balcoanelor o vad altfel:
    -amorsa, grund Ceresit BT 26
    -membrana autoadeziva Ceresit BT 21
    -strat termoizolatie - polistiren extrudat Austrotherm XPS 30
    -sapa de protectie cu grosime minima de 3cm
    -aplicare hidroizolatie minerala dupa uscarea sapei - dupa 5 zile se poate aplica Ceresit CR166 in doua straturi sau CL50 insa trebuie sa fie ceva mai uscata sapa (2% umiditate).
    -la colturi se aplica si benda de etansare Ceresit CL152
    -aplicare placaj ceramic, granit etc. cu adezivul flexibil de exterior Ceresit CT17
    -chituire rosturi cu Ceresit CE 40/43

    Lasă un comentariu:


  • sergionel
    a răspuns
    iata pozele!am luat legatura cu cineva care face hidroizolatii si mi-a dat o lista de materiale necesare:

    polistiren extrudat de 5cm
    amorsaj un bidon
    perforat 1 sul
    b.c.v 2 suluri membrana cu grosime 3 mm--ceva cu bariera de vapori a zis
    1 sul membrana autoadeziv
    2 suluri membrana cu ardezie grosime 4,5 mm

    manopera 500 ron la ambele balcoane, unul de 13 mp si altul de 7 mp,fara turnare de sapa.este mult,este ok?
    puteti sa va dati seama cam ce vrea sa faca dupa necesarul de materiale?

    multumesc!
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • sergionel
    a răspuns
    astazi o sa revin cu poze de la fata locului.polistirenul l-as pune mai gros dar atunci sapa va fi foarte subtire avind in vedere ca trebuie sa ma incadrez in 10 cm.sau sa pun polistiren de 5cm si sapa sa fie de max 4 cm?
    multumesc de raspuns!

    Lasă un comentariu:


  • Gemini
    a răspuns
    In principiu este ok solutia dvs. insa polistirenul extrudat ar trebui sa fie ceva mai gros.
    Ceva discutii gasiti si in topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=19461&start=0
    Hidroizolatia trebui sa urca 10 cm pe pereti.

    Puteti pune poze sau o schita cu terasa?

    Lasă un comentariu:

Procesare...