Termoizolare si hidroizolare terasa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6886

    #46
    -Pe terasa va trebuie prima data pusa membrana bituminoasa dupa care turnati sapa de panta. Dupa maturarea sapei se pune CL51 + banda de etansare + CL51 + restul.
    -cum vine montata balustrada ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • denise 71
      Incepator
      • 29.dec.2008
      • 94

      #47
      Pai, nu stiu, cred ca va fi modelul clasic de balconas...Initial ma gandisem la pvc alb, erau niste modele dragute pe net, dar ...sunt foaaarte scumpe.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15056

        #48
        Cititi acest topic http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...asc&highlight=

        Este destul de mare suprafata balconului si nu cred ca poate influenta dramatic influenta acelei punti termice.
        Asta nu inseamna ca termoizoaltia nu poate fi facuta ci doar ca este mai mult decat posibil sa nu se justifice in acest caz.

        Puteti opta pentru o balustrada de fier forjat dar si un model din lemn.

        Hidroizoaltia este obligatorie, in caz contrar pe partea de jos a placii de beton se va degrada rapid finisajul de la umiditatea excesiva.

        Nu uitati sa aplicati gresia sau finisajul dorit astfel incat sa depaseasca marginea placii pentru a nu se scurge apa pe partea frontala.

        Comentariu

        • denise 71
          Incepator
          • 29.dec.2008
          • 94

          #49
          Multumesc tuturor!

          Comentariu

          • danut197831
            Incepator
            • 29.ian.2009
            • 13

            #50
            Hidroizolare balcon

            Buna ziua!
            Caut o solutie pentru urmatoarea problema: am un balcon de 8x1 m. L-am izolat cu polistiren de 10 prin octombrie anu trecut+ tencuiala decorativa si apoi l-am "inchis" cu tamplarie termopan. Stau la et. 3/4 si vecinu de la 4 are balconu neizolat si "inchis"(profile de fier si sticla)(cred ca ii curge apa in balcon cand ploua). Cand am izolat cu polistiren si tencuiala i-am izolat si lui 1/2m din balcon pe lungime in speranta ca nu voi mai avea infltratii la tavanul meu din balcon. Se pare ca nu am reusit...Va rog sa imi dati o solutie astfel incat sa nu mi se mai infiltreze apa in tavan. As dori la vara sa imi extind dormitorul in 1/2 din balcon(am pus o usa di termopan la mijloc)...
            Multumesc!

            Comentariu

            • danut197831
              Incepator
              • 29.ian.2009
              • 13

              #51
              Atasat am pus si o fotografie.....poate e mi relevanta decat am explicat eu..,
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13007

                #52
                Poza din exteror nu ai?
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6886

                  #53
                  Re: Hidroizolare balcon

                  Postat în original de danut197831
                  Buna ziua!
                  Caut o solutie pentru urmatoarea problema: am un balcon de 8x1 m. L-am izolat cu polistiren de 10 prin octombrie anu trecut+ tencuiala decorativa si apoi l-am "inchis" cu tamplarie termopan. Stau la et. 3/4 si vecinu de la 4 are balconu neizolat si "inchis"(profile de fier si sticla)(cred ca ii curge apa in balcon cand ploua). Cand am izolat cu polistiren si tencuiala i-am izolat si lui 1/2m din balcon pe lungime in speranta ca nu voi mai avea infltratii la tavanul meu din balcon. Se pare ca nu am reusit...Va rog sa imi dati o solutie astfel incat sa nu mi se mai infiltreze apa in tavan. As dori la vara sa imi extind dormitorul in 1/2 din balcon(am pus o usa di termopan la mijloc)...
                  Multumesc!
                  Trebuia sa montati, pe exterior, la nivelul tavanului neizolat un sort de tabla.
                  Fișiere Atașate
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • danut197831
                    Incepator
                    • 29.ian.2009
                    • 13

                    #54
                    foto exterior

                    Multumesc de primul raspuns!
                    Atasat am pus si o fotografie din exterior. Mentionez ca am facut portiunea de izolatie cat sa trec cu 10-15 cm peste placa vecinului si am dat un unghi de 45gr cu bucati de polistiren taiate mergand cu decorativa 10 cm pe balconu vecinului(am sperat sa etansez sistemul iar cand va ploua sau va ninge sa aiba panta de scurgere...). Cam asa arata:

                    |
                    | <-balconul vecinului
                    /_____________________
                    /_
                    | |
                    | | <-polistirenu de 10
                    |_ |

                    Ca si comentariu....cred ca toata problema este de la vecinu care lasa apa in balconul lui sa "balteasca" atunci cand ploua...(atunci cand i-am zis de problema mea el a dat din umeri si a zis ca "oricum daca era "deschis" balconu mai rau era....")
                    Deci pe mine m-ar interesa daca am vreo solutie de a izola planseul meu.
                    Multumesc!
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6886

                      #55
                      Mai degraba cred ca apa se infiltreaza intre polistiren si peretele exterior al balconului. Pe interior nu prea aveti ce face. Trebuie sa remediati de pe exterior infiltratiile de umiditate. Cea mai buna metoda este de a monta un sort de tabla.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • danut197831
                        Incepator
                        • 29.ian.2009
                        • 13

                        #56
                        Ce ma surprinde este ca au trecut 3-4 luni in care au mai fost ploi si am urmarit de fiecare data daca se umezeste...si nu au fost probleme...dar acum m-am trezit ca picura din tavan...Varianta cu sortul de tabla nu prea ma incanta(sincer nu stiu daca va asigura etanseitatea).
                        Multumesc pentru sugestie si mai astept alte variante(daca mai exista in afara de a-i izola si vecinului tot balconu )

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12202

                          #57
                          Din pacate vecinul nu are obligatia de a izola balconul . Dvs daca vreti sa va protejati , investiti si la el !
                          Cum dvs spuneti ca :" balconu neizolat si "inchis " adica luati la misto inchiderea lui , si pe el il doar fix nicaieri de inchiderea dvs !
                          Lucrarea este gresit facuta + urit pt estetica blocului ! trebuia sa fi montat prima oara un sort de tabla apoi facute izolatii si termopan !
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • danut197831
                            Incepator
                            • 29.ian.2009
                            • 13

                            #58
                            k....dar un sort de tabla se face din folie de tabla la fata locului sau exista deja in comert cu accesorii?!

                            Comentariu

                            • Mircea_G
                              Living Legend
                              • 14.ian.2007
                              • 12202

                              #59
                              Postat în original de danut197831
                              k....dar un sort de tabla se face din folie de tabla la fata locului sau exista deja in comert cu accesorii?!
                              Se face de catre un tinichigiu sau se pot bricola niste profile accesorii de la tabla tip tigla.
                              Instalatii verificari-revizii gaze

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 13007

                                #60
                                Daca se monta tamplaria cu Fix 2-3cm in interior , aceasta problema nu exista si nici complicatiile exterioare.
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...