Termoizolare si hidroizolare terasa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • denise 71
    Incepator
    • 29.dec.2008
    • 91

    #46
    Multumesc tuturor!

    Comentariu

    • danut197831
      Incepator
      • 29.ian.2009
      • 12

      #47
      Hidroizolare balcon

      Buna ziua!
      Caut o solutie pentru urmatoarea problema: am un balcon de 8x1 m. L-am izolat cu polistiren de 10 prin octombrie anu trecut+ tencuiala decorativa si apoi l-am "inchis" cu tamplarie termopan. Stau la et. 3/4 si vecinu de la 4 are balconu neizolat si "inchis"(profile de fier si sticla)(cred ca ii curge apa in balcon cand ploua). Cand am izolat cu polistiren si tencuiala i-am izolat si lui 1/2m din balcon pe lungime in speranta ca nu voi mai avea infltratii la tavanul meu din balcon. Se pare ca nu am reusit...Va rog sa imi dati o solutie astfel incat sa nu mi se mai infiltreze apa in tavan. As dori la vara sa imi extind dormitorul in 1/2 din balcon(am pus o usa di termopan la mijloc)...
      Multumesc!

      Atasat am pus si o fotografie.....poate e mi relevanta decat am explicat eu

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	p1060897_172.jpg 
Afișări:	3234 
Mărime:	49,8 KB 
ID:	570147

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13033

        #48
        Poza din exteror nu ai?
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6873

          #49
          Re: Hidroizolare balcon

          Postat în original de danut197831
          Buna ziua!
          Caut o solutie pentru urmatoarea problema: am un balcon de 8x1 m. L-am izolat cu polistiren de 10 prin octombrie anu trecut+ tencuiala decorativa si apoi l-am "inchis" cu tamplarie termopan. Stau la et. 3/4 si vecinu de la 4 are balconu neizolat si "inchis"(profile de fier si sticla)(cred ca ii curge apa in balcon cand ploua). Cand am izolat cu polistiren si tencuiala i-am izolat si lui 1/2m din balcon pe lungime in speranta ca nu voi mai avea infltratii la tavanul meu din balcon. Se pare ca nu am reusit...Va rog sa imi dati o solutie astfel incat sa nu mi se mai infiltreze apa in tavan. As dori la vara sa imi extind dormitorul in 1/2 din balcon(am pus o usa di termopan la mijloc)...
          Multumesc!
          Trebuia sa montati, pe exterior, la nivelul tavanului neizolat un sort de tabla.

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	untitled_735.jpg 
Afișări:	3182 
Mărime:	4,8 KB 
ID:	570148
          Cu stima.

          Comentariu

          • danut197831
            Incepator
            • 29.ian.2009
            • 12

            #50
            foto exterior

            Multumesc de primul raspuns!
            Atasat am pus si o fotografie din exterior. Mentionez ca am facut portiunea de izolatie cat sa trec cu 10-15 cm peste placa vecinului si am dat un unghi de 45gr cu bucati de polistiren taiate mergand cu decorativa 10 cm pe balconu vecinului(am sperat sa etansez sistemul iar cand va ploua sau va ninge sa aiba panta de scurgere...). Cam asa arata:

            |
            | <-balconul vecinului
            /_____________________
            /_
            | |
            | | <-polistirenu de 10
            |_ |

            Ca si comentariu....cred ca toata problema este de la vecinu care lasa apa in balconul lui sa "balteasca" atunci cand ploua...(atunci cand i-am zis de problema mea el a dat din umeri si a zis ca "oricum daca era "deschis" balconu mai rau era....")
            Deci pe mine m-ar interesa daca am vreo solutie de a izola planseul meu.
            Multumesc!

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	p1070005_554.jpg 
Afișări:	3142 
Mărime:	49,9 KB 
ID:	570163

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6873

              #51
              Mai degraba cred ca apa se infiltreaza intre polistiren si peretele exterior al balconului. Pe interior nu prea aveti ce face. Trebuie sa remediati de pe exterior infiltratiile de umiditate. Cea mai buna metoda este de a monta un sort de tabla.
              Cu stima.

              Comentariu

              • danut197831
                Incepator
                • 29.ian.2009
                • 12

                #52
                Ce ma surprinde este ca au trecut 3-4 luni in care au mai fost ploi si am urmarit de fiecare data daca se umezeste...si nu au fost probleme...dar acum m-am trezit ca picura din tavan...Varianta cu sortul de tabla nu prea ma incanta(sincer nu stiu daca va asigura etanseitatea).
                Multumesc pentru sugestie si mai astept alte variante(daca mai exista in afara de a-i izola si vecinului tot balconu )

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12227

                  #53
                  Din pacate vecinul nu are obligatia de a izola balconul . Dvs daca vreti sa va protejati , investiti si la el !
                  Cum dvs spuneti ca :" balconu neizolat si "inchis " adica luati la misto inchiderea lui , si pe el il doar fix nicaieri de inchiderea dvs !
                  Lucrarea este gresit facuta + urit pt estetica blocului ! trebuia sa fi montat prima oara un sort de tabla apoi facute izolatii si termopan !
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • danut197831
                    Incepator
                    • 29.ian.2009
                    • 12

                    #54
                    k....dar un sort de tabla se face din folie de tabla la fata locului sau exista deja in comert cu accesorii?!

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12227

                      #55
                      Postat în original de danut197831
                      k....dar un sort de tabla se face din folie de tabla la fata locului sau exista deja in comert cu accesorii?!
                      Se face de catre un tinichigiu sau se pot bricola niste profile accesorii de la tabla tip tigla.
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13033

                        #56
                        Daca se monta tamplaria cu Fix 2-3cm in interior , aceasta problema nu exista si nici complicatiile exterioare.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • danut197831
                          Incepator
                          • 29.ian.2009
                          • 12

                          #57
                          Multumesc de raspuns...dar tamplaria a fost montata in interior cu 2-3 cm...am fost la toate fazele ....adevaru e ca marginile plafonului erau "mancate"iar cei ce au montat au dat cu ciocanu pentru a fi siguri ca nu monteaza in ceva ce nu e "sanatos"

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 14969

                            #58
                            Si acel sort de tabla trebuie etansat pe zona de contact cu fatada balconului.

                            Nu am inteles exact ce ati dorit cu acea bordusa creata din polistiren la nivelul superior al tamplariei.
                            Chiar daca au fost zone deteriorate de baietii care au montat tamplaria, reparatia trebuia facuta dupa uscarea spumei poliuretanice.
                            Dvs. ati preferat doar sa aplicati polistiren peste zona respectiva.(este o presupunere)

                            Se poate incerca o etansare cu Ceresit Aquablock daca nu deranjeaza culoarea neagra. Aceasta se va face inconditii de suprafate uscate.
                            Altfel, eu as elimina intreaga bordura si as face o lucrare corecta de la zero.

                            Comentariu

                            • danut197831
                              Incepator
                              • 29.ian.2009
                              • 12

                              #59
                              Ideea cu sortul de tabla mi s-a parut inestetic si nu stiam daca se poate etansa cu fatada...Apoi am incercat ce se vede in foto...Ce mi se pare interesant este ca peretii laterali care sunt "turnati"(beton armat) pe care i-am termoizolat in aceeasi maniera , pe aceeasi linie (cu aceeasi bordura la 45gr). Si totusi nu am infiltratii la tavan in dreptul lor sau pe ei....Asta e ... daca mai sunt si alte idei sunt binevenite...oricum astept vara si pana atunci ma voi gandi ce solutie voi folosi!
                              Multumesc!

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6873

                                #60
                                O fi inestetic dar este util. Intre sortul de tabla si tavan puneti banda de etansare pentru a obtine o hidroizolatie foarte buna.
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...