Termoizolare si hidroizolare terasa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • danut197831
    Incepator
    • 29.ian.2009
    • 13

    #61
    Multumesc de raspuns...dar tamplaria a fost montata in interior cu 2-3 cm...am fost la toate fazele ....adevaru e ca marginile plafonului erau "mancate"iar cei ce au montat au dat cu ciocanu pentru a fi siguri ca nu monteaza in ceva ce nu e "sanatos"

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #62
      Si acel sort de tabla trebuie etansat pe zona de contact cu fatada balconului.

      Nu am inteles exact ce ati dorit cu acea bordusa creata din polistiren la nivelul superior al tamplariei.
      Chiar daca au fost zone deteriorate de baietii care au montat tamplaria, reparatia trebuia facuta dupa uscarea spumei poliuretanice.
      Dvs. ati preferat doar sa aplicati polistiren peste zona respectiva.(este o presupunere)

      Se poate incerca o etansare cu Ceresit Aquablock daca nu deranjeaza culoarea neagra. Aceasta se va face inconditii de suprafate uscate.
      Altfel, eu as elimina intreaga bordura si as face o lucrare corecta de la zero.

      Comentariu

      • danut197831
        Incepator
        • 29.ian.2009
        • 13

        #63
        Ideea cu sortul de tabla mi s-a parut inestetic si nu stiam daca se poate etansa cu fatada...Apoi am incercat ce se vede in foto...Ce mi se pare interesant este ca peretii laterali care sunt "turnati"(beton armat) pe care i-am termoizolat in aceeasi maniera , pe aceeasi linie (cu aceeasi bordura la 45gr). Si totusi nu am infiltratii la tavan in dreptul lor sau pe ei....Asta e ... daca mai sunt si alte idei sunt binevenite...oricum astept vara si pana atunci ma voi gandi ce solutie voi folosi!
        Multumesc!

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6886

          #64
          O fi inestetic dar este util. Intre sortul de tabla si tavan puneti banda de etansare pentru a obtine o hidroizolatie foarte buna.
          Cu stima.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #65
            Probabil pe lateralele balconului nu ajunge foarte multa apa atunci cand ploua, fiind suprafata mai mica si alta pozitie fata de cea a fatadei care este cea mai expusa.

            La primavara, daca nu este agreata varianta cu sort de tabla (adevarat ca este inestetica) se poat eface o mica lucrare de genul celei din foto.

            Asa cum aveti acum facuta lucrarea, cu acel polistiren, nu vad sa reziste foarte mult fara a se deteriora.

            Etansati zona de spuma si apoi puteti trece la izolatia interioara fara probleme.
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • danut197831
              Incepator
              • 29.ian.2009
              • 13

              #66
              Multumesc de raspuns!
              Dar daca placa de beton are crapaturi (pe linia otelului-beton) pana in dreptul literei "S" din desenul d-voastra?! (ceea ce banuiesc eu ...) De aceea cred ca am sa imi cer voie de la vecin sa arunc o privire mai de aproape si am sa "inspectez" balconul lui...

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #67
                Nu cred sa existe fisuri la nivelul unei placi de beton, mai degraba la nivelul imbinarilor intre placa si parapet.

                Verificati insa odata ce are balconulinchis nu exista sanse sa fie apa de la dansul ci doar dinspre exterior, pe sub polistiren si prin zona de spuma care nu este hidroizolanta.

                Comentariu

                • danut197831
                  Incepator
                  • 29.ian.2009
                  • 13

                  #68
                  mda...multumesc pentru toate raspunsurile. Dar cred ca nu am sa risc cu sortul de tabla si am sa ii pun termosistem+pervaz vecinului. Si cu asta sper sa imi pot extinde camera in balcon.In afara de o termoizolare la interior cu polistiren de 5(peretii laterali si tavan) si un radiator de 1800X600 credeti ca mai pot fi sugestii?!

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    #69
                    Daca scapai de infiltratia din tavan si izolati toate zonele expuse (tavan, pardoseala, parapet) nu vad ce ati mai putea face decat sa finisati fiecare zona corespunzator restului camerei. Fara probleme merge un parchet laminat, mocheta sau alt finisaj insa nu optati pentru gresie.

                    Parapetul de sub tamplaria existenta a camerei va fi eliminat complet?

                    Comentariu

                    • danut197831
                      Incepator
                      • 29.ian.2009
                      • 13

                      #70
                      Parapetul va fi daramat. Jos am deja gresie care nu vad de ce sa o scot...am sa o las asa si am sa pun izolatie cu folie de al + parchet laminat exact cum am deja in camera.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #71
                        Sa inteleg ca nu veti izola pardoseala cu extrudat?

                        Comentariu

                        • danut197831
                          Incepator
                          • 29.ian.2009
                          • 13

                          #72
                          Nu stiu.....astept recomandari

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            #73
                            Un balcon inglobat are nevoie de termoizoalrea tuturor suprafetelor ce sunt supuse actiunii exteriorului.
                            Am inteles ca parapetul este izolat, tavanul va fi insa pardoseala va ramane cu gresie si doar va fi acoperita cu placile de izolatie specifice laminatului.

                            Aceasta poate insemna aparitia condensului/mucegaiului pe pardoseala, fiind zona cea mai putin izolata.

                            Aveti vreo diferenta de nivel intre nivelul pardoselilor din camera si balcon?

                            Se impune aplicarea unei termoizolatii din polistiren extrudat cu o grosime de 3cm daca permit spatiul sau macar 2cm. Aceasta poate insemna eliminarea finisajului actual al balconului - gresiei.

                            Comentariu

                            • denise 71
                              Incepator
                              • 29.dec.2008
                              • 94

                              #74
                              Buna seara, tuturor! Revin dupa o scurta pauza,( timp in care am terminat de refacut tavanul livingului si podul) cu intrebarea legata de hidroizolatia terasei din prima poza. Deci, daca weekend-ul viitor va fi ok., vreau sa merg si sa ma apuc (EU, PERSONAL) sa fac operatiunea de hidroizolare. Va spun cum vreau sa fac si va rog sa-mi raspundeti daca e bine(materialele sunt luate) : - peste sapa deja turnata, grund bt 26;
                              - membrana autoadeziva bt 21 ( cu care ma voi inalta pe
                              perete cam 8 cm);
                              - sapa autonivelanta(panta);
                              - cl50- banda de etansare cl152 - cl50;
                              - gresie .
                              Intrebarea este: nu as vrea sa mai "decupez" polistirenul de pe fatada, e buna solutia mea, urmand sa acopar acea portiune de membrana de pe zid cu gresie ( ca un fel de plinta)?

                              Comentariu

                              • denise 71
                                Incepator
                                • 29.dec.2008
                                • 94

                                #75
                                Scuze... si inca ceva. Ce fac, pun sau nu e cazul-extrudat??

                                Comentariu

                                Procesare...