Termoizolare si hidroizolare terasa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6873

    #76
    Intelegeti ca apa scursa de pe tenuiala poate sa patrunda intre membrana si tencuiala daca montati membrana lipita pe tencuiala decorativa. Membrana este foarte buna insa exista acest risc. La balcon trebuie sa procedati la fel ca si la terasa.
    Cu stima.

    Comentariu

    • denise 71
      Incepator
      • 29.dec.2008
      • 91

      #77
      Gata,am inteles, cum dau jos tencuiala cu tot cu polistiren?

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	avatare_martisoare_de_1_martie_avatare_martisor_cu_snur_rosu_si_negru_209.jpg 
Afișări:	1790 
Mărime:	21,7 KB 
ID:	570954

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6873

        #78
        Postat în original de denise 71
        Gata,am inteles, cum dau jos tencuiala cu tot cu polistiren?
        Imi veni o idee acuma ca sa nu mai dati polistirenul jos, numai sa gasesc ce-mi trebuie si am sa revin.
        Cu stima.

        Comentariu

        • denise 71
          Incepator
          • 29.dec.2008
          • 91

          #79
          Deci... daca dam polistirenul jos pe o inaltime de 8-10 cm pentru a pune hidroizolatia....cu ce o facem ? Ce unelte se pot folosi ? Va rog, cine stie despre asta ,sa-mi dea si mie un sfat, maine as vrea sa demarez actiunea. Multumesc.

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6873

            #80
            In sfarsit am nimerit unde trebuie,

            Am nascocit o varianta in care sa nu trebuiasca sa indepartati polistirenul si nici tencuiala decorativa: in schita vedeti ca am pus un profil care se monteaza intr-o fanta decupata in polistiren. decupajul din polistiren trebuie sa aibe adancimea de 15-20 mm si latimea de 2-3 mm. Montarea profilului se poate face cu silicon sanitar in nuanta tencuielii decorative.

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	untitled_825.jpg 
Afișări:	1688 
Mărime:	7,3 KB 
ID:	571003
            Cu stima.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13032

              #81
              E o complicatie inutila si mai putin aspectoasa.
              Eu as taia polistirenul cu un cutter bun.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6873

                #82
                Si io.
                Cu stima.

                Comentariu

                • denise 71
                  Incepator
                  • 29.dec.2008
                  • 91

                  #83
                  Si eu ma gandeam la un cutter, dar ...pe unde se gasesc, banuiesc ca trebuie unul serios...? Si polistirenul, da il tai, dar ce ma fac pana ajung la el?
                  Tencuiala...??

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6873

                    #84
                    Gasiti cutere peste tot. Tencuiala decorativa se taie usor, ca un carton.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • denise 71
                      Incepator
                      • 29.dec.2008
                      • 91

                      #85
                      Am terminat in weekend-ul asta primul strat al hidroizolatiei terasei, daca maine ma pot ridica din pat...sunt tare! Am dat sambata cu grundul bt 26, iar astazi am pus membrana bt 21 ( nu mi-am inchipuit ca e asa groasa...). Spuneti-mi, va rog, peste aceasta membrana pot pune sapa sau trebuie altceva ?

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 13032

                        #86
                        Sapa de egalizare cu o panta corespunzatoare terasei.

                        Ce finisaj vrei sa aplici peste?
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6873

                          #87
                          Postat în original de denise 71
                          Am terminat in weekend-ul asta primul strat al hidroizolatiei terasei, daca maine ma pot ridica din pat...sunt tare! Am dat sambata cu grundul bt 26, iar astazi am pus membrana bt 21 ( nu mi-am inchipuit ca e asa groasa...). Spuneti-mi, va rog, peste aceasta membrana pot pune sapa sau trebuie altceva ?
                          Sapa de panta. Da pentru dumneavoastra nu este sarbatoare adica 8 Martie ?
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • denise 71
                            Incepator
                            • 29.dec.2008
                            • 91

                            #88
                            Pai, peste sapa de panta vreau sa mai fac o hidroizolatie ( cl50 )- daca mai e necesara..., oricum am materialele; apoi gresie rezistenta la inghet ( cu chitul corespunzator).
                            Maestre Max, o fi 8 Martie..., dar de foarte multa vreme timpul nu-mi mai permite sa mai tin cont de atatea sarbatori...,si uneori simt nevoia acuta de odihna! Din pacate, viata m-a invatat ca ceea ce faci cu manuta ta ( ajutat si sfatuit de niste OAMENI ADEVARATI) este sfant, nimanui cred ca nu-i pasa mai mult de lucrul tau si de nevoile tale decat tie insusi.Deci, cu multumirile din suflet celor care mi-au dat si sper sa-mi mai dea sfaturi pana la finalizarea casutei si cu incredere in Divinitate...voi merge inainte. O seara buna tuturor si o saptamana cu spor!
                            Scuze, din cauza oboselii am facut o grava greseala, am vazut-o recitind mesajul..."TIE INSUTI" era corect...

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6873

                              #89
                              Postat în original de denise 71
                              Pai, peste sapa de panta vreau sa mai fac o hidroizolatie ( cl50 )- daca mai e necesara..., oricum am materialele; apoi gresie rezistenta la inghet ( cu chitul corespunzator).
                              Maestre Max, o fi 8 Martie..., dar de foarte multa vreme timpul nu-mi mai permite sa mai tin cont de atatea sarbatori...,si uneori simt nevoia acuta de odihna! Din pacate, viata m-a invatat ca ceea ce faci cu manuta ta ( ajutat si sfatuit de niste OAMENI ADEVARATI) este sfant, nimanui cred ca nu-i pasa mai mult de lucrul tau si de nevoile tale decat tie insusi.Deci, cu multumirile din suflet celor care mi-au dat si sper sa-mi mai dea sfaturi pana la finalizarea casutei si cu incredere in Divinitate...voi merge inainte. O seara buna tuturor si o saptamana cu spor!
                              Peste sapa de egalizare mai trageti 2 straturi de pasta hidroizolanta CL50. Intre straturile hidroizolante la imbinarea peretilor si pe muchia exterioara a terasei puneti banda de etansare.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • denise 71
                                Incepator
                                • 29.dec.2008
                                • 91

                                #90
                                Buna dimineata, sunt in picioare, deci rezist! Am o nelamurire, inainte de a turna sapa, se foloseste vreo amorsa, ceva?Intreb, fiindca membrana aia bt 21 este a naibii de lucioasa, ce aderenta are sapa ?Apoi, la marginea terasei, nu trebuie un fel de cofraj sa nu se scurga cimentul? Si...cum se da panta ?

                                Comentariu

                                Procesare...