Termoizolare si hidroizolare terasa

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dsemaca
    Incepator
    • 31.oct.2012
    • 33

    Răspuns la: Termoizolare si hidroizolare terasa

    Buna ziua,

    Doresc sa termoizolez o terasa de beton semiingropata oblic datorita pantei, terasa de aprox 35mp, sub care se afla un spatiu locuibil, cu intrare prin partea din fata. Terasa a fost turnata odata cu turnarea fundatiei, ca o continuare a placii casei.

    Diferenta de nivel intre suprafata placii casei si a terasei este de aprox 5cm, spatiu in care ar trebui sa instalez termo si hidroizolatia. Inteleg ca o solutie rezonabila ar fi instalarea unei membrane bituminoase, unui strat de polistiren extrudat, unei sape in panta panta urmata de placare cu gresie de exterior (lipita cu CM17).

    Intrebarea este daca la limita dintre casa si terasa sa mai fac o rigola cu grilaj in adincimea disponibila, pentru a facilita scurgerea apei rezultata din topirea zapezii din apropierea zidului casei, sau daca este suficient doar crearea unei pante suficiente de scurgere catre exterior a apei (2-3grade). La marginea terasei banuiesc ca ar trebui sa pun un picurator, pentru a colecta si dirija apa catre capetele terasei.

    Orice sugestie este binevenita.

    Multumesc

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      Răspuns la: Termoizolare si hidroizolare terasa

      Puteti sa ne aratati cateva foto de la fata locului?
      Cat spatiu aveti pe verticala pentru a realiza hidroizolatia, termoizolatia si finisarea terasei? Spatiul este conditionat si de modul de acces pe terasa, de la etaj.

      Comentariu

      • matei dan
        Incepator
        • 19.aug.2009
        • 8

        Răspuns la: Termoizolare si hidroizolare terasa

        Revin eu cu o imagine,ati avut dreptate in legatura cu sapa cea veche, era deteriorata, asa ca am curatat tot pana la placa de beton.Urmeaza a doua mana de amorsa bituminoasa.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          Răspuns la: Termoizolare si hidroizolare terasa

          Probabil era afectata de actiunea in timp a apei, rezultatul fiind macinarea usoara. Ce sistem ati hotarat sa aplicati?

          Comentariu

          • matei dan
            Incepator
            • 19.aug.2009
            • 8

            Răspuns la: Termoizolare si hidroizolare terasa

            Cel recomandat de dl Gemini si ca sa fac o mica paranteza, toti cei cu care am discutat mi-a recomandat ca singura varianta si cea mai sigura inchiderea terasei si ca alta solutie nu exista.De curand, nasul meu a facut hidroizolatia unui balcon cu o firma specializata pe asa ceva iar la prima ploaie ce sa vezi, dezastru.Am dat doar un exemplu insa toti cei care-i cunosc si nu sunt putini se plang de hidroizolatiile balcoanelor si teraselor proprii.Am ajuns la concluzia ca foarte multe firme de hidroizolatii daca nu chiar majoritatea fac treaba de mantuiala si atunci am luat decizia sa apelez la misiunea CASA pt ajutor si pt a contrazice unica solutie de inchidere a terasei mele.
            Din posturile anterioare mi-ati recomandat asa:amorsa bituminoasa, carton bituminos, extrudat, sapa si eventual hidroizolatie minerala.Lucrarea mea deja a ajuns la sapa, astept perioada de maturare iar pana atunci caut gresia.Din alte posturi am vazut ca recomandati pt hidroizolatia minerala CR166 dupa care gresie portelanata montata cu CM17.Tot din alte posturi am citit ca nu merge CM17 peste CR 166.Aici sunt cam nelamurit, deci cum fac?Si inca ceva ce era sa uit, la hidroizolatia minerala ce fel de banda de margine sa folosesc? Multam anticipat si astept instructiuni.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              Răspuns la: Termoizolare si hidroizolare terasa

              Puteti utiliza fara probleme hidroizolatia Ceresit CL 50 peste sapa apoi placarea ceramica cu adeziv flexibil, cum ati spus.
              Deasemenea, la muchii, colturi, etc, se va utiliza banda de etansare Ceresit CL152 incastrata in materialul hidroizolant pentru racordarea suprafetelor si etansare. Se va face o etansare a zonei si la nivelul placarii ceramice, fie cu silicon sanitar, fie cu sigilant poliuretanic.

              Comentariu

              • matei dan
                Incepator
                • 19.aug.2009
                • 8

                Răspuns la: Termoizolare si hidroizolare terasa

                Multumesc mult pentru informatii

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15056

                  Răspuns la: Termoizolare si hidroizolare terasa

                  Nu aveti pentru ce, asteptam detalii despre mersul lucrarilor.

                  Comentariu

                  • matei dan
                    Incepator
                    • 19.aug.2009
                    • 8

                    Răspuns la: Termoizolare si hidroizolare terasa

                    Sigur revin si cu poze cnd va fi gata terasa, cred ca la primavara va fi gata cu tot cu vopsit stalpisori si balustrada

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      Răspuns la: Termoizolare si hidroizolare terasa

                      Asteptam detalii si constatarea calitatii respectivei lucrari.

                      Comentariu

                      • matei dan
                        Incepator
                        • 19.aug.2009
                        • 8

                        Răspuns la: Termoizolare si hidroizolare terasa

                        Calitatea este una exceptionala, terasa se prezinta super bine in urma ploilor abundente din anul asta, nu exista infiltratii deci a meritat efortul, mii de multumiri.Am postat 2 poze, una cu terasa inainte de lucrare si alta cu terasa finalizata, hidroizolata si gresia montata.Toamna asta vopsesc stalpisorii cu lavabila de exterior insa balustrada de beton cu ce sa o imbrac? Tencuiala decorativa ar fi ok ?
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15056

                          Răspuns la: Termoizolare si hidroizolare terasa

                          Ne bucuram ca ati reusit lucrarea. Aveti o foto inainte de placarea cu gresie? Nu vedem decat o foto cu terasa cu gresie si balustrada nevopsita, in postul anterior.
                          Tencuiala decorativa se poate utiliza fara probleme pentru balustrada si stalpii aferenti. Intradevar, pe stalpisorii intermediari va fi mai greu dar nu imposibil de aplicat decorativa. Se poate utiliza o vopsea lavabil ade exterior pe aceste zone, nuantata potrivit tencuielii decorative sau chiar alba.
                          Pentru decorativa, ar fi de dorit una mozaicata, cea pentru soclu, de exemplu Ceresit CT 77.

                          Comentariu

                          • mirel0sa
                            Incepator
                            • 25.sep.2014
                            • 1

                            Răspuns la: Termoizolare si hidroizolare terasa

                            Buna ziua

                            Deasupra unei camere de 24 m patrati am o terasa neacoperita, marginata de pereti bca cam 1 m inaltime, acum cu piatra de rau pe ea.
                            din cauza ca iarna sta zapada si scurgerea ingheata am vazut ca se forma o pata in camera de sub ea intrun loc pe tavan.
                            M-am gandit ca ar fi bine sa i fac o hidrotermoizolatie dar nu stiu cu ce sa incep...
                            ma poate ajuta cineva

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15056

                              Răspuns la: Termoizolare si hidroizolare terasa

                              In acest moment nu exista hidroizolatie pe aceasta terasa? Aveti o fotografie cu terasa?
                              Cum se va utiliza terasa, cat de circulabila este?
                              Care sunt straturile aplicate pe terasa?
                              Sigur ca se poate face o lucrare completa de termo si hidroizolare dar trebuie sa vedem toate detaliile.

                              Comentariu

                              • danose
                                Incepator
                                • 13.iun.2016
                                • 2

                                Răspuns la: Termoizolare si hidroizolare terasa

                                salut ,
                                am construit un cuptor de gradina , ce izolatie trebuie sa.i fac la exterior . au aparut fisuri fine in care se infiltreaza apa cand ploua . mi.am dat seama atunci cand am facut focul , au iesit aburi.ce trebuie sa.i fac?

                                Comentariu

                                Procesare...