Construire si hidroizolare balcon din lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    Poti posta foto cu balconul respectiv?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • lavinius
      Incepator
      • 08.oct.2008
      • 7

      Acestea sunt cateva poze de sub balcon si de deasupra, sper ca se vede.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        Daca vrei o solutie cu planseu plin, as acume ste acum, va trebui sa ai straturi impermeabile, finisaj rezistent la apa, panta si sistem de colectare ape pluviale. Asa cum arata placa de OSB acum este cam compromisa. Se vad efectele negative apei, deasupra si sub placi.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • lavinius
          Incepator
          • 08.oct.2008
          • 7

          Imi doresc sa nu ploua pe terasa ( sub balcon este o terasa). Balconul este udat de ploaie, iar iarna ramane zapada pe o parte din el. OSB-ul care este pus acum ii aplicat acum 4ani.

          Comentariu

          • lavinius
            Incepator
            • 08.oct.2008
            • 7

            Postat în original de VYS
            Daca vrei o solutie cu planseu plin, as acume ste acum, va trebui sa ai straturi impermeabile, finisaj rezistent la apa, panta si sistem de colectare ape pluviale. Asa cum arata placa de OSB acum este cam compromisa. Se vad efectele negative apei, deasupra si sub placi.
            Imi poti spune te rog care sunt etapele si materialele de care ar fi nevoie?

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              Cu ce vrei sa finisezi podeaua balconului? Cat te poti inalta cu pardoseala?
              A trebui sa inlocuiesti partea de OSB, as inlocui cu o scnadura groasa pentru a putea fi finisata pe intrados, astfel incat sa se vada bine de jos.
              Adaugarea unor straturi hidroizolante va presupune ca sa drenezi apa, adica sa pui un jgheab si un burlan. Un cadru mai larg cu zona, sa vede si vecinatatile de pe fatada si terasa de jos?
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • lavinius
                Incepator
                • 08.oct.2008
                • 7

                Postat în original de VYS
                Cu ce vrei sa finisezi podeaua balconului? Cat te poti inalta cu pardoseala?
                A trebui sa inlocuiesti partea de OSB, as inlocui cu o scnadura groasa pentru a putea fi finisata pe intrados, astfel incat sa se vada bine de jos.
                Adaugarea unor straturi hidroizolante va presupune ca sa drenezi apa, adica sa pui un jgheab si un burlan. Un cadru mai larg cu zona, sa vede si vecinatatile de pe fatada si terasa de jos?
                mi-ar placea sa fie cu lemn, mi se pare ca o pardoseala cu klinker (asa ii terasa finisata) ar ingreuna prea tare structura.
                Se mai poate inalta balconul cu 8,5 cm, in varianta cu cele 2 placi actuale de OSB (care au fost puse provizoriu, sa faca posibila urcarea in pod (urcarea se face de pe balconul acesta).
                Legat de burlane, ne-am gandit doar sa punem tabla indoita ca sa dirijam apa, astfel incat sa nu se prelinga si sa afecteze grinzile. Tabla de genul acesta avem si la acoperis si la imbibarea soclului cu fatada, acoperisul fiind cu sindrila bituminoasa, iar fatada din lemn.

                Comentariu

                • lavinius
                  Incepator
                  • 08.oct.2008
                  • 7

                  In ceea ce priveste panta, grinzile au fost astfel finisate incat au o panta spre exterior, iar in tot acest timp de cand sta doar cu OSB se pare ca panta a fost suficienta, nefiind infiltratii.

                  Comentariu

                  Procesare...