Umezeala la colturi

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Adrian M
    Incepator
    • 19.dec.2018
    • 47

    Umezeala la colturi

    Buna ziua sant nou pe aici am o casa in care tocmai m am mutat anul acesta si odata cu venirea ploilor a zapezilor au inceput si problemele la 1 din colturi si pe 2 pereti a inceput sa lase umezeala .casa este construită din boltari temelia este cam joasa .
    Cam ce ar trebui sa fac sa scap de problema asta
    Am o singura camera incalzita cu soba .
    daca as farama zidul si las face din bca mar ajuta cu ceva .
    o sa atasez si cateva poze
  • Adrian M
    Incepator
    • 19.dec.2018
    • 47

    #2

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #3
      Conteaza mai putin din ce este facut zidul, important este sa fie zidit bine, izolat termic si hidro.
      Daca foto sunt cu starea actuala, exteriorul necesita lucrari de tencuire, izolare termica si finisare. Zidaria din boltari din ciment este o varianta ce duce la pereti cu rezistenta termica redusa si favorizeaza producerea condensului la interior.
      Adaugam stalpii de beton care sunt si mai slabi izolatori termici si avem un tablou care favorizeaza acelasi condens interior. In plus, nu pot aprecia din foto daca intre boltarisi fundatie aveti strat de rupere capilaritate - carton bituminos sau alt material similar. Lipsa acestui strat duce apa din sol catre pardoseala si baza peretelui, rezultatul este umezeala si perete ud in zona inferioara.

      Comentariu

      • Adrian M
        Incepator
        • 19.dec.2018
        • 47

        #4
        Am temelia si peste ea am mai pus un rand de boltari ca erea prea jos apoi am pus carton si dupa am zidit .deci nu trebuie sa faram zidurile sa le fac din bca .
        Trebuie incarcata .este si foarte prost zidit

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #5
          Pardoseala cum este pozitionata fata de primul rand de botari si membrana introdusa intre randurile 1-2 de boltari? Cum este umplut golul din fundatie si cum s-a realizat pardoseala?

          Comentariu

          • Adrian M
            Incepator
            • 19.dec.2018
            • 47

            #6
            Primul rand de boltari este jumatate umplutura si pana la nivelul lui este turnata placa apoi am pus folie aquastop si apoi parchetul .golul din fundatie este ilumplut cu pamant si balast si ceva balast

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #7
              Terminati exteriorul, tencuiti apoi placati cu polistiren expandat EPS 80, grosime minima 10cm.

              Comentariu

              • Adrian M
                Incepator
                • 19.dec.2018
                • 47

                #8
                Buna ziua ce as vrea eu sa fac in primavara.
                sa faram cate un perete pe rand sal zidesc inapoi cu
                bca sa le incarc .apoi sa sap pe langa temelie si sa pun o hidroizolatie de aia neagra din foli sau cum i zice .

                Comentariu

                • tymotyman
                  Membru Marcant
                  • 01.nov.2009
                  • 570

                  #9
                  Ceea ce vreti sa faceti este o lucrare de anvergura si cel mai important ,o sa slabiti rezistenta casei.Din ce vad acum nu este facuta ca la carte,stalpi ,grinzi,dar macar boltari au structura portanta buna,pe cand daca inlocuiti cu bca o sa cam cedeze prin toate locurile. Cred ca cel mai bine ar fi sa sapati un sant langa casa(sapati cate o latura pe rand) cat permite fundatia,tencuiti minim tot peretele si fundatia,apoi hidroizolati toata partea din pamant si un pic in sus. Dupa aceasta operatiune izolati cu polistiren,incepand din santul sapat ,dar banii care ii bagati in bca ,mai bine luati polistiren de 15-20 cm sau vata minerala.

                  Comentariu

                  • Adrian M
                    Incepator
                    • 19.dec.2018
                    • 47

                    #10
                    Postat în original de tymotyman
                    Ceea ce vreti sa faceti este o lucrare de anvergura si cel mai important ,o sa slabiti rezistenta casei.Din ce vad acum nu este facuta ca la carte,stalpi ,grinzi,dar macar boltari au structura portanta buna,pe cand daca inlocuiti cu bca o sa cam cedeze prin toate locurile. Cred ca cel mai bine ar fi sa sapati un sant langa casa(sapati cate o latura pe rand) cat permite fundatia,tencuiti minim tot peretele si fundatia,apoi hidroizolati toata partea din pamant si un pic in sus. Dupa aceasta operatiune izolati cu polistiren,incepand din santul sapat ,dar banii care ii bagati in bca ,mai bine luati polistiren de 15-20 cm sau vata minerala.
                    Sa sap si sa tencuiesc si temelia in jos in pamant?

                    Comentariu

                    • tymotyman
                      Membru Marcant
                      • 01.nov.2009
                      • 570

                      #11
                      E posibil ca partea de jos sa nu fie asa uniforma si la aplicarea hidroizolatiei si termoizolatiei sa aveti complicatii ,prin tencuiala indreptati totul in plan.

                      Comentariu

                      • Adrian M
                        Incepator
                        • 19.dec.2018
                        • 47

                        #12
                        Postat în original de tymotyman
                        E posibil ca partea de jos sa nu fie asa uniforma si la aplicarea hidroizolatiei si termoizolatiei sa aveti complicatii ,prin tencuiala indreptati totul in plan.
                        Cu ce imi recomandati sa fac hidroizolatia .de incarcat fundatia in jos in pamant nu se va putea incarca
                        sau daca as turna inca 10 15 cm de beton pe langa temelie nu este bine .multumesc

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15056

                          #13
                          In pamant presupun ca este turnat in sant si in aceste conditii nu prea vad cum puteti hidroizola corect fundatia. Daca umpleti golurile zidariei, tencuiti si apoi izolati termic bine nu ar trebui sa aveti probleme. Soclul se va hidroizola daca este necesar apoi se va izola termic cu polistiren extrudat. Nu iotati sa montati un sistem de burlane si jgheaburi pentru a colecta apa de pe acoperis.

                          Comentariu

                          • tymotyman
                            Membru Marcant
                            • 01.nov.2009
                            • 570

                            #14
                            Nu trebuie incarcata mult,sapati langa casa cat sa aveti loc sa intrati,spargeti ce este iesit in exces si da ti din tencuiala o forma plana,e buna si varianta cu adaos de beton,dar e mai dificila ,de hidroizolat ar merge 2,3 straturi amorsa bituminoasa si apoi membrana armata de minim 3,5 ,peste care pune ti polistiren fara prindere prin dibluri ,finisati apoi si se da iarasi amorsa dupa care se pune membrana cu crampoane,umpleti santul cu sort de piatra si gata.De preferat rezolvat jgheaburi si burlane(apa trebuie indepartata de casa), plus o alee de minim 60 cm la ocolul casei.

                            Comentariu

                            • Adrian M
                              Incepator
                              • 19.dec.2018
                              • 47

                              #15
                              Postat în original de Gemini
                              In pamant presupun ca este turnat in sant si in aceste conditii nu prea vad cum puteti hidroizola corect fundatia. Daca umpleti golurile zidariei, tencuiti si apoi izolati termic bine nu ar trebui sa aveti probleme. Soclul se va hidroizola daca este necesar apoi se va izola termic cu polistiren extrudat. Nu iotati sa montati un sistem de burlane si jgheaburi pentru a colecta apa de pe acoperis.
                              Daca pun o membrana bitumoasa pe langa temelie mai trebuie prinsa in dibluri sau sa dau cu hidroizolatie flexibila.si pt ce se pune pietrisi pe langa membrana si cat se pune stratul
                              multumesc
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...