Izolare terasa bloc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • gabyh
    Incepator
    • 09.iul.2012
    • 34

    Izolare terasa bloc

    Locuind la etajul patru adica ultimul, acu mai bine de 10 ani cred sa fi maxim 12, mi-am izolat tersa/acoperisul, folosind dupa decoperrarea cartonului vechi si a smoalei cum se folosea pe vremuri solutie de hidro/aquastop direct pe sapa veche care fiind dintr-un ciment prafos nu stiu daca a facut priza peste tot, un strat de membrana bituminoasa de 2,5mm peste care am pus stratul 2 alta membrana bituminoasa cu ardezie de 4mm. Toate bune si frumoase dupa cativa ani in unele zone se umezeste tavanul la contactul dintre placile cu goluri ce formeaza planseul. Problema e cel mai probabil de la zona de scurgere . Exista vre-o posibilitate de izolare care sa fie garantata peste 20 ani?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Sigur, o lucrare bine realizata poate rezista si 20 ani. La primavara va trebui sa icnercati idnetificarea zonei defecte cel putin, o reparati daca nu sunt probleme grave. Daca optati pentru o refacere integrala a hidroizolatiei trebuie sa gasiti o firma de profil care sa va garanteze solutia.

    Comentariu

    • gabyh
      Incepator
      • 09.iul.2012
      • 34

      #3
      Ce faci cu mana ta e bine facut decat sa vine alde dorel si sa faca in bataie de joc. Acolo la scurgere e o mica panta ca o palnie si nu pot folosi ce e in comert pentru ca e plan nu poate fi modelat cel mai probabil trebuie sa incerc sa fac un con din membrana bituminoasa dar la contactul dintre tubul de pvc al scurgerii si planseu se infiltreza apa.

      Comentariu

      • tymotyman
        Membru Marcant
        • 01.nov.2009
        • 571

        #4
        Am avut aceeasi problema,am rezolvat la un mester in tabla zincata. Am luat o foaie groasa de zincata si am facut un patrat de vreo 60 x60 ,in centru a montat un burlan sa intre in interiorul la cea de pvc. Toata treaba a facut o cu bataie nu cu cositor. Parca am lipit o cu bitum de placa dupa aceea am venit deasupra cu membrana pana la marginea gaurii la cald.

        Comentariu

        • gabyh
          Incepator
          • 09.iul.2012
          • 34

          #5
          Da e o varianta la care nu m-am gandit cand am pus izolatia. Merge mai bine cositorita ...e o varianta cu tabla de inox dar mai greu de cositorit...trebuie acid ortofosforic. Ma bate gandul sa acopar cu tabla toata terasa da nu stiu daca un tinichigiu poate sa faca acea/acele panta/pante de scurgere de pe toata terasa.

          Comentariu

          • tymotyman
            Membru Marcant
            • 01.nov.2009
            • 571

            #6
            Initial m am gandit si eu la cositorit dar fiindca am pus carton smolit la cald ,riscam sa se topeasca si sa intre apa. se poate si acoperis cu panta mica,maxim 50 cm dar trebuiesc etansate toate cheile la tabla

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #7
              Exista guri de scurgere de camp, cu guler, care se integreaza in scurgere si intre memberane bituminoase. Se face reparatia doar pe zona respectiva si gura de scurgere intra in teava ce coboara la canalizare. Coloana de scurgere poate fi protejata cu parafrunzar.

              Comentariu

              • gabyh
                Incepator
                • 09.iul.2012
                • 34

                #8
                Acele guri de scurgere sunt perfect plane intre marginea rotunda/guler si orificiul central mie imi trebuie sa aiba con altfel nu mai am scurgerea. Cand am pus membranele am avut aceeasi problema nereusind sa fac palnia din intreaga coala si am taiat in cruce si apoi inca odata....intre acele triunghiuri e zona in care se infiltreaza apa si intre sapa si tubul de pvc care are parca o oala /tub de plumb deasupra mai mic ca diametru a...asa se faceau pe vremuri..are si smoala pe interior dupa atatia ani cand se turna smoala ca izolatie e dificil de curatat trebuie sa cobor cu un tub de metal ca gaura de sus nu ma lasa sa bag alt tub de pvc
                Ultima editare de gabyh; 27.dec.2018, 11:25.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #9
                  Nu puteti cobora putin nivelul gurii de scurgere? Nu are relevanta faptul ca acel guler este intr-un plan atat timp cat este mai jos ca restul suprafetei. Apa se va scurge usor.

                  Comentariu

                  • tymotyman
                    Membru Marcant
                    • 01.nov.2009
                    • 571

                    #10
                    Eu am dat jos acea piesa de plumb si am facut acea palnie . la mine are teava mai in jos decat cea de pvc vreo 40 cm fara sa fie etansa ,nu se umple pana acolo de apa niciodata

                    Comentariu

                    Procesare...