Umezeala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cypyko
    Incepator
    • 15.ian.2019
    • 14

    Umezeala

    Sunt pentru prima oară pe site nu știu dacă am procedat corect cu întrebarea mea dar totuși încerc sa aflu un răspuns pentru problema mea locuiesc la casa și și de când am cumparat-o am observat in sezonul rece ca se formează intr-o camera in partea de jos într-un colț umezeala si mucegai ce pot face pentru a scapă de aceasta problema in vara trecută am refăcut peretele după cum se poate vedea in poze dar se pare ca nu am scăpat de problema
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Zona afectata nu este intinsa din cate observam. Ati izolat exterior peretele respectiv dar problema a ramas in zona coltului, acolo unde este muchia intre peretele izolat exterior - langa usa, perete principal si placa de beton comuna cu scara. Soclul casei este izolat termic?
    Este posibil sa fie influenta termica de la scara, avand o masa mare de beton.

    Comentariu

    • Cypyko
      Incepator
      • 15.ian.2019
      • 14

      #3
      La ce va referiți la soclu ? Nu sunt in domeniu.Dacă are izolație pe fata sau pe peretele principal are de 10cm .Eu casa am luat-o acum 2 ani,iarna trecută am văzut problema cu umezeala ,am comunicat vânzătorului și in vara trecută a refăcut izolație după cum se poate vedea dar nu am scăpat de problema. Iarna asta a apărut mai putina umezeala fata de iarna trecută care se întindea pana la jumătatea peretelui
      Ultima editare de Cypyko; 21.ian.2019, 07:45.

      Comentariu

      • tymotyman
        Membru Marcant
        • 01.nov.2009
        • 570

        #4
        Incercati sa delimitati propozitiile cu semne de punctuatie si litere mari.Nu se intelege exact ce spuneti.

        Comentariu

        • Cypyko
          Incepator
          • 15.ian.2019
          • 14

          #5
          Ms am sa țin cont de sfat deși nu ma ajuta in problema de fond poate de semantica (...,,?!) pune-le tu unde vrei dacă vrei sa dai dovada de om citit spune o rezolvare cu și fără semne de punctuație cum iti vine mai ușor eu înțeleg indiferent

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Analizati cum sunt izolate sau nu zonele prinse in zona icenrcuita siinfluenta lor asupra coltului interior (daca acolo este zona cu umezeala pe interior). Soclul este zona cu tencuiala visinie.

            Comentariu

            • tymotyman
              Membru Marcant
              • 01.nov.2009
              • 570

              #7
              Nu ma dau citit dar nu prea am inteles la inceput ce vroiati sa spuneti. Din poza dv pare ca zona scarilor este mai sus decat soclul. Aveti o diferenta de nivel intre scari si pardoseala din casa? E bine ca s a izolat zidul ,dar tind sa cred ca temperatura scazuta vine de la betonul terasei si treptelor. E destul de dificil de realizat ceva acum, o solutie era ca inainte de turnarea terasei sa se fi despartit de zid cu ceva polistiren.Sau sub sapa terasei ceva polistiren.

              Comentariu

              • Cypyko
                Incepator
                • 15.ian.2019
                • 14

                #8
                Mulțumesc de sfat

                Comentariu

                Procesare...