Pete umezeala pereti exteriori

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • wolfei
    Incepator
    • 16.dec.2015
    • 26

    Pete umezeala pereti exteriori

    Buna tuturor!

    Am o problema cu umiditatea peretilor sau poate sunt doua probleme.
    Casa e facuta in 2015, peretii sunt din caramida acoperiti cu plistiren gri de 8cm.

    1. In pozele atasate se pot vedea niste pete mai inchise la culoare pe pereti. Sunt de jur imprejurul casei, in special pe la colturi, dar dupa cum se vede in pozele atasate, chiar si la mijlocul peretelui. Cum poate fi peretele ud asa?

    2. Pe sageac sunt picaturi de apa de la marginea stresinii pana langa perete. Par sa iasa cumva din sageac. E facut din OSB si acoperit cu decorativa. Intr-o pza se vede cum s-a si desprins o bucata cam cat podul palmei de decorativa de pe el. Presupun ca a inghetat apa infiltrata cumva si din cauza asta. Picaturi se vad in mai multe locuri in jurul casei sub sageac, si merg pana aproape de perete - am facut poza cu zoom.

    De unde poate veni umiditatea? O data pe pereti si o data sub sageac?

    Multumesc in avans pt raspunsuri!
    O seara buna
    Fișiere Atașate
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 572

    #2
    E posibil sistemul sa nu aiba sort deasupra jgheabului sau sa fie prea scurt si apa de pe acoperis patrunde prin spatele jgheabului deasupra sageacului.apoi ajunge la perete si umezeste adezivul de sub decorativa,poate chiar ajunge prin spate polistiren. Cel mai simplu puneti o scara deasupra jgheabului Cam asa ar trebui sa fie asezat sortul. https://www.youtube.com/watch?v=pa6-aO0MGwM

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #3
      O foto in care sa vedem si acoperisul aveti? Foto de la executia lucrarilor pe acele zone si pe acoperis ?

      Comentariu

      • wolfei
        Incepator
        • 16.dec.2015
        • 26

        #4
        Multumesc pentru raspunsuri.
        O sa urc maine dimineata sa fac poze, dar se intampla asta cam la toate colturile casei.
        Asta ar insemna ca sageacul ar trebui sa fie imbibat de apa, ca sa ajunga apa de la marginea lui pana la perete si apoi sa se prelinga prin spatele polistirenului.
        Oare se poate vedea si dinauntru, daca scot o scandura de la marginea podului?
        Mentionez ca tavanul meu e facut din urm straturi: gips carton, 20cm vata si apoi dusumeaua vizibila in pod.

        Comentariu

        • wolfei
          Incepator
          • 16.dec.2015
          • 26

          #5
          Buna dimineata.

          Se inrautateste situatia de la zi la zi.
          Langa usa se prelinge apa de la sageac pe perete pana jos si se vede cum tot sageacul e plin de picaturi.
          Poza 2162 e facuta in coltul casei, unde au fost facute pozele din postul initial si se vede cum picura din perete. Si picura des, o data la cateva secunde.
          De unde atata apa?
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #6
            Pare sa fie apa de la topirea stratului de zapada. Infiltratiile nu vin decat de la acoperis. Nu puteti verifica daca scandura din pod este plina de apa, in zona sageacului? Alta cauza nu vad sa fie.
            Sunt cateva zone mai putin bine asezate la nivel de acoperis dar foto pot fi inselatoare.

            Comentariu

            • tymotyman
              Membru Marcant
              • 01.nov.2009
              • 572

              #7
              Folia anticondens unde se opreste ? E posibil sa curga pe la ceva suruburi ,sa preia apa folia si apoi sa curga pe sageac. Puteti sa va uitati prin pod printre capriori la osb ul de la sageac?.Din poze nu se vad probleme grave la sort ,sort care trebuie sa fi bagat in jgheab minim 2 cm. Ce mai pot vede este ca apa vine prin spatele polistirenului cumva. In interior nu a ajuns umezeala? Parerea mea este ca apa ajunge pe ace osb ,merge pana la zid iar apoi se prelinge prin spatele polostirenului.Osb ul este pus inainte de polistirenul zidului?
              Ultima editare de tymotyman; 01.feb.2019, 11:17.

              Comentariu

              • wolfei
                Incepator
                • 16.dec.2015
                • 26

                #8
                Buna!
                multumesc pt raspunsuri
                Am urcat in pod, dar se pare ca nu am acces la sageac sa văd. Podul pare uscat.
                Am întrebat un inginer care a văzut cum au fost făcute casele astea și mi a spus același lucru.
                Din cauza temperaturilor cu și fără îngheț, se topește ziua și noaptea îngheață și tot a crescut gheata și s a infiltrat apa.
                Acoperisul are o panta mică și e posibi sa se tot întâmple.
                Intrebarea e cum previn sa nu se mai întâmple?
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • tymotyman
                  Membru Marcant
                  • 01.nov.2009
                  • 572

                  #9
                  Se gasesc niste sisteme de topire controlata a zapezii si ghetii. Aveti aici exemple de degivrare https://www.youtube.com/watch?v=ujg8_Ubes3M

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    #10
                    Ar fi ai usor de inteles exact pe unde trece apa daca ati vedea cateva foto de la contructia acelei zone. Este clar sa pot fi probleme legate de montajul foliei in zona terminala a invelitorii. Acele sorturi de jgheab nu sunt montate foarte bine, sunt prea in exterior. Sub ele poate fi orice si numai bine nu este. Probabil nu a ajuns tabla la margine si a scos sortul inexterior pentru a compensa cei cativa cm lipsa.Vedem apa in jgheab, de ce asa multa si de ce nu se scurge? Panta jgheabului este in regula? Imbinarile dintre jgheaburi sunt corect facute?
                    Ar fi bine sa chemati pe cineva sa desfaca zona respectiva la primavara si sa vada cum poate remedia exact, dupa ce se constata problemele reale.

                    Comentariu

                    Procesare...