Hidroizolatie balcon

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Ana Nicoleta
    Incepator
    • 30.ian.2019
    • 6

    Hidroizolatie balcon

    Buna ziua . Locuiesc intr un bloc din 2016, nou. Am problema la balcon cu inflitratiile .
    am chemat dezvoltatorul , a racait lababila din exterior , a dat iar cu material ma rog mi se pare de mantuiala ce a facut . Tot a plouat . Dupa mi s a spus ca este de la pervazul exterior pus de catre vecin de sus . Aceasta fiindca in bucati cu spatii intre ele . Dupa n discutii cu dansul am reusit sa l conving sa punem alt pervaz . A fost chemata o echipa de la o firma de termopane si a schimbat pervazul , a pus silicon etc . S a gasit sub pervazul lui mucegai , si apa care statea pur si simplu sub pervazul lui . O perioada a fost ok dar dupa ce a plouat si a venit inghetul partea asta de bloc a fost inghetata . Intr o dimineata am gasit in jur de 70 de ml de apa pe pervaz interior iar lavabila era umeda . Dupa cateva zile au aparut petele si lavabila interioara e umflata . Nu stiu ce sa mai fac . Ma gandesc sa vina primavara si sa chem o echipa de hidroizolatii care sa se uite sa vada ce pot sa fac dar as ava nevoie si de alte
    sfaturi , pareri inainte de a face asta fiindca psihic sunt la pamant , am debea de 2 ani apartamentul asta si deja am prob. Ce cauza mai poate fi? Ce pot sa fac ?!
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 571

    #2
    Vad ca s a pus acolo un profil,este cumva picurator? Pare ca nu si face treaba caci tot este ud deasupra.Trebuie sa verificati daca acea umezeala se prelinge de pe zid ocoleste coltarul si vine spre geam sau daca vine din interiorul polistirenului.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #3
      Ce constatam din foto este prezenta apei care vine dinspre balconul de deasupra, probabil se infiltreaza pe sub polistiren si apoi intra prin rostul de montaj al tamplariei. Daca tamplaria este montata la exterior si iese peste marginea interioara a polistirenului, atunci apa de sub polistiren se canalizeaza direct in spatele tamplariei pe tavanul dvs.
      A etansa la exterior doar pe anumite muchii nu este foarte sigur. In prim afoto nu se vede ca exista un glaf de exterior montat si care sa protejeze la apa. Este foto de la dvs. sau de la vecinul de deasupra. Il ultima instanta ar trebui sa decopertati zona superioara a tamplariei, dati izolatia jos sa constatati pe unde se canalizeaza apa si sa etansati la interior, apoi se reizoleaza.

      Comentariu

      Procesare...