Inlocuire pardoseala putrezita

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • p_valentin
    Incepator
    • 02.mar.2019
    • 5

    Inlocuire pardoseala putrezita

    Buna seara,

    Si-au cumparat parintii mei o casa veche (saseasca), iar acum a inceput partea de renovare a acesteia.
    Aceasta fiind nelocuita timp de 2 ani, peretii si pardoseala din lemn prezentau urme de umezeala.
    Am inceput azi procedura de scoatere a pardoseli in una din camere si am gasit grinzile si pardoseala intr-o stare foarte avansata de putrezire. Am scos afara tot ce insemna lemn ramanand doar pietrisul. Ma puteti ajuta va rog cu sfaturi/pasi care trebuie urmati mai departe de la stadiul de pietris la parchet laminat. (membrana bituminoasa/fundatie peste pietris, apoi beton si sapa????)
    Mai am o camera ce urmeaza a fi inlaturata pardoseala in idea de a fi montat parchet laminat insa aceasta se afla deasupra beciului, acesta avand turnat beton apoi umplutura de pietris si grinzile si pardoseala de lemn.
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20190302_145004_optimized.jpg 
Afișări:	1307 
Mărime:	149,7 KB 
ID:	672449 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20190302_144952_optimized.jpg 
Afișări:	856 
Mărime:	207,1 KB 
ID:	672447Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20190302_174435_optimized.jpg 
Afișări:	660 
Mărime:	51,8 KB 
ID:	672448
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Trebuie sa stabiliti solutia de la bun inceput, inclusiv grosimile straturilor pentru a ajunge cu pardoseala la nivelul dorit. Se va nivela pamantul si se va tasa foarte bine. Daca va fi nevoie, se va mai indeparta din startul de pamant dar asta numai dupa ce avem straturile stabilite concret. Cat este spatiul dintre pamant si nivelul final dorit pe pardoseala acum?
    Ordinea straturilor necesare, una din variante:
    - pamant tasat
    - pietris 16-32 tasat, 5-10cm
    - folie separatie sau membrana bituminoasa, etansate la imbinari
    - beton armat cu plasa de otel, 8cm
    - polistiren extrudat, 3-5cm
    - sapa egalizare, 5cm
    - izolatie parchet, 5mm
    - parchet laminat, 8mm

    Comentariu

    Procesare...