Umezeala si cojire pereti

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Vasi13
    Incepator
    • 05.apr.2019
    • 3

    Umezeala si cojire pereti

    Buna ziua, va ro frumos cine poate sa ma ajute. Acum 2 ani, in luna mai, am renovat o camera, era din paianta, a fost dat din pamant f mult jos, s-a cimentuit, mult, fiind peretii strambi.Camera are 2 pereti exteriori, fiind placati dinainte de a fi renovata camera cu polistiren extrudat de sau sau 7 cm. In 3 saptamani, mesterii, au trminat lucrarea. Inca din acea toamna, a incput sa se umfle lavabila,din loc in loc, deasupra plintei aproximativ la 10 cm distanta fata de plinta. In 2 ani, s-a intins problema cu lavabila pe latimle ambilor pereti extriori, a inceput sa urce umiditatea fata de cum era acum 2 ani. Acum 1 saptamana am vrut sa repar, dar am observat ca e destul de avandata umiditatea, in 4-5 locuri deasupra stalpilor unde au fost turnati, s-a macinat btonul exact in interiorul plintei, a cazut si plasa care a fost pusa ptr glet. Va rog frumos cine ma poate ajuta cu un sfat, mi s-a recomandat sa fac subzidire ambilor pereti extriori si sa pun exdrudat, iar alta varianta a fost sa nu fac subzidir, sa pun vata minrala in interior si rigips, ca vina ar fi ca nu au fost peretii uscati. Va rog frumos sa imi spuneti ce sa fac, va atasz poze
    Ultima editare de Gemini; 08.apr.2019, 20:48.
  • Vasi13
    Incepator
    • 05.apr.2019
    • 3

    #2

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #3
      Puteti sa ne spuneti cum este realizata fundatia casei? Pardoselile ce structura au? Ati spus ca "era din paianta", acum din ce este ?
      Pare o tragere a umezelii dinspre sol si din aceasta cauza se cojesc finisajele si este totul umed.
      Poze de la renovare aveti?

      Comentariu

      • roalecu
        Incepator
        • 20.mai.2019
        • 1

        #4
        Si eu am o problema cu hidroizolatia, tencuiala se sfarama, inclusiv cimentul dintre caramizi.

        Stau la demisol, intr-o casa veche de aproape 100 de ani. Pun aici un link catre dropbox unde am incarcat un filmulet mai explicit al problemei. https://www.dropbox.com/sh/556s0jb61...DEvKjAC_a?dl=0

        Ma puteti ajuta cu ceva solutii?
        Dropbox is a free service that lets you bring your photos, docs, and videos anywhere and share them easily. Never email yourself a file again!

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #5
          Ce vechime are tencuiala? Zidaria este umeda dupa decopertare? Daca a fost lasata decopertata, s-a uscat in acest timp vreun pic?
          Peretii prezinta alte urme semnificative de umezeala? Presupunem ca este o casa veche, aveti idee daca exteriorul demisolului este hidroizolat in vreun fel?
          La nivel de pardoseala sunt probleme? Va rog sa ne prezentati mai multe date despre casa.
          Pe viitor atasati foto pe forum, altfel nu vor ramane dispobinile pe termen lung in cadrul discutiei.

          Comentariu

          Procesare...