Izolatie baie in cabana de lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Misu2204
    Incepator
    • 07.apr.2019
    • 1

    Izolatie baie in cabana de lemn

    Buna ziua,

    Am avea nevoie de niste sfaturi in legatura cu urmatoarea situatie: suntem pe punctul sa demaram o operatiune mai ampla de renovare a unei bai intr-o cabana de lemn. In acest moment, pe peretii baii sunt in general lambriuri de lemn, cu exceptia zonei chiuvetei si spatiului de dus, unde este montata faianta direct pe lambriuri. Podeaua este (credem) de lemn, pe care a fost aplicata sapa inainte de montarea gresiei. Probabil din cauza diferentei de elasticitate dintre lemn si faianta, in anumite locuri faianta a crapat. In plus, vom schimba tevile de scurgere si asteptam cu mare interes sa aflam daca sunt si imperfectiuni in izolatia podelei.



    Avem urmatoarele dileme:
    • e vreun risc daca montam panouri de rigips pe lambriuri, lasand un spatiu de 5-10 cm pentru a trece tevile de alimentare cu apa/ incalzire? Avantajul la care ne gandim este ca s-ar rezolva astfel problema diferentei de elasticitate, dar ne e teama de umezeala din spatiu dintre rigips si lambriuri, care nu ar fi deloc ventilat (microbi, deteriorare lambriuri/ pereti). Faianta ar urma sa fie montata pe panourile de rigips.
    • fata de varianta de mai sus, ar fi vreu avantaj din perspectiva elasticitatii daca montam panourile de rigips direct pe lambriuri, urmand sa tragem tevile prin exteriorul acestora?
    • ceara pentru lemn (ex: marca Pigrol – sortiment Tikkurila) e suficienta pentru a izola peretii de lambriuri, acolo unde nu vom monta panouri de rigips/ faianta? Daca nu, ce alternativa am avea pentru a proteja lambriurile?
    • exista vreo metoda pentru a asigura izolarea foarte buna a podelei, astfel incat sa nu existe scurgeri in podeaua baii (care ar duce, mai departe, la afectarea structurii casei)? Am auzit despre o membrana izolatoare care ar fi montata pe podea, inainte de turnarea sapei, dar nu am reusit sa gasim solutia tehnica pana acum.



    Multumim
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Postat în original de Misu2204
    Avem urmatoarele dileme:
    • e vreun risc daca montam panouri de rigips pe lambriuri, lasand un spatiu de 5-10 cm pentru a trece tevile de alimentare cu apa/ incalzire? Avantajul la care ne gandim este ca s-ar rezolva astfel problema diferentei de elasticitate, dar ne e teama de umezeala din spatiu dintre rigips si lambriuri, care nu ar fi deloc ventilat (microbi, deteriorare lambriuri/ pereti). Faianta ar urma sa fie montata pe panourile de rigips.
    • fata de varianta de mai sus, ar fi vreu avantaj din perspectiva elasticitatii daca montam panourile de rigips direct pe lambriuri, urmand sa tragem tevile prin exteriorul acestora?
    • ceara pentru lemn (ex: marca Pigrol – sortiment Tikkurila) e suficienta pentru a izola peretii de lambriuri, acolo unde nu vom monta panouri de rigips/ faianta? Daca nu, ce alternativa am avea pentru a proteja lambriurile?
    • exista vreo metoda pentru a asigura izolarea foarte buna a podelei, astfel incat sa nu existe scurgeri in podeaua baii (care ar duce, mai departe, la afectarea structurii casei)? Am auzit despre o membrana izolatoare care ar fi montata pe podea, inainte de turnarea sapei, dar nu am reusit sa gasim solutia tehnica pana acum.
    1. De preferat sa demontati lambriul, pozitionati instalatiile si apoi inchideti cu gipscartor rezistent la umiditate. Gipscartonul se va monta fie pe o retea de rigle de lemn sau pe structura metalica, distanta inter-ax mai mica pentru ca faceti placare (400mm);
    2. Daca lasati lambriurile, lasati spatiu de aer intre ele si placa de gipscarton, fara vreun tratament.
    3. O membrana bituminoasa etansa, membrana EPDM, inainte de turnarea sapei pot fi suficiente. Sapa se va hidroizola si inainte de placarea ceramica si etansa la imbinarea cu peretele.

    Comentariu

    Procesare...