Mucegai in interiorul peretelui de rigips

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mikydutzza16
    Incepator
    • 24.dec.2018
    • 10

    Mucegai in interiorul peretelui de rigips

    Ultima editare de Mikydutzza16; 23.aug.2019, 18:09.
  • Mikydutzza16
    Incepator
    • 24.dec.2018
    • 10

    #2
    Off! Nu ma puteti ajuta cu un sfat? Am incercat sa contactez 2 firme de alpinism utilitar pentru a remedia problema din exterior si ambele firme ma tot amana, sunt prea ocupate ca sa vina sa vada despre ce este vorba. Nu stiu ce sa mai fac
    Ultima editare de Mikydutzza16; 17.apr.2019, 15:56.

    Comentariu

    • Mikydutzza16
      Incepator
      • 24.dec.2018
      • 10

      #3
      Buna ziua! Am vazut ca nu raspunde nimeni la postarea mea.Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.A venit astazi un alpinist utilitar de la o firma pe care am contactat-o si ne-a propus urmatoarele:
      1. Hidroizolatie terasa balcon vecin cu urmatoarele etape:
      a) curatat suprafata
      b) aplicat amorsa bituminoasa
      c) aplicat carton bituminos
      d) reparatie perete contur balcon interior cu adeziv de ciment si vopsea cauciucata.
      2. Reparatie cu ciment 2 verticale: stanga si dreapta cu urmatoarele etape:
      a) curatat
      b) aplicat ciment cu plasa, amorsa, carton hidroizolant.
      Este ok ce ne-a propus?

      Comentariu

      • Mikydutzza16
        Incepator
        • 24.dec.2018
        • 10

        #4
        Sa inteleg ca nu stie nimeni ce se intampla. Am crezut ca n-am postat unde trebuie. Se pare ca nici macar un raspuns pentru a ma indruma unde sa postez n-am primit. Sunt dezamagita.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12230

          #5
          Postat în original de Mikydutzza16
          Sa inteleg ca nu stie nimeni ce se intampla. Am crezut ca n-am postat unde trebuie. Se pare ca nici macar un raspuns pentru a ma indruma unde sa postez n-am primit. Sunt dezamagita.
          Ce sa spunem , ai raspuns singura .
          Nu ai bariera de vapori etansa , tevile alea nu au treaba .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Mikydutzza16
            Incepator
            • 24.dec.2018
            • 10

            #6
            Multumesc frumos pentru raspuns. Doream sa imi confirme cineva situatia. In legatura cu izolarea balconului vecinei, este in regula cum se face izolatia?
            Ultima editare de Mikydutzza16; 21.apr.2019, 22:47.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #7
              Greselile, asa cum atispus, sunt urmatoarele:
              - acolo unde se termina izolatia catre scara vecina, trebuia etansat de catre cei care au termoizolat. Nu se poate lasa vreun rost care sa afecteze izolatia si peretii dvs. chiar daca ar fi trebuit sa insemne o mica lucrare pe cativa zeci de cm dincolo de limita scarii dvs. Se poate repara acum si se va izola dupa cum este rostul, probabil ceva mortar si un cordon de sigilare.
              - izolatia interioara faraa bariera de vapori, in acest caz a fost o greseala. Repararea situatiei se face cu desfacerea placilor de gipscarton, uscarea suprafetelor daca sunt umede si aplicare bariara de vapori plus placile la loc.
              - tevile de incalzire prinse in izolatie se vor izola odata cu lucrarea de la punctual anterior.

              Comentariu

              • Mikydutzza16
                Incepator
                • 24.dec.2018
                • 10

                #8
                Multumesc frumos. Dupa Paste vom izola exteriorul pe cheltuiala noastra, laterale + balcon. Vom desface si rigipsul, sper sa se rezolve.

                Comentariu

                Procesare...