Hidroizolatie dus Walk-In

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • saklak
    Incepator
    • 19.iul.2019
    • 23

    Hidroizolatie dus Walk-In

    Buna ziua,

    S-a montat o rigola intr un apartament la etajul 5 al unui bloc prin spargerea sapei. Cum sapa e prea subțire a ramas rigola 1cm deasupra sapei.

    Din ce stiu sub sapa nu este hidroizolatie.

    Dusul este de 80 pe 110.

    Cum acea bordura din bca nu mi place ma gandeam sa turnam sapa de vreo 5 cm in capatul cel mai indepartat al dusului pt panta, e de ajuns sau trebuie mai mult?

    Cum se procedeaza corect in cazul hidrizolatiei in acest caz ? ar fi suficient un turnata sapa hidroizolanta ( exista ? ) + membrana ? E ok sa fie turnata peste ce e acolo sa nu mai sparg si restul sapei ? sau mai bine arunc rigola si merg linistit, clasic pe cada normala de dus ca e mai safe ?

    Mulțumesc!

  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Se poate face si asa . Ai doua variante .
    1. spargi frumos pe linga rigola si o lasi mai jos ca are reglaj
    2. torni o sapa subtire care este recomandata la grosimea necesara .
    .........
    dupa uscare faci o hidroizolatie cu Ceresit CL 51 si banda , hidroizolatie pe care se lipeste si banda rigolei , care se integreaza in ea .
    Daca faci hidroizolatia corect si cu atentie , faci piscina in baia aia . Hidroizolatie se face si in zona de dus pe perete .Ai niste poze de incurajare ...n-am finalul
    . Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20190712_102155.jpg 
Afișări:	1141 
Mărime:	196,9 KB 
ID:	674804 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20190712_090221.jpg 
Afișări:	800 
Mărime:	290,8 KB 
ID:	674805 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20190712_090234.jpg 
Afișări:	849 
Mărime:	249,8 KB 
ID:	674806
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • saklak
      Incepator
      • 19.iul.2019
      • 23

      #3
      1. unde sa sparg pe langa rigola ? rigola a ajuns cu sifonu la placa de sub sapa, nu merge mai jos sau va referiti la altceva ?

      2. sapa e normala sau mai exista vreun aditiv ceva ? la 120cm cat trebuie sa fie de inalta sapa, cati cm trebuie sa am pe capat sa am panta care trebuie ?

      si o ultimaintrebare, cat se lasa sapa la uscat pana sa se poata continua cu hidroizolatia si montatul gresiei.

      Mulțumesc!

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Daca este complicat de umblat la rigola , ia orice sapa autonivelant , de egalizare , ce gasesti , si aduci la cota necesara .
        Panta se poate face numai din gresie si adeziv , asa ca nu este nevoie sa te complici .
        Hidroizolatia nu se poate face decit dupa uscarea sapei.
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Compensati inaltimea prin turnarea sapei autonivelante. Dupa 7 zile se poate trece la aplicarea hidroizolatiei si apoi placarea ceramica. Tineti cont de cota finala cu gresie (grosimea gresiei poate sa fi ediferita, in caz ca nu o aveti deja). Varianta cu cadita cumparata va scuteste de munca si este mai rapida, daca nu mai doriti solutia gandita initial.

          Comentariu

          • saklak
            Incepator
            • 19.iul.2019
            • 23

            #6
            Nu am cum sa torn sapa, ca ori ar trebui sa am un prag la intrare in baie, ori sa torn tot ap.

            Ma gandeam sa umplu gaura cu un mortar cu uscare rapida (ca se grabeste dezvoltatoru ) si sa ridic totodata cativa cm pe perimetrul dusului sa pot face panta. Apoi hidroizolatia cu cl51 si banda. Ar fi ceva in neregula cu abordarea asta ?

            Intrebarea e ce mortar sa folosesc, trebuie amorsata suprafata pe sub rigola ?

            Mai are si dezvoltatorul membrana hidroizolanta, nu stiu ce firma e inca, as puneo si pe aia, dar unde inainte de cl51 sau dupa ? sau sa nu o pun deloc.


            Comentariu

            • tymotyman
              Membru Marcant
              • 01.nov.2009
              • 572

              #7
              Daca rigola este prea inalta faceti o bordura la perimetrul dusului pe care o imbracati in gresie. Eu am folosit rigole care au un kit cu membrana cauciucata.

              Comentariu

              • saklak
                Incepator
                • 19.iul.2019
                • 23

                #8
                Asta incerc sa fac, doar ca cl51 mi se pare putin. cu singuranta sub sapa nu e membrana bituminoasa. nu stiu unde exact sa introduc un alt strat si sa nu stric nici cl51.

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Postat în original de saklak
                  Asta incerc sa fac, doar ca cl51 mi se pare putin. cu singuranta sub sapa nu e membrana bituminoasa. nu stiu unde exact sa introduc un alt strat si sa nu stric nici cl51.
                  Am avut ocazia sa distrug aceasta membrana , sa sparg . Nu este deloc asa ! Dupa uscare se face fix ca un cauciuc , si desi se da lichida cu pensula , se scoate ca o membrana intreaga .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • saklak
                    Incepator
                    • 19.iul.2019
                    • 23

                    #10
                    Perfect. Am sa ma ma asigur ca e data cu simt de raspundere atunci, 2 straturi, cu banda pe colturi/muchii. cum s a mai postat pe aici.

                    Meseriasii astia au scos rigola ca le am spus sa o curete ca era plina de moloz, au pus o la loc cu vreo 3-4cm de mortar ceva in gaura, e ok daca vin sa torn peste, acu cand nu e uscata ceva cu uscare rapida sa aduc la nivel si sa ridic putin panta.

                    O recomandare pt asa ceva, ar trebui amorsa ? th rs 88 nu-l gasesc mai nicaieri. ceva mai comun ? sa pot sa ma apuc de hidroizolatie si placare ceramica in 5-7zile ?

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #11
                      Mortarul de reparatii, rapid, va poate fi de folos pentru zone mici. Amorsa CT 17 este utila pentru suprafete prafuite si reducerea gradului de absorbtie. Da, cu mortar rapid se poate trece repede la placare.

                      Comentariu

                      • saklak
                        Incepator
                        • 19.iul.2019
                        • 23

                        #12
                        Cateva intrebari.

                        Pe stocuri nu gaaesc decat MapeGroutin Rapido de la Mapei, o ok pt folosit acolo, merge cu ct17. ?

                        adezivul cm17 merge cu cl50 ?

                        cl50 merge pus direct peste ct17, incerc sa placez o scafA la dus fara tencuiala.

                        intre ce40 si ce43 exista vreo dif de calitate ?

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          #13
                          Nu este nevoie de Ct 17 penru amorsare. Fie udati suportul, fie faceti o amorsa din apa si Mapegout rapido conform fisei tehnice. Se pot aplica mai multe straturi in grosime totata de 25mm.
                          Adezivul Cm 17 se poate utiliza peste hidroizolatie, la fel si produsul CM16. Se poate utiliza banda de etansare la colturi, inglobat ain primul strat de hidroizolatie.
                          CE 40 este potrivit pentru aplicatia dvs.

                          Comentariu

                          • saklak
                            Incepator
                            • 19.iul.2019
                            • 23

                            #14
                            cam asta a inteles meseriasu. sus 4cm langa rigola 2cm peste tot. daca mai inalt 2cm, vreo 3cm latime ( ca o bordură ), am sanse sa tina ? el zice ca îndreaptă cu adeziv, dar mi se pare prea mult. practic bordura ma intereseaza sa o sa aduc la nivel, sa pot pune sticla drept.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              #15
                              O diferenta de 2 cm din adeziv nu este in regula. Se poate face o indeptare cu o sapa autonivelanta pe toata suprafata.

                              Comentariu

                              Procesare...