Drenaj perete beton aflat in pamant

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pd
    Incepator
    • 23.sep.2005
    • 33

    Drenaj perete beton aflat in pamant

    Am facut o lucrare cu ajutorul unor "mesteri" (era o firma cu recomandari pentru astfel de lucrari), si acum, cand lucrarea este aproape finalizata, nu sunt convins ca solutia este ok. Problema arata asa:
    Am luat o casa acum cativa ani iar pe unul din peretii garajului se sprijina gradina, practic peretele fiind in pamant 1,7 m. Acum vreo doi ani am refacut tencuiala interioara dar in pimavara asta m-am trezit ca imi iese apa din perete cam pe toata suprafata lui (suprafata aflata pe exterior in pamant). Am adus o firma pentru a face un drenaj si o izolatie pentru perete. Oamenii au sapat pe langa perete cam 180 cm adancime si 70 latime. Am lasat cateva saptamani peretele sa se usuce (iesea apa din el) dupa care am inceput izolatia. Pentru ca atunci cand a fost turnat (e din beton) a fost cofrat doar pe interiorul garajului iar acum am descoperit ca exteriorul e foarte denivelat. Am adus o firma care face izolatii si mi-au dat peretele cu membrana lichida in vre-o 4 straturi. Cei care s-au ocupat cu drenajul mi-au spus ca nu pot pune folie cu crampoane din cauza ca peretele e foarte denivelat si au pus in loc, folie de solar in 3 straturi pe suprafata peretelui, pe fundul santului si 20 cm pe partea cu pamant. Pe partea cu pamant a fos pusa panza geotextil. Pa fundul santului, au pus un strat mic de piatra pt drenaj peste care au pus teava de 110 pentru drenaj, invelita in panza geotextil. Au umplut santul cu piatra pt drenaj pana aproape sus (au mai ramas pentru paman aprox 40 cm din 180 cat era adancimea). Au acoperit piatra cu panza geotextil si apoi pamant.
    Acum gandul care ma macina este daca volumul de piatra nu cumva exercita o presiune prea mare asupra zidului avand in vedere ca piatra nu sta compacta ca pamantul. Exista si alte probleme in felul in care a fost facut drenajul?

  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15126

    #2
    Nu este o problema stratul de piatra folosit ca drenaj. In functie de cat de denivelat era peretele, se putea incerca o indreptare mecanica si o tencuiere pentru a putea aplica hidroizolatia bituminoasa. Daca a fost curatat bine si acea hidroizolatie lichida este aplicata corect, este posibil sa nu aveti probleme, timpul va spune daca soutia a fost 100% corecta. Se potea utiiza membrana cu crampoane montata etans in loc de acea folie de polietilena. Mai era posibila si o nivelare cu polistiren extrudat lipit cu mastic bituminos.

    Comentariu

    Procesare...