Etansare acoperis tigla

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • adrian.popescu@gmail.com
    Incepator
    • 24.iun.2019
    • 12

    Etansare acoperis tigla

    salut,
    locuiesc intr-o casa care are iesire din subsol cu un acoperis acoperit cu tigla (circa 2 metrii patrati). Acest acoperis nu este foarte aplecat si as dori sa pun intre tigle niste solutie hidroizolanta. Ce anume recomandati?
    multumesc
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Puteti posta o foto cu acoperisul? Etansarea intre tigle nu este o solutie, poate trebuie refacuta panta, modificat gradul de acoperire al tiglelor sau adaugata o folie de acoperis. Haideti sa vedem cum arata acoperisul existent.

    Comentariu

    • adrian.popescu@gmail.com
      Incepator
      • 24.iun.2019
      • 12

      #3
      Am pus poze. Ma interseaza mai ales portiunea dintre acoperiș si zidul din spate

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        #4
        Tigla este montata direct pe un strat de beton sau ...?
        Ati incercat etansare cu mortar de ciment dar vedeti ca nu tine. O varianta este sa o inlocuiti cu tigla de tabla, dintr-o singura bucata sau sa refaceti montajul tiglei adaugand sipci dine lemn, folie si tigla demontata. La fel de bine se poate aplica o membrana bituminoasa apoi acoperiti cu sindrila bituminoasa.
        Optiuni exista numai ca trebuie puse in opera cat mai bine.

        Comentariu

        • adrian.popescu@gmail.com
          Incepator
          • 24.iun.2019
          • 12

          #5
          Multumesc pentru raspuns. Ideea este ca nu am infiltratii cu apa, insa ce anume era inainte ca si protectie intre tigle si intre tigle si zidul din spate a inceput sa se scorojesca si as vrea sa inlocuiesc respectiva solutie(nu stiu ce era acolo inainte).

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            #6
            Nu curge printre ele dar pe margini sunt probleme pentru ca nu sunt acoperite suficient marginile intrarii in beci, de aici umezeala si probleme de degradare.
            Este un mortar sau un etansant in foto, nu reusuesc sa imi dau seama. Daca un etansant (etansant pentru acoperis din cauciuc de la tytan, de exemplu) la tub va ajuta, gasiti unul in comert de cuoare potrivita si inlocuiti straturile existente dupa curatarea celor vechi.

            Comentariu

            • adrian.popescu@gmail.com
              Incepator
              • 24.iun.2019
              • 12

              #7
              Am vazut ca exista ceresit aquablock

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                #8
                Da, exista si aceste produs de etansare ce poate fi folosit. Are culoarea gri sau neagra si nu poate fi vosit.

                Comentariu

                Procesare...