Hidroizolatie beci (infiltratii)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • rufusz
    Incepator
    • 17.aug.2018
    • 33

    Hidroizolatie beci (infiltratii)

    Buna ziua, am un beci cu peretii din beton de 50cm si sub pereti am ceva infiltratii de apa. Subsolul beciului este sapa/beton, turnat de fostul proprietar, in unele locuri destul de subtirel. Nu este hidroizolat in exterior si inainte sa sap perimetral, as dori sa incerc sa rezolv dinauntru. Sunt cateva gauri si crapaturi mici unde peretii grosi se intalnesc cu sapa si acolo, dupa atatea ploi, se infiltreaza apa. A se vedea in poze.
    Am citit intr-un alt topic de Ceresit CR 65 care s-ar putea folosi? Am vazut la Ceresit si CR 90 care se poate folosi cand exista presiune pozitiva. Am mai auzit si de apa de sticla dar nu stiu cum si ce.
    multumesc
    Ultima editare de rufusz; 06.iun.2020, 07:41.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    #2
    Se poate utiliza un tratament de genul celor mentionate, de la Ceresit sau de la alti furnizori. Sunt solutii de hidroizolare pe interior daca nu sunt probleme grave si la dvs, nu par sa fie foarte mari. Inainte de toate ar trebui sa reparati cu ciment rapid golurile respective apoi aplicati hidroizolatie. In sus pare uscat dar nu strica sa urcati mai sus hidroizolatie. La intersectia peretilor cu pardoseala realizati scafe pentru a nu avea unghi drept. Ulterior se mai poate turna un strat de sapa peste pardoseala hidroizolata.

    Comentariu

    Procesare...