Hidroizolatie balcon

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • _vrx_
    Incepator
    • 19.mai.2010
    • 17

    Hidroizolatie balcon

    Buna ziua,
    Are cineva experienta cu hidroizolatiile lichide ? Doresc sa fac hidroizolatia la un balcon si nu stiu ce sa aleg. Solutua propusa de Sika (sikalastik 641) mi s-a parut cam scumpa, aprox 5000 ron pentru 17mp. As dori o alta recomandare de la cei care au folosit asaceva. Va multumesc!
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2237

    #2
    Puteti posta detalii despre balconul respectiv,inclusiv foto?
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • _vrx_
      Incepator
      • 19.mai.2010
      • 17

      #3
      Sigur, este balcon deschis pe colt, aprox 15mp. Prima hidroizolatie in urma cu 10 ani a fost cu carton, peste care s-a turnat sapa (3-6 cm) apoi gresie portelanta lipita cu cm17. Am spart tot si urmeaza sa torn sapa, peste care sa fac hidroizolatia. Mentionez ca sapa a fost umeda cand am spart-o.
      Multumesc!
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #4
        Sapa a fost umeda .... Aici nu puteti da vina pe adeziv ci pe intretinerea gresiei . Stiu ca vi se pare ciudat ca gresia se intretine , mai ales la exterior , dar asa ar trebui .
        Gresia trebuie macar la un an verificata , la inceputul toamnei , si reparate zonele in care a sarit chitul , a fost lovita , inchise toate gaurile posibile , verificat la imbinarea cu zidul , eventual un impermeabilizant pt chit .
        Acum turnati sapa fara probleme , si faceti pestea ea , dupa uscare o hidroizolatie care sa urce si putin pe zid , si placati cu un adeziv de calitate .
        Foarte important este chitul cum spuneam , si inchiderea perimetrala .
        Puteti folosi o hidroizolatie CL 50 + banda perimetrala .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • BiancaPavel
          Incepator
          • 29.iul.2020
          • 2

          #5
          Buna ziua, se da urmatoarea problema:

          Apartament vechi, ne-am apucat de renovari, am montat tamplaria PVC, iar in balcon se vede ca in trecut au fost ceva probleme cu infiltrarea apei. Ce e de facut in situatia de mai jos? Am inceput sa dam din tavanul umflat, si se vede ca fierul din placa de beton este mancat de rugina. Multumesc pentru orice raspuns.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15056

            #6
            Reparati intai inzona exterioara, deasupra balconului. Parapetul vecinului in zona inferioara si rostul dvs, de montaj al tampalriei trebuie inchis bine si etansat sa nu intre apa. Ideal ar fi sa se aplica polistiren expandat pe parapetul vecinului pana la nivelul tamplariei si sa inchideti rostul, altfel o sa va chinuiti sa reparati in mod sigur. Tavanul se va repara intai pentru a acoperi armatura (curatata de rugina inta) cu un mortar rapid pentru reparatii. Ulterior se poate placa cu polistiren extrudat de 2cm rugos si finisat ca termosistemul.

            Comentariu

            Procesare...