Hidroizolatie talpa structura lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • karas
    Incepator
    • 26.nov.2007
    • 41

    Hidroizolatie talpa structura lemn

    Buna ziua,

    S a omis hidroizolarea talpii de lemne care intra in contact cu fundatia. Ce alternativa gasim?
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    In afara de a demola constructia si reface ...greu de spus deoarece costurile ar fi uriase .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • karas
      Incepator
      • 26.nov.2007
      • 41

      #3
      Postat în original de Mircea G
      In afara de a demola constructia si reface ...greu de spus deoarece costurile ar fi uriase .
      Puteti sa explicati de ce ar trebui demolata, sau doar va dati cu parerea fara sa stiti?
      sa inteleg ca apa din fundatia acestei costructii curge ca de la robinet, si nu putem face altceva sa oprim.
      Nu ma asteptam la acest raspun, mai ales ca nu stii ce infiltratii pot aparea si cum.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Foto aveti? In ce stadiu este constructia?
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • karas
          Incepator
          • 26.nov.2007
          • 41

          #5
          Postat în original de VYS
          Foto aveti? In ce stadiu este constructia?
          Atasat foto. O sa incerc sa ridic fiecare perete individual, apoi sa aplic o amorsa bituminoasa. Aveti alta solutie?

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #6
            Slabeste piulitele si ridica putin, introduci fasii de membrana sau de carton bituminos, stangi la loc.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • bambucea
              Membru Marcant
              • 13.iun.2014
              • 317

              #7
              Postat în original de VYS
              Slabeste piulitele si ridica putin, introduci fasii de membrana sau de carton bituminos, stangi la loc.
              Pe langa propunerea de mai sus, si impregnarea lemnului cu solutii de impermeabilizare.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12202

                #8
                Postat în original de karas

                Puteti sa explicati de ce ar trebui demolata, sau doar va dati cu parerea fara sa stiti?
                sa inteleg ca apa din fundatia acestei costructii curge ca de la robinet, si nu putem face altceva sa oprim.
                Nu ma asteptam la acest raspun, mai ales ca nu stii ce infiltratii pot aparea si cum.
                Ei , ma bag si eu in seama !? De unde naiba sa stiu ce importanta are o hidroizolatie , mai ales la un lemn asezat pe beton ? Pt asta trebuie specializare la NASA si eu n-am ajuns inca acolo , inca sint la Geneva , depanez laserul ....
                ......
                Importanta izolatiei unui lemn asezat pe beton sau zidarie este ELEMENTARA , o cunoaste si o persoana cu nevoi speciale , deci ceva atit de evident si cunoscut , nici nu poate fi explicat . Necesitatea izolatie lemnului asezat pe beton , zidarie , nu are legatura cu apa scursa , ca asta ar fi alt capitol ci doar cu simplul CONTACT .
                Daca apar infiltratii deja este alta speta care tine de paralelismul constructiei cu normele de constructii si exploatare !
                Sa nu uit ! Ca tot ziceam ca nu ma pricep la hidroizolatii , uite o poza unde tocmai " faceam ceva " la un zid ....O fi cumva hidroizolatie ??? O fi ceva net superior fata de ce se cere la un " lemn pus pe beton " ? ...intreb si eu ... Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20210509_104330.jpg 
Afișări:	838 
Mărime:	289,2 KB 
ID:	684452
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13007

                  #9
                  Postat în original de bambucea

                  Pe langa propunerea de mai sus, si impregnarea lemnului cu solutii de impermeabilizare.
                  Ideea este ca trebuie rupt contactul cu betonul, impermeabilizare sau de fapt tratare lemn nu cred ca ajuta in zona inferioara. Se poate trata toata structura pentru o minima protectie.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • karas
                    Incepator
                    • 26.nov.2007
                    • 41

                    #10
                    Postat în original de Mircea G

                    Ei , ma bag si eu in seama !? De unde naiba sa stiu ce importanta are o hidroizolatie , mai ales la un lemn asezat pe beton ? Pt asta trebuie specializare la NASA si eu n-am ajuns inca acolo , inca sint la Geneva , depanez laserul ....
                    ......
                    Importanta izolatiei unui lemn asezat pe beton sau zidarie este ELEMENTARA , o cunoaste si o persoana cu nevoi speciale , deci ceva atit de evident si cunoscut , nici nu poate fi explicat . Necesitatea izolatie lemnului asezat pe beton , zidarie , nu are legatura cu apa scursa , ca asta ar fi alt capitol ci doar cu simplul CONTACT .
                    Daca apar infiltratii deja este alta speta care tine de paralelismul constructiei cu normele de constructii si exploatare !
                    Sa nu uit ! Ca tot ziceam ca nu ma pricep la hidroizolatii , uite o poza unde tocmai " faceam ceva " la un zid ....O fi cumva hidroizolatie ??? O fi ceva net superior fata de ce se cere la un " lemn pus pe beton " ? ...intreb si eu ... Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20210509_104330.jpg 
Afișări:	838 
Mărime:	289,2 KB 
ID:	684452
                    Daca depanati laserul insemana ca aveti treaba. Aceste infiltratii pot aprea prin fundatia structurii, mai precis prin capilaritate. Se intelege ascensiunea apei pe verticala. Se poate prevede in talpa de fundare refuz de ciurc pt stoparea acestiu fenomen.
                    Success cu laserul.

                    Comentariu

                    • karas
                      Incepator
                      • 26.nov.2007
                      • 41

                      #11
                      Postat în original de VYS

                      Ideea este ca trebuie rupt contactul cu betonul, impermeabilizare sau de fapt tratare lemn nu cred ca ajuta in zona inferioara. Se poate trata toata structura pentru o minima protectie.
                      Am rezolvat prin ridicarea talpilor care intra in contact cu betonul, si am pus carton bituminat. Credeti ca uleiul de transformator ar ajuta la inpermeabilizarea talpilor care intra in contact cu betonul? Eu am un gard din lemn de 10 ani dat cu acest ulei, in fiecare an cate o mana cu trafaletele, si scadura este ok.
                      Va multumesc pentru solutia data. Numai bine!

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12202

                        #12
                        Daca ati reusit sa faceti asta fara sa stricati structura , este ok , dar abia inceputul problemelor .
                        La " talpa " aceea , bine , se facea in alt mod corect , mai aveti trei probleme majore .
                        1. Racordarea izolatiei de sub talpa cu fundatia si fatada
                        2. Racordarea izolatiei cu sapa / podeaua .
                        3. Izolatia la usi , ferestre
                        Astea doua lucruri mai necesita maxima atentie .
                        Pt tratarea lemnului mergeti pe solutii " adevarate " macar pt talpa , cca 50 cm in sus , si zona deschiderilor , usi , ferestre
                        cautati " intaritor lemn " .
                        PS. Laserul este ok , dar functioneaza cam pe dos , ca mi-a dat numai cu ploaie ... poate il reglez saptamina viitoare ...
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • karas
                          Incepator
                          • 26.nov.2007
                          • 41

                          #13
                          Postat în original de Mircea G
                          Daca ati reusit sa faceti asta fara sa stricati structura , este ok , dar abia inceputul problemelor .
                          La " talpa " aceea , bine , se facea in alt mod corect , mai aveti trei probleme majore .
                          1. Racordarea izolatiei de sub talpa cu fundatia si fatada
                          2. Racordarea izolatiei cu sapa / podeaua .
                          3. Izolatia la usi , ferestre
                          Astea doua lucruri mai necesita maxima atentie .
                          Pt tratarea lemnului mergeti pe solutii " adevarate " macar pt talpa , cca 50 cm in sus , si zona deschiderilor , usi , ferestre
                          cautati " intaritor lemn " .
                          PS. Laserul este ok , dar functioneaza cam pe dos , ca mi-a dat numai cu ploaie ... poate il reglez saptamina viitoare ...
                          S a reusit fara a modifica geometria si structura de rezistenta.
                          Cum am spus si mai sus, infiltratiile pot aprea prin capilaritate, si daca talpa nu intra in contact cu betonul (am pus carton bituminos) nu vad cum. Acel carton a fost lasat mai lung pentru a fi putea fi suprapus cu hidroizolatia elevatiei. La interior voi intoarce acel carton pe talpa (la fel a fost lasat destul pt suprapunere).
                          Referitor la tratamemtul pentru lemn, doar va intreb, acele solutii adevarate, sunt la fel ca dezinfectantii din spitalele romanesti? Aveti informatii si reviewri cum acele substante adevarate protejeaza lemnul in timp? Sau protejeaza, exact cum ne protejeaza masca de covid?!
                          Referitor la laser, sa aveti in vedere ca verificarea se face la doua saptamani, si calibrarea la un an. Sa verificati si receptorul laserului ca va poate duce in eroare, sper ca nu cum v a dus acele tratamente adevarate.
                          Numai bine!

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12202

                            #14
                            Pe net gasim diverse tratamente , unele chiar interesante , personal prefer solutiile mai clasice si am o " ceva " pt " apa de sticla " care este ieftina si stiu ca da rezultate . https://revistadinlemn.ro/2017/06/02...icat-de-sodiu/ https://www.misiuneacasa.ro/ce-este-apa-de-sticla http://materiale.pvgazeta.info/utili...a-lichida.html
                            Problema izolarii se pune nu numai datorita capilaritatii ci si pt infiltratii prin finisaje sau diferente de temperatura care pot da condens.
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • karas
                              Incepator
                              • 26.nov.2007
                              • 41

                              #15
                              Postat în original de Mircea G
                              Pe net gasim diverse tratamente , unele chiar interesante , personal prefer solutiile mai clasice si am o " ceva " pt " apa de sticla " care este ieftina si stiu ca da rezultate . https://revistadinlemn.ro/2017/06/02...icat-de-sodiu/ https://www.misiuneacasa.ro/ce-este-apa-de-sticla http://materiale.pvgazeta.info/utili...a-lichida.html
                              Problema izolarii se pune nu numai datorita capilaritatii ci si pt infiltratii prin finisaje sau diferente de temperatura care pot da condens.
                              Puteti sa mi spuneti ce dozaj sa foloses si daca se poate aplica prin pulveriza ?
                              O informatie uitila

                              Comentariu

                              Procesare...