EPDM si deck peste gresie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • s3bi
    Membru
    • 08.oct.2006
    • 119

    EPDM si deck peste gresie

    Salut,

    Vreau sa pun deck WPC pe terasa din poza, doar ca sunt ceva preobleme cu gresia dupa cum puteti vedea in poza. Din cate am inteles problema este ca nu are sapa panta. Momentan apa nu a ajuns la vecinul de dedesubt insa n-as vrea ca peste cativa ani sa trebuiasca sa demontez tot pentru a reface hidroizolatia, asa ca m-am gandit la o membrana EPDM Firestone aplicata peste gresie si apoi montat deck-ul, insa am cateva ganduri unde am nevoie de ajutorul vostru:
    • Placile de gresie se misca usor, dar nu vizibil (cand calc pe ele musteste apa printre rosturi sau uneori se mic zgomot "trosc" pe care nu-l pot reproduce oricat as calca pe placa respectiva).
    • Peste deck voi aseaza niste ghivece destul de mari, grele.
    • Cand deck-ul se contracta/dilata sub greutatea ghivecelor nu va zgaria hidroizolatia?
    Considerati ca asta este o solutie buna tinand cont de punctele de mai sus? M-am gandit la membrana EPDM de la Firestone pentru ca imi doresc o solutie care sa tina cat mai mult (vesnic daca se poate :P ) ) si dupa research-ul pe care l-am facut inteleg ca asta ar fi cea mai buna varianta. Daca exista alte solutii mai bune va rog sa le mentionati atata timp cat nu implica demontarea gresiei.

    Oare cei de aici https://hidroizolatie-epdm.com/ sunt ok? Aveti alte recomandari pentru executia hidroizolatiei?
    Totodata m-ar ajuta si niste recomandari pentru montarea deck-ului si pentru producator, fiidnca vad ca se gasesc destule variante cu diferente mari de pret si nu ma pot decide...

    Multumesc tare pentru orice idee.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Este terasa cu parapet? Scurgerea unde este? Intai trebuie rezolvata panta si scurgerea, apoi acoperirea surafetei. Deck-ul se monteaza pe rigle, riglele fiind fixe, deck-ul se dilata pe rigle.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • s3bi
      Membru
      • 08.oct.2006
      • 119

      #3
      Da, este cu parapet iar scurgerea este la baza parapetului. Panta gresiei este este cat de cat ok. Ramane apa doar in zona scurgerii. Ce-am inteles eu e ca sapa nu are panta corespunzătoare si d-aia se imbiba cu apa care trece prin rosturi.
      Daca pun hidroizolatie mai conteaza ca ramane putina apa langa scurgeri atata timp cat nu va trece mai jos catre gresie si sapa? N-as vrea sa scot toata gresia si sa refac sapa pentru o panta corecta... Ar fi prea mare deranjul...

      Ce înseamnă rigle fixe? Adica e nevoie sa le prind in pardoseala?

      Comentariu

      • s3bi
        Membru
        • 08.oct.2006
        • 119

        #4
        Am găsit acest blog care descrie foarte bine ceea ce cred eu ca se întâmplă cu terasa mea https://www.hidroset.ro/blog/de-ce-s...sie-pe-terase/

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13007

          #5
          Deck-ul se monteaza pe rigle. De regula riglele se fixeaza pe placa. Posibil sa fie nefixat probabil.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • s3bi
            Membru
            • 08.oct.2006
            • 119

            #6
            Pai in cazul asta nu se străpunge hidroizolația cand se fixează riglele?

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12202

              #7
              O lucrare corecta si sigura inseamna sa decopertati tot si sa refaceti de la " zero " .
              Trebuie gasit un sistem la care stratul final este o sapa ...
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • s3bi
                Membru
                • 08.oct.2006
                • 119

                #8
                Sa inteleg ca nu se poate hidroizolatie si deck peste chiar daca gresia este intr-o stare buna?

                Puteti, va rog, sa-mi recomandati ceva firma serioasa care se ocupa cu hidroizolatii? Cei de care intrebam mai sus nu raspund la telefon...

                Comentariu

                Procesare...