Hidroizolarea unui mic iaz din beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Nikia
    Incepator
    • 08.oct.2021
    • 4

    Hidroizolarea unui mic iaz din beton

    Am construit un mic bazin din b. a. (4 mc), pe care doresc să îl folosesc la o cascadă. Deoarece apa se scurge din bazin prin pereți și podea, vă rog să-mi spuneți dacă aș putea realiza izolarea lui cu un anume tip de hidroizolație cauciucata lichidă, pentru a nu mai folosi folie.
    Vă mulțumesc anticipat!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Exista hidroizolatii ce se pot aplica pe peretii interiori si fund, in strat subtire, doua maini. Este doar beton armat, integral? Va trebui sa faci racordari la muchii si apoi hidroizolarea.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Nikia
      Incepator
      • 08.oct.2021
      • 4

      #3
      Postat în original de VYS
      Exista hidroizolatii ce se pot aplica pe peretii interiori si fund, in strat subtire, doua maini. Este doar beton armat, integral? Va trebui sa faci racordari la muchii si apoi hidroizolarea.
      Va rog sa îmi explicati cum să fac racordări la muchii

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Postat în original de Nikia

        Va rog sa îmi explicati cum să fac racordări la muchii
        Toate zonele de muchii la 90 grade au probleme datorita rostului de turnare dar sunt si primele predispuse la fisurare datorita contractiilor. Cu ajutorul mortarului rapid se umple muchia realizand trecerea de la 90 grade la 2 zone de 45 grade. Umpli acea muchie interioara cu mortarul si apoi se trece la hidroizolare. Un exemplu este CR65, aplicat pe toate suprafetele interioare. In primul strat se va folosi banda de etansare pe zonele muchiilor fasonate anterior. Grosimea stratului hidroizolator ar trebui sa fie in jur de 2mm.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Nikia
          Incepator
          • 08.oct.2021
          • 4

          #5
          Postat în original de VYS

          Toate zonele de muchii la 90 grade au probleme datorita rostului de turnare dar sunt si primele predispuse la fisurare datorita contractiilor. Cu ajutorul mortarului rapid se umple muchia realizand trecerea de la 90 grade la 2 zone de 45 grade. Umpli acea muchie interioara cu mortarul si apoi se trece la hidroizolare. Un exemplu este CR65, aplicat pe toate suprafetele interioare. In primul strat se va
          folosi banda de etansare pe zonele muchiilor fasonate anterior. Grosimea stratului hidroizolator ar trebui sa fie in jur de 2mm.
          Mii de mulțumiri pentru ajutor! Acum îmi este foarte clar. Și pentru hidroizolare CR65 este cea mai buna soluție, sau exista altele mai performante pentru cazul meu?

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #6
            Solutii bune sint o multime , problema este de estetica . mai precis cum se va vedea cu apa ...
            Daca este mai mult o fintina decorativa cu rol de " accent " , recomandabil este sa alegeti hidroizolare " neagra " .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              #7
              Legat de culoare, se poate vopsi ulterior cu o vopsea rezistenta la apa.vopsea pentru piscina - alb, gri, albastru, galben.....
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              Procesare...