Rupere capilaritate sau hidroizolare perete chirpici

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • victorvvv
    Incepator
    • 17.aug.2021
    • 28

    Rupere capilaritate sau hidroizolare perete chirpici

    Buna seara,

    Aveti cumva vreun sfat in privinta ruperii capilaritatii din pereti de chirpici? Peretele in cauza are structura ciment/pamant/ciment - podea beton / fara fundatie. Culmea este ca peretele in cauza este unul interior, cei exteriori nu au absolut nimic ... Afectarea nu este majora (max 20 cm de la nivelul podelei, din loc in loc)

    Am gasit sikamur, koster, mapei (as prefera sa nu pt ca este exorbitant). Produsele pt ruperea capilaritatii se aplica prin gaurirea zidariei in rosturi la intervale de 12-20cm iar in functie de produs se merge cu lungimea gaurii pana la 93% din grosimea peretelui. Produsul se injecteaza / picura in gauri si actioneaza asupra betonului/mortarului, rezultand o pelicula / zona care rupe capilaritatea.


    Marea intrebare este: ce ar rupe capilaritatea pamantului? Adica ... daca produsul nu actioneaza asupra pamantului, in mod sigur apa va urca in timp prin pamant deasupra "barierei" si e posibil sa ude peretele fix mai sus .... sa nu mai zic de bani cheltuiti si munca aiurea ...

    La extrem, as putea sa hidroizolez peretele pe ambele fete de sus pana jos, dar as prefera sa nu stiu apa in perete.

    Multumesc frumos

    Nu stiu daca are vreo importanta, dar umidometrul arata max 1.2 % in zona cea mai afectata.
  • victorvvv
    Incepator
    • 17.aug.2021
    • 28

    #2
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20211026_090720.jpg 
Afișări:	138 
Mărime:	128,3 KB 
ID:	685303 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20211026_090849.jpg 
Afișări:	131 
Mărime:	106,4 KB 
ID:	685305
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20211026_090737.jpg 
Afișări:	130 
Mărime:	179,7 KB 
ID:	685304
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    Procesare...