Hidroizolatie sapa veche apartament bloc

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • MihaiR
    Incepator
    • 12.iul.2022
    • 4

    Hidroizolatie sapa veche apartament bloc

    Buna tuturor,

    De curand am achizitionat un apartament vechi la parterul unui bloc cu o vechime de peste 40 de ani. Avand in vedere ca in ultimii 25 de ani in acest apartament nu s-a facut absolut nimic, am luat decizia de a demola tot pana la beton (peretii raschetati, scos toata gresia, faianta, parchet, refacut instalatie electrica, etc).

    Fiind un bloc de prin 1975-1980 multa lume si-a dat cu parerea despre ce voi gasi sub parchet, dar dupa eliminarea lui am vazut ca peste placa de beton a blocului este turnata o sapa de 8 cm peste care a fost lipit parchetul vechi. Acum, datorita planeitatii sapei si a reducerii costurilor am decis sa nu scot sapa veche si aici am nevoie de parerea dvs ca si experti avand in vedere ca incalzirea se va realiza prin pardoseala. Din discutiile avute mi s-a recomandat o sapa autonivelanta, dar fara hidroizolatie. E ok sa procedez asa? Intreb aest lucru pentru ca sapa veche prezinta unele crapaturi dar este si un beton destul de vechi care in timp si-a mai pierdut in proprietati si prezinta pori deschisi.

    Dupa ce am studiat putin topicurile deschise pana acum consider ca sapa veche trebuie hidroizolata inainte de aplicarea sapei autonivelante. Ca si pasi eu vad asa:
    - Hidroizolatie sapa veche
    - turnare sapa autonivelanta (a fost achizitionata sapa deja - Baumit Nivelo Quattro interior)
    - pasii monarii incalzirii in pardoseala


    E corect asa? si daca se hidroizoleaza, ce solutie este recomandata?

    Va multumesc

  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13005

    #2
    Refaci pardoseala, ar trebui sa vezi cat spatiu necesita noua pardoseala (pe inaltime) tinand cont de sistemul folosit si necesitatea izolarii termice.
    Nivelul final pe pardoseala noua care este? SUnt mai multe de discutat pana la autonivelanta si hidroizolare.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • MihaiR
      Incepator
      • 12.iul.2022
      • 4

      #3
      Nivelul nou de la pardoseala pana la finisarea finala îmi permite cu mici corectții la uși sa ma încadrez ok și acum, de aceea nu as fi vrut sa scot sapa actuală, plus ca este relativ ok. Am sa ii dau un nivel zilele astea sa văd diferentele exact. Dar dacă ar fi sa o păstrez care ar fi pașii corecți?

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12199

        #4
        Nu hidroizolare ai nevoie ci termoizolare .
        Sapa trebuie scoasa deoarece sistemul de incalzire duce undeva la 10-12 cm grosime .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • MihaiR
          Incepator
          • 12.iul.2022
          • 4

          #5
          Acum am 8 cm liberi pana la nivelul ușii, iar după ce am scos ușile mai am 2-3 cm in partea superioară a ușii unde a fost plin de spuma. Deci distanta nu e neaparat o problema.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13005

            #6
            Postat în original de MihaiR
            Nivelul nou de la pardoseala pana la finisarea finala îmi permite cu mici corectții la uși sa ma încadrez ok și acum, de aceea nu as fi vrut sa scot sapa actuală, plus ca este relativ ok. Am sa ii dau un nivel zilele astea sa văd diferentele exact. Dar dacă ar fi sa o păstrez care ar fi pașii corecți?
            Afla intai cum stai cu nivelul pe sapa actuala. Pune o poza cu suprafata sapei sa vedem cu arata.
            Cel mai simplu sistem de incalzire prin pardoseala il poti face asa:
            - mici reparatii ale sapei actuale daca este cazul si in functie de starea ei
            - pozitionare cutie distribuitor si distribuitor IP
            - banda perimetrala 150x8mm
            - lipire placi de izolatie din polistiren extrudat, grosime minima 3cm sau 4cm - 5cm, depinde cat spatiu ai liber
            - asezare folie trasata
            - montare teava cu cleme tacker
            - legare la distribuitor
            - umplere cu apa si mentinere circuite sub presiune
            - turnare sapa aditivata si armata cu fulgi, grosime de circa 5cm dar depinde de nivelul corect..
            Cei 8cm pe care spui ca ii ai nu ajung pentru o izolatie corecta, undeva la minim 10cm la care adaugi si finisajul.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • MihaiR
              Incepator
              • 12.iul.2022
              • 4

              #7
              Postat în original de VYS


              Cel mai simplu sistem de incalzire prin pardoseala il poti face asa:
              - mici reparatii ale sapei actuale daca este cazul si in functie de starea ei
              Sper sa aflu azi/maine nivelul la sapa curenta. Merci VYS pentru detaliile de mai sus.

              Am atasat si poza cum arata acum, instalatia electrica o sa vina peste sapa care necesita curatare de adeziv de la vechiul parchet si mici retusuri unde este crapata.

              Dupa corectiile necesare, inainte de a pune o autonivelanta (dupa ochi se vede ca sunt mici diferente de nivel), nu mai este necesar nimic?

              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12199

                #8
                Nu intelegi ca nu merge .
                Iti trebuie macar 5 cm de extrudat + 2 cm placa cu nuturi +sapa si finisaje + diferenta de planeitate a camerei ( garantat ) , daca nu " mergi " pe 15 cm final , ai surprize mari .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13005

                  #9
                  Nu ai nevoie de sapa autonivelanta, uita de ea. Iti trebuie o izolatie termica cu polistiren extrudat care poate fi de 4cm de exemplu. Se poate incalzire in pardoseala si fara placa cu nuturi.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  Procesare...