Cabina dus - pereti faianta - protectie hidrostatica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Lion40
    Incepator
    • 19.mar.2023
    • 5

    Cabina dus - pereti faianta - protectie hidrostatica

    Buna seara,
    Renovez baia unui apartament si am o cabina de dus cu cadita care are 2 pereti de faianta parte a interiorului cabinei.
    Peretii sunt placati cu faianta de acum 5 ani.
    Doresc sa imbunatatesc protectia impotriva umezelii deoarece m-am gandit ca apa/umiditatea poate patrunde in cei 2 pereti "expusi" doar prin rosturile dintre placile de faianta.
    Nu doresc sa dau faianta jos.
    Exista vreun chit de faianta cu proprietati de hidroizolatie care sa poata fi pus peste chitul vechi si sa fie "impermeabil"?
    Eu am citit despre Ceresit CE 43 sau Ceresit CE 40 care ar fi "aquastatice" dar nu stiu ce protectie reala ofera impotriva umiditatii peretelui.
    Care din aceste chituri este mai bun (CE 43 sau 40)?
    Exista si alte solutii tehnice/materiale care protejeaza in conditiile date impotriva patrunderii apei/umiditatii in pereti?
    De asemenea mai trebuie sa izolez si zona dintre cadita de dus si perete.
    Siliconul sanitar este suficient sau mai exista si alte solutii?
    Multumesc
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    Nu poti aplica chit nou peste chitul de rosturi vechi fara sa elimini din grosimea celui existent. Cu cat rosturile sunt mai mari, cu atat expunerea la apa este mai riscanta in sensul ca pot sa apara probleme pe aceste zone 9schimbare culiare, mucegai etc.)
    Exista lac pentru rosturi, acesta aduce un plus de protectie.
    Apa poate sa fie absorbita si de placile ceramice, tot prin zona adiacenta rosturilor, depinde ce tip de faianta ai si ce grad de absorbtie are.
    Sunt tot felul de profile de perete dar si siliconul merge, problema este sa fie aplicat bine sa nu intre apa sub el. Daca nu este aplicat corect se va degrada destul de repede si apare negreala sub el.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12229

      #3
      Pt chit poti incerca cu " Mapei fuga fresca " .
      Siliconul " sanitar " clasic este apa de ploaie. Cadita trebuie prima oara fixata bine mecanic apoi un adeziv polimeric si antifungic.... https://www.decoratorshop.ro/adezivi...flexibil-310ml ceva de genul asta .
      Totusi , buna " comportare " in timp a finisajelor este data numai de ventilatie . Daca nu aveti ventilatie buna naturala sau fortata ....
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13008

        #4
        Siliconul are rolul sau daca este utilizat in apicatii pentru care a fost gandit, adica rosturi minime. Pentru alte chestiuni sunt alte solutii, dupa caz.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Lion40
          Incepator
          • 19.mar.2023
          • 5

          #5
          Multumesc de sfaturi.
          Daca dau peste chitul vechi cu lac de protectie siliconic pentru chit de rosturi Ceresit CT 10:
          https://www.ceresit.ro/ro/produse/pr...derosturi.html
          ce grad de protectie impotriva apei ofera?

          Din ce am citit pare a fi de ajuns ca sa izoleze impotriva apei in zona rosturilor faiantei:
          Ceresit CT 10 poate fi folosit ca izolatie transparenta a rosturilor de faianta din baie si dus

          Comentariu

          Procesare...