Strat de rupere a capilaritatii

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • petre_anghel
    Incepator
    • 08.nov.2010
    • 65

    #76
    Răspuns la: Strat de rupere a capilaritatii

    Postat în original de silviuvoinescu
    daca casa este deja construita pentru ruperea capilaritatii puteti folosii doua metode.
    1.daca casa este de caramida se pot face injectari cu dryzone la baza zidului.Acesta creaza o"bariera" pe baza de xiloxilan prin care apa ascensionala nu mai poate trece si este resprinsa .
    2. Daca fundatia este de beton si aveti acces la ea se pot face de asemenea injectari sau sa se aplice prin pensulare un material care hidroizoleaza prin cristalizare gen penetron

    googaliti si o sa gasiti date mai multe despre aceste produse
    Buna ziua,

    Ma intereseaza si pe mine solutia data de dumneavoastra pentru perete de caramida.
    Problema mea este urmatoarea:
    La o casa veche, nivelul pardoselii in interior este stabilit la o anumita inaltime fata de pamantul din exteriorul zidurilor casei.
    Ulterior, am mai construit un corp lipit de o parte a casei. Nivelul pardoselii in interiorul noului corp de casa este mai jos decat in interiorul casei. Astfel, pe o anumita portiune a zidului comun folosit de corpul vechi si cel nou, bucata de zid ce reprezinta diferenta de nivel dintr-e cele 2 pardoseli este umeda si nu s-a uscat nici macar in 6 luni ... Credeti ca creearea unei noi bariere de rupere a capilaritatii la un nivel mai jos poate fi o solutie? In acest caz, umezeala poate aparea totusi prin lateralul zidului din interior (de la umplutura de sub pardoseala casei vechi)?

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #77
      Răspuns la: Strat de rupere a capilaritatii

      Umezeala poate proveni dinmai multe zone, nu neaparat din zona zidului vechi.
      Trebui vazut cum s-a realizat planseul/pardoseala la casa noua si legatura cu vechea constructie.

      Comentariu

      • stejaru4
        Incepator
        • 27.iun.2012
        • 2

        #78
        Hidroizolatie intre fundatie si perete din lemn

        am construit o casa din busteni pe o fundatie din ciment. As dori sa hidroizolez prin exterior locul in care primul strat de lemn , pe care se sprijina toata constructia, face contact cu cimentul, de jur imprejurul casei, ce imi recomandati? banda hidroizolatoare sau bitum sau smoala? multumesc

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #79
          Răspuns la: Hidroizolatie intre fundatie si perete din lemn

          Membrana bituminoasa insa cum o aplicati acum daca peretii sunt ridicati deja?
          Acest lucru trebuia facut inainte de a incepe construirea peretilor, dupa finalizarea fundatiei.
          Daca este alta situatie, va rog detaliati si eventual prezentati foto de la fata locului.

          Comentariu

          • luk2011
            Membru
            • 29.apr.2012
            • 135

            #80
            Răspuns la: Strat de rupere a capilaritatii

            Unde se monteaza hidroizolatia ?
            Sub betonul de la fundatie sau deasupra ei ?

            In cazurile de mai sus ii dat ca exemplu de hidroizolatie sub placa de beton al fundatiei .


            Iar aici apare deasupra placii de beton :

            Cum se face corect ?

            In clipurile alea din Germania, incalzirea in pardosea se monteaza sub placa de beton al fundatiei .


            La noi ( in Romania ) se monteaza deasupra placii de beton al fundatiei , si sub stratul de "shapa" .

            Cum e mai bine ? De ce in Germania sa face intr-un fel, si la noi altfel ?

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12227

              #81
              Răspuns la: Strat de rupere a capilaritatii

              Din cite stiu eu , fara sa aprofundez incalzirea in pardoseala , exista doua tipuri de incalzire , unele care incalzesc " in masa " deci incalzesc o cantitate mare de sapa cu rol de acumulare a caldurii , si unele care se monteaza " superficial " , care incalzesc mai repede dar se si racesc mai repede .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • luk2011
                Membru
                • 29.apr.2012
                • 135

                #82
                Răspuns la: Strat de rupere a capilaritatii

                Si cu hidroizolatia cum ramane ? Adica, care ii metoda corecta ?

                1.Sa zicem ca montam membrana hidroizolatoare ( bitumoasa sau cu crampoane ) sub placa de beton al fundatiei , deci am realizat hidroizolatia , nu ?
                Cand vom incepe se zidim pretele de caramida , intre placa de beton si caramida mai trebuie sa montam membrana hidroizolatoare ( bitumoasa sau cu crampoane ) sau NU ?
                Din moment ce am montat sub placa de beton al fundatiei , mai ii necesar si sub peretele de caramida ?
                Sau cu cat mai multe straturi , in cat mai multe locuri , cu atat mai bine ?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15019

                  #83
                  Răspuns la: Strat de rupere a capilaritatii

                  Ati postat 4 linkuri mai sus:
                  -in primul avem o solutie de hidroizolare cu membrana cu crampoane sub placa din beton, o alta solutie decat cele clasice cu materiale bituminoase
                  -in al doilea link avem un material de prezentare pentru acel sistem de fundare sweeden... iar materialul video ne arata realizarea unei case pe o fundatie de tip radier. Nu regasim nici un element de hidroizolare in afara acelor folii de polietilena aplicate peste placile de polistiren - strat de separare si usoara hidroizolare legata de o posibila umezeala minora ce ar putea ajunge sub placa de beton. Probabil cerintele zonei respective nu impun solutii de hidroizolare, posibil sa fie o constructie usoara cu acet tip de fundatie etc. amanunte pe care nu le cunoastem.
                  -in al treilea link este vorba de acelasi lucru, prezentarea materialului respectiv pentru solutia caselor pasive, nu face subiectul hidroizolatiei.
                  -in al patrulea link avem oprezentare a solutiilor de hidroizolare pentru "Sisteme de hidroizolatii pentru acoperisuri terasa" si nu pentru placa de beton peste sol.

                  La secunda minutul 1.12 din clipul http://www.youtube.com/watch?v=c9Rk3...endscreen&NR=1 vedeti ca se hidroizoleaza sub placa de beton, tot un radier dar este valabil pentru orice fundatie.
                  Si in Germania sunt solutii si solutii, nu generalizati o solutie prezentata de un producator ce isi prezinta sistemul sau, sunt altii care au sisteme pentru incalzire prin pardoseala (cei mai multi) ale caror solutii sunt cele cunoscute, peste straturile ce constituie structura de rezistenta a casei. In cele doua clipuri sunt sisteme de case noi, nu pot fi aplicate la orice constructie avand avantajele si dezavantajele lor.

                  Metoda corecta de hidroizolare este sub placa de beton.

                  Intotdeauna se va monta stratul de separatie (rupere capilaritate) inainte de a incepe zidarie, fie ca este caramida, BCA,lemn sau alt material. Se utilizeaza cu precadere materiale bituminoase (carton bituminos, solutii bituminoase lichide aplicabile la rece, membrana bituminoasa etc.)

                  Din moment ce am montat sub placa de beton al fundatiei , mai ii necesar si sub peretele de caramida ?
                  Da, in caz contrar este posibil ca prin capilarele zidariei sa urce umezeala si afecteaza peretele. Zidaria nu este montata pe zona unde hidroizolatia a fost montata sub placa ci pe zona de fundatie ce nu este acoperita chiar de hidroizolatie, de aceea este nevoie de ruperea contactului dintre beton si zidarie. Atentie ca in clipurile respective nu aveti decat o fundatie radier supraterana si nu una continua sub pereti cum se face in general.

                  Comentariu

                  • George Cristina
                    Incepator
                    • 03.mai.2006
                    • 4

                    #84
                    Hidroizolatie intre placa elevatie si talpa lemn

                    Buna ziua
                    Am construit o fundatie pt. o casa din lemn. In interiorul elevatiei am pamant compactat, pietris de rau 15cm, folie, polistiren 5cm, folie, plasa armare, folie si turnare beton 150. Va rog sa-mi spuneti cum trebuie prinse de aceasta fundatie elementele din lemn, ce anume trebuie facut pt. ruperea capilaritatii si cum se vor prinde talpile din lemn, cu ce materiale? Mentionez ca in placa nu am pus nici un element de prindere al lemnului.
                    Va multumesc
                    Ultima editare de George Cristina; 14.ian.2013, 13:53.

                    Comentariu

                    • fanero
                      Living Legend
                      • 02.aug.2008
                      • 2494

                      #85
                      Răspuns la: Hidroizolatie intre placa elevatie si talpa lemn

                      Postat în original de George Cristina
                      In interiorul elevatiei am pamant compactat, pietris de rau 15cm, folie, polistiren 5cm, folie, plasa armare, folie si turnare beton 150.
                      Undeva este o greseala.
                      Sunt cam multe straturi de folie.
                      Care este in realitate succesiunea materialelor/straturilor?
                      Ultima editare de fanero; 14.ian.2013, 17:49. Motiv: modificare text

                      Comentariu

                      • fanero
                        Living Legend
                        • 02.aug.2008
                        • 2494

                        #86
                        Răspuns la: Hidroizolatie intre placa elevatie si talpa lemn

                        Postat în original de George Cristina
                        Va rog sa-mi spuneti cum trebuie prinse de aceasta fundatie elementele din lemn ........ si cum se vor prinde talpile din lemn, cu ce materiale?
                        Mentionez ca in placa nu am pus nici un element de prindere al lemnului.
                        Nu va ramane decat sa folositi conexpanduri.
                        Ultima editare de fanero; 14.ian.2013, 17:48.

                        Comentariu

                        • fanero
                          Living Legend
                          • 02.aug.2008
                          • 2494

                          #87
                          Răspuns la: Hidroizolatie intre placa elevatie si talpa lemn

                          Postat în original de George Cristina
                          ...... ce anume trebuie facut pt. ruperea capilaritatii ......
                          Strat de hidroizolatie sub talpa casei (tratament cu AQUA-STOP şi aplicare carton asfaltat / membrană bituminată)

                          Comentariu

                          • George Cristina
                            Incepator
                            • 03.mai.2006
                            • 4

                            #88
                            Răspuns la: Hidroizolatie intre placa elevatie si talpa lemn

                            Am inteles, multumesc
                            Dar, cum prind talpa de lemn de fundatie, prin ce anume, deoarece nu am introdus nimic in beton cand a fost turnat(mustati din fier de ex)

                            Comentariu

                            • George Cristina
                              Incepator
                              • 03.mai.2006
                              • 4

                              #89
                              Răspuns la: Răspuns la: Hidroizolatie intre placa elevatie si talpa lemn

                              Am gresit eu, am doar 2 straturi de folie
                              -pamant compactat
                              -pietris 15cm
                              -folie
                              -polistiren 5cm
                              -folie
                              -plasa armare
                              -beton

                              Comentariu

                              • George Cristina
                                Incepator
                                • 03.mai.2006
                                • 4

                                #90
                                Răspuns la: Hidroizolatie intre placa elevatie si talpa lemn

                                cartonul cat trebuie sa fie ca latime si cum se procedeaza cu ce ramane in afara?

                                Comentariu

                                Procesare...