Hidroizolatia bailor la case din lemn

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6886

    #31
    Inainte de a placa sau de a aplica folia bariera de vapori faceti o proba de etansare la conducte cu o presiune de 1.5 ori mai mare decat presiunea maxima din retea.
    Cu stima.

    Comentariu

    • eugenius
      Incepator
      • 26.feb.2007
      • 25

      #32
      Multumiri pentru raspunsuri.
      Aceasta problema a tevilor, care au fost amplasate prin decuparea structurii de lemn si in contact cu vata, o am si la baile de la parter si etaj, si la majoritatea tevilor de la calorifere. A fost facuta o proba la presiunea apei din retea.
      Va rog sa-mi spuneti daca singurul neajuns este accesul greu la instalatie. Acces si mai greu la instalatie, daca se poate spune asa, voi avea la tevile care trec pe sub sapa, prin polistirenul extrudat.
      Deci, pot apare si alte probleme, sau accesul dificil la tevi este singura?????

      Comentariu

      • eugenius
        Incepator
        • 26.feb.2007
        • 25

        #33
        Are cineva un raspuns???????? Va rog!!!!!!!!1

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6886

          #34
          Vedeti dumneavoastra, din cauza calitatii (stiti dumneavoastra de care) deobicei se prefera montarea conductelor de apa la vedere. Asta ca in caz de avarie sa se poata remedia problema fara sa se afecteze finisajul incaperii.
          Cu stima.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #35
            Cum montezi bariera de vapori si cum inchizi zona respectiva?
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • romeo preda
              Incepator
              • 23.iul.2011
              • 22

              #36
              case din lemn

              multumesc . dar mai am o gramada de intrebari
              romeopreda

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #37
                Orice de cate ori aveti o nelamurire o puteti posta pe forum, la subiectul potrivit.
                Vom incerca sa va raspundem si sa lamurim problema.

                Comentariu

                • dsemaca
                  Incepator
                  • 31.oct.2012
                  • 33

                  #38
                  Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

                  Buna ziua,

                  Intentionez sa hidroizolez o baie de mansarda a unei case de lemn.
                  Am citit forum-urile si dupa o discutie si cu niste meseriasi, am ajuns la urmatoarea hidroizolatie relativ subtire, fara a mai include o sapa de beton clasica, motivul principal fiind spatiul relativ limitat pe verticala. Straturile ar fi urmatoarele:
                  - membrana bituminoasa, urcata cam 10cm pe fiecare perete
                  - o placa de OSB relativ subtire (8mm), pentru a da o suprafata fara spatii intre segmentele de lemn ale dusumelei
                  - o hidroizolatie Sika recomandata de mesteri, dar care nu au spus exact ce produs
                  - o sapa subtire de la Adeplast care sa creeze o oarece panta spre sifonul de pardoseala
                  - amorsare cu CT17
                  - pasta hidroizolatoare CL50, doua straturi, intre aplicarea straturilor fiind montate si banda de etansare CL52
                  - linoleum cit mai continuu, ridicat cam 10cm pe pereti, prins cu un adeziv

                  In tot procesul de mai sus care creeaza un fel de piscina putin adinca, nu-mi este foarte clar cum trebuie montat sifonul de pardoseala. Va fi un alt mester care va veni in acest scop, si ma intreb daca nu cumva trebuie montat undeva in mijlocul procesului de izolare, poate inainte de punerea sapei Adeplast dar dupa intinderea hidroizolatiei Sika, posibil si cu ceva material izolator suplimentar intre buza sifonului si OSB-ul dat cu Sika.

                  M-ar ajuta mult orice sugestie in vederea corectarii procesului, pentru a obtine o izolatie buna in jurul sifonului.

                  Multumesc

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    #39
                    Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

                    Depinde de marimea spatiului, in mod normal ar trebui sa formati panta fie din stratul suprot, fie din adezivul de placare, fara a mai utilzia o sapa peste panourile OSB.
                    Membrana bituminoasa recomand sa fie in doua straturi, prima fixata mecanic oar a doua lipita de aceasta.
                    Daca se poate da o usoara panta din grosimea adezivului (la suprafete mici) este mai sigur asa.
                    Placile de OSB trebuie sa fie mai groase decat cei 8mm avand in vedere ca este stratul ce preia incarcarea, fara a avea sapa peste acesta, un 14-15mm.
                    Presupun ca planseul va contine teava de scurgere de la sifon si va trebuie etansata trecerea prin membrana cat si la nivelul hidroizolatiei aplicate peste placa de OSB.
                    Daca utilizati CL 50 se va asperiza placa de OSB trebuind facuta etansarea sifonului la trecerea prin acest strat, aveti mansetele de etansare CL53/54.
                    Ulterior se poate face placarea cu un adeziv flexibil.

                    Comentariu

                    • dsemaca
                      Incepator
                      • 31.oct.2012
                      • 33

                      #40
                      Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

                      Multumesc pentru raspuns, Gemini.

                      Inteleg, deci, ca as putea alege urmatoarea structura:

                      - doua straturi de membrana bituminoasa, primul prins mecanic, al doilea lipit
                      - OSB mai gros (14-15mm)
                      - grunduire cu CT17
                      - manseta de izolare CL54 pentru sifonul de pardoseala
                      - banda de etansare CL152 la rosturi
                      - hidroizolatie CL50
                      - adeziv flexibil pt placare
                      - placare, posibil PVC sau linoleum in loc de gresie

                      Intrebari:
                      - Daca structura se instaleaza pe o dusumea solida de lemn, iar placarea se face cu linoleum sau PVC, oare e nevoie de un strat de OSB asa de gros? Am o limitare pe inaltime datorita pantei acoperisului si a inaltimii cabinei de dus; orice cm conteaza.
                      - Avind in vedere hidroizolatia cu membrana bituminoasa, oare mai e necesara izolarea cu Sika lichida, neagra, bituminoasa, cum au propus mesterii?
                      - Avind in vedere ca mesterii nu au mai montat membrana bituminoasa, oare e ok inlocuirea ei cu Sika lichida, neagra, bituminoasa, cum am mai instalat mesterii la alte lucrari?
                      - As putea intelege ca panta de scurgere se poate face din grosimea adezivului pentru montarea placarii?

                      Multumesc pentru ajutor

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #41
                        Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

                        Despre ce structura de dusumea? Inainte de lipirea membranei?
                        Se poate face finisarea cu linoleum special pentru spatii umede (de baie) insa in acest caz suprafata peste care se lipeste trebuie sa fie foarte bine finisata, de regula o sapa autonivelanta.
                        Nu stiu despre ce produs lichid negru ati vorbit cu mesterii, insa acesta trebuie sa fie compatibil cu straturile urmatoare ce se vor aplica. Daca este un produs bituminos nu va fi compatibil cu adezivi pentru linoleum sau gresie.
                        Este suficient sa aveti hidroizolatia cu membrana si cu hidroizolatia peste placile de OSB ( Ceresit CL 50 in mesajul dvs.).
                        Daca lipiti linoleum va fi imposibil sa faceti panta din adeziv. La ceramica merge pe o suprafata maimica, pentru a ne incadra in maximul de 1cm posibil pentru stratul de adeziv. Altfel, se pregateste panta inainte, din pozitionarea placilor OSB.

                        Comentariu

                        • dsemaca
                          Incepator
                          • 31.oct.2012
                          • 33

                          #42
                          Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

                          Dusumeaua este din grinzi, pe care s-au montat transversal niste dulapi de lemn, sper ca am folosit termenul corect.

                          Am vorbit cu mesterii, au zis ca ar fi posibil ca panta sa fie facuta din OSB, punind niste inaltatori spre extremitati si prinzind zona de scurgere cu niste holzsuruburi. Chiar parea ca ar prefera aceasta varianta.

                          Am mai intrebat in stinga si in dreapta de mansete si colturi izolatoare. Se pare ca mansetele izolatoare CL53 si CL54 cit si colturile CL56 si CL57 nu prea sint in stoc, sau cel putin nu am stiut unde sa caut. Intr-un loc, mi s-a spus ca multi prefera sa faca muchiile din banda CL152. Mai astept raspuns miine de la doua magazine din Bucuresti dar sint deschis la sugestii, banuiesc ca cel mai potrivit e pe privat.

                          In alta parte mi s-a spus ca pot rezolva mai simplu cu urmatoarea structura:
                          - dusumea
                          - OSB montat cu panta de scurgere (fara membrane bitumionoase dedesupt)
                          - Sika T8, doua miini
                          - intre miini, montat banda izolatoare Sika la imbinarile OSB-ului cit si la rosturile cu peretele
                          - sapa autonivelanta Adeplast, posibil sa trebuiasca aruncat niste nisip cuartos peste ultima mina de Sika, pentru ca sa prinda sapa
                          - CM17 pt gresie sau adeziv pentru linoleum
                          - strat final

                          Pentru izolarea in jurul sifonului de pardoseala, inainte de turnarea Sika, mi s-a recomandat un fel de adeziv in forma de salam, pe nume SikaFlex; n-am retinut insa numele benzii izolatoare de la aceeasi firma.

                          Mentionez ca in baie va fi o cabina de dus, deci nu ma astept sa fie prea multa apa. Izolarea e pentru cazuri de exceptie sau de avarie.

                          Pareri, sfaturi?

                          Multumesc,
                          Numai bine

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            #43
                            Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

                            Am vorbit cu mesterii, au zis ca ar fi posibil ca panta sa fie facuta din OSB, punind niste inaltatori spre extremitati si prinzind zona de scurgere cu niste holzsuruburi. Chiar parea ca ar prefera aceasta varianta.
                            Perfect de acord, este solutia cea mai buna pentru realizarea pantei minime necesare. Oricum aceasta nu trebuie sa fie foarte mare pentru a nu afecta partea estetica.

                            Am mai intrebat in stinga si in dreapta de mansete si colturi izolatoare. Se pare ca mansetele izolatoare CL53 si CL54 cit si colturile CL56 si CL57 nu prea sint in stoc, sau cel putin nu am stiut unde sa caut. Intr-un loc, mi s-a spus ca multi prefera sa faca muchiile din banda CL152. Mai astept raspuns miine de la doua magazine din Bucuresti dar sint deschis la sugestii, banuiesc ca cel mai potrivit e pe privat.
                            Pentru muchii este suficient sa utilizati banda Ceresit CL152, fara a mai alerga dupa variantele preformate.Nu este nici o problema daca niminalizati nume de produse sau nume de magazine.


                            In alta parte mi s-a spus ca pot rezolva mai simplu cu urmatoarea structura:
                            - dusumea
                            - OSB montat cu panta de scurgere (fara membrane bitumionoase dedesupt)
                            - Sika T8, doua miini
                            - intre miini, montat banda izolatoare Sika la imbinarile OSB-ului cit si la rosturile cu peretele
                            - sapa autonivelanta Adeplast, posibil sa trebuiasca aruncat niste nisip cuartos peste ultima mina de Sika, pentru ca sa prinda sapa
                            - CM17 pt gresie sau adeziv pentru linoleum
                            - strat final
                            Prezenta acelor straturi de membrana bituminoasa este esentiala pentru a avea siguranta ca orice s-ar intampla pe zona de OSB sau hidroizolatia de pe acesta, apa nu se va scurge in structura planseului sau la etajul inferior. Este de fapt o cuva ce asigura un anumit grad de protectie. Nu cred ca este o problema daca se adauga straturile de membrana.
                            Daca utilizati sapa autonivelanta, cummai formati panta necesara? Se contrazice cu OSB-ul montat cu panta de scurgere daca nivelati cu sapa autonivelanta.

                            Comentariu

                            • dsemaca
                              Incepator
                              • 31.oct.2012
                              • 33

                              #44
                              Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

                              Multumesc Gemini.
                              Am cumparat membrana si i-am instruit pe mesteri ca sa o instaleze in doua straturi, conform sugestiei.
                              Intr-adevar, sapa autonivelanta ar elimina panta de scurgere. In urma unor conversatii cu cei de la Hornbach si par ca stiu bine gama Sika, planul curent e ca pe OSB sa dau doua miini de T8. Prima mina de hidroizolare, a doua ca adeziv pt stratul final. In loc de gresie, planuiesc sa pun dale din plasa cu un fel de mozaic cu pietre mici de riu. Sper ca asta sa reduca inaltimea, eliminind CL50 si adezivul pt gresie. Va intra ceva mai mult chit insa ma gindesc ca ar putea sa fie destul de estetic, fara pericolul de a avea placi de gresie crapate.
                              Daca ar mai fi ceva de luat in considerare, sint recunoscator pentru orice sfat.
                              Cele bune

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                #45
                                Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

                                Postat în original de dsemaca
                                In urma unor conversatii cu cei de la Hornbach si par ca stiu bine gama Sika, planul curent e ca pe OSB sa dau doua miini de T8. Prima mina de hidroizolare, a doua ca adeziv pt stratul final. In loc de gresie, planuiesc sa pun dale din plasa cu un fel de mozaic cu pietre mici de riu. Sper ca asta sa reduca inaltimea, eliminind CL50 si adezivul pt gresie. Va intra ceva mai mult chit insa ma gindesc ca ar putea sa fie destul de estetic, fara pericolul de a avea placi de gresie crapate.
                                Sika Bond T7 este un produs similar cu CL50, pentru acelasi gen de aplicatii de hidroizolare sub placari ceramice. Aveti grija pentru ca primul strat de adeziv se aplica pe OSB doar in conditii in care se pregateste corect stratul suport. Produsul se aplica fara prelucrarea suprafetei suport doar in cazul in care este pe baza de ciment.
                                Grosimea CL 50 este de cativa mm, nu conteaza prea mul tin economia spatiului pe inaltime, la fel ca la Sika Bond T8.
                                Placile de mozaic se vor lipi pe suprafata cu acelasiadeziv daca utilizati totusi produsul mentionatde dvs.

                                Comentariu

                                Procesare...