Hidroizolatia bailor la case din lemn

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • dsemaca
    Incepator
    • 31.oct.2012
    • 33

    #46
    Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

    Multumesc,

    Am cumparat si instalat cele doua straturi de membrana bituminoasa, cea mai usoara (2mm). Primul strat, prins in capse, al doilea montat perpendicular si lipit cu adeziv la rece pe baza de bitum Bostik, cf recomandarilor celor de la Hornbach. Am urcat marginile membranei pe perete cam 5-7cm pe toate laturile si am sigilat taieturile si capsele primului strat cu acelasi adeziv.

    Pentru trecerea tevilor de scurgere am facut gauri usor mai mici. Cei de la magazin mi-au spus sa iau banda pentru rigips pe care sa o lipesc pe tevi si membrana ca un manson in forma de pilnie inversa, dupa care sa impermeabilizes cu 'fix de etansare' Bostik. In OSB voi da gauri usor mai mari, pentru a permite intrarea peste mansoanele de izolatie, dupa care dau stratul cu CL50 sau Sika, inca nu m-am hotarit. Preturile pentru toate straturie adunate pina la cel final de mozaic par similare.

    Mai ramine sa vad ce inseamna pregatirea corecta a stratului suport (OSB) pentru cele doua variante (CL50 si Sika). Pentru Sika, cei de la magazin mi-au spus ca pot sa dau un strat de amorsa pentru a consuma mai putin izolant, insa parea ca pentru cit ar costa amorsa, atit as pierde din consumul suplimentar de izolant dat direct pe OSB. Oare mai sint si alte considerente in afara de consumul suplimentar de izolant, daca ar fi aplicat direct pe OSB?

    Numai bine

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      #47
      Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

      Recomand sa slefuiti suprafata OSB, amorsati si apoi se poate aplica solutia hidroizolatoare. Amorsa in functie de materialul hidroizolator care se va utiliza, cand va hotarati.
      Aveti ceva foto, le puteti posta?

      Comentariu

      • dsemaca
        Incepator
        • 31.oct.2012
        • 33

        #48
        Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

        Miine ajung la santier, incerc sa fotografiez membrana bituminoasa, asa cum a fost instalata. Luni urmeaza instalarea OSB-ului.

        Ce amorsa mi-ati putea recomanda pentru OSB? Am vazut o solutie Sika la sticle de 250ml, consum 1l/5mp, care ajunge sa coste cit stratul de hidroizolatie facut cu T8, pentru cei 10mp pe care trebuie sa ii acopar. Daca scopul amorsei e numai ca substratul sa nu absoarba hidroizolant, ma intreb daca nu e mai bine sa dau pur si simplu cu mai mult hidroizolant, cit e necesar.

        Multumesc

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          #49
          Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

          In cazul utilizarii Ceresit CL50 aveti disponibila amorsa speciala CN94 ce se gaseste si la cantitati de 1L.
          Scopul amorsei este sa asigure o aderenta buna intre stratul suport prelucrat (OSB in acest caz) si straul de hidroizolatie. In cazul suporturilor absorbante ea reduce gradul de absortie dar pentru suprafetele neabsorbante, critice, asigura doar stabilizarea suprafetei si aderenta ridicata.

          Comentariu

          • dsemaca
            Incepator
            • 31.oct.2012
            • 33

            #50
            Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

            Buna ziua,

            Citeva luni mai tirziu, revin cu poze de la locul 'punerii in opera'. In final am optat pentru
            - 2 straturi membrana bituminoasa, plasate perpendicular, lipite cu adeziv pentru membrana bituminoasa (mi-a fost frica sa folosesc flacara in casa de lemn)
            - OSB de 5mm, cred
            - strat hidroizolator cu Sika T8
            - adeziv special pentru plasele cu pietricele de riu
            - plasele cu pietricele de riu

            Urmeaza sa spal cu niste solutii recomandate de cei care au furnizat stratul final, pentru a curata urmele de adeziv si pentru a pune in valoare culoarea pietricelelor.

            Dupa ce am terminat, am citit ca unul din cele doua straturi de membrana bituminoasa armata cu fibra de sticla, asa cum am pus (era cea mai subtire si ieftina - 3mm) ar fi trebuit sa fie armat cu poliester. Ma intreb, oare, de ce este asa de important si ce se poate intimpla in situatia actuala. Intrebarea este si mai importanta pentru ca intentionez sa hidroizolez partea expusa a soclului, inainte de realizarea trotuarelor si a izolatiei.

            Numai bine

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_4431.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	165,3 KB 
ID:	611636Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_4432.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	166,1 KB 
ID:	611637Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_4433.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	170,0 KB 
ID:	611638Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_4438.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	244,0 KB 
ID:	611639Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_4714.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	158,9 KB 
ID:	611640Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_4715.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	172,6 KB 
ID:	611641

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15019

              #51
              Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

              Cuva creata de membrana nu cred ca va avea un sfarsit asa de curnad, este mai mult decat trebuie.
              Atentie la etansarea caditei, sa fie realizata bine si sa nu se scurga apa pe zona de lambriu a peretilor.
              Vopsiti pentru estetica tevile de cupru cu o vopsea de tip email.
              Putin ciudata placarea cu faianta pe acea zona cu lambriu, ati montat un strat intermediar intre faianta si lambriu?
              Placile OSB prea subtiri totusi, cum au fost fixate peste hidroizolatie?
              Bateeri de la cadita cum va fi aplicata pe acea zona? Montati alta faianta pe peretele expus din cadita sau ...?
              Varianta armata cu poliester este mai rezistenta fata de fibra de sticla insa nu este cazul in aplicatia dvs. din baie, unde solicitarile sunt minime.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12229

                #52
                Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

                Pare interesant dar eu cred ca este o lucrare total gresit proiectata . Intr-o camera cu lemn , mai ales lambriu care este subtire , nu se amenajaza bai .
                Lipsa unei ventilatii si aburii , umiditatea de la apa , vor avea efect asupra lemnului . Combinatia lemn - faianta este ...., cabina de dus nu cred ca se va putea izola perfect ...
                Baia trebuia tratata in mod distinct si peretii placati cu materiale specifice rezistente pt o baie .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • dsemaca
                  Incepator
                  • 31.oct.2012
                  • 33

                  #53
                  Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

                  Multumesc Gemini si Mircea G pentru raspunsuri.

                  Intr-adevar, etansarea trebuie facuta bine. Singura zona in care pare ca ar putea sa treaca apa este intre cadita de dus si cabina care vine montata deasupra. Cabina pare bine etansata, cu chedere si alte artificii.

                  Pozita cabinei va fi oarecum ciudata datorita limitarii pe inaltime. Arhitectura casei este mai 'deosebita', a fost multa creativitate implicata in proces.

                  Multumesc pentru recomandarea vopsirii tevilor, este in plan dupa citeva lucrari mai urgente, de facut pina in iarna (hidroizolatie soclu, terasa, termoizolatiea spatiului sub terasa etc).

                  Faianta a fost montata pe un strat de OSB pentru spatii umede.

                  Placile OSB de peste hidroizolatie au fost taiate ca sa intre fest in spatiul disponibil. La instalare, sub placi a fost turnat ce a mai ramas din adezivul cu care s-au lipit intre ele cele doua straturi de membrana.

                  Robinetii care se vad sint cei ai racordurilor flexibile, catre cabina care se inchide complet. Nu va fi instalata mai multa faianta pe lambriu.

                  Lambriul a fost lacuit cu lac rezistent la umiditate. Daca ventilatia si umiditatea devin o problema, aerisirea cabinei, care are si ventilator, se poate face printr-un tub flexibil ca la hota, care sa iasa direct afara, prin perete.

                  Nu stiu ce s-ar fi putut pune in fata chiuvetei, in loc de faianta.

                  Sint de acord ca tot sistemul pare mai iesit din comun. Initial era planuita o baie cu cada insa anumite preferinte personale si intentia de a limita aburul a dus la achizitionarea unei cabine complete, gen cabina de lift.

                  Cele bune

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    #54
                    Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

                    Postat în original de dsemaca
                    Placile OSB de peste hidroizolatie au fost taiate ca sa intre fest in spatiul disponibil. La instalare, sub placi a fost turnat ce a mai ramas din adezivul cu care s-au lipit intre ele cele doua straturi de membrana.
                    Sint de acord ca tot sistemul pare mai iesit din comun. Initial era planuita o baie cu cada insa anumite preferinte personale si intentia de a limita aburul a dus la achizitionarea unei cabine complete, gen cabina de lift.
                    Daca este cabina de dus este OK. Ventilatispatiul de baie care este destul de mare si nu ar trebui sa fie probleme cu lambriul. Cantitatea de vapori va fi destul de limitata.
                    Placile de OSB ar fi trebuit sa aiba rost de dilatare si nu sa fie montate fix pe fix. Sa speram ca dilatarea nu va afecta finisajul, mai ales ca au grosime prea mica aceste placi din OSB.

                    Comentariu

                    • dsemaca
                      Incepator
                      • 31.oct.2012
                      • 33

                      #55
                      Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

                      Multumesc, cred ca este totusi un joc de 5mm, am zis fix pe fix in contextul intregii suprafete. Sper sa se dilate si intreaga casa, impreuna cu placile de OSB Azi a fost una din zilele cele mai calde si nu parea sa se vede ceva neasteptat in zona marginilor.
                      Cele bune

                      Comentariu

                      • elenadoina
                        Incepator
                        • 20.sep.2013
                        • 7

                        #56
                        Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

                        Am citit mai sus despre placile aquapanel,Se pot folosi la baie pentru pereti (din lemn casa fiind veche) peste care sa se puna faianta?Intreb fiinca nu am nici-un fel de cunostinte despre constructii si ma documentez pentru a gasi solutii pentru ca peste o saptamana meseriasul pe care-l voi gasi, se apuca de baie si sa stiu ce sa-i spun.Si daca se poate sa-mi spuneti etapele etapele si materialele pentru pardoseala tot in baie.Mentionez ca acum este ciment jos(cimentul este turnat pe pamant) care va fi spart pe unde trec tevile de scurgere-canalizare si doresc sa pun incalzire electrica (suplimentar)pe sub gresie cu covoras electric sau cablu incalzitor.Va multumesc pentru intelegere!

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          #57
                          Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

                          Trebuie sa va hotarati ce fel de sistem instalati in pardoseala pentru a alege solutie de pozare conform cerintelor de montaj.
                          Se poate utiliza aquapanel pentru placarea peretilor urmata de placarea cu faianta. Dupa ce modificati tevile de scurgere, trebuie adaugat polistiren extrudat pentru izolare pardoseala, turnata o sapa de egalizare si apoi gresia. Presupun ca nu aveti probleme cu umezeala pe pardoseala de beton existenta pentru a lua in calcul o solutie de hidroizolare.

                          Comentariu

                          • elenadoina
                            Incepator
                            • 20.sep.2013
                            • 7

                            #58
                            Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

                            Nu am probleme cu umezeala dar o sa fac si hidroizolare ca nu se stie mai tarziu.Am citit ceva despre placile F-Board utilizate in strainatate,formate din mai multe straturi de diferite materiale, cred ca e ceva asemanator cu polisterenul extrudat la noi, asai??Va multumesc pentru raspuns si orice sfat sau indrumare este binevenita pentru mine!O sa mai am multe de intrebat.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              #59
                              Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

                              Placile respective sunt din polistirne extrudat avand strat de ciment armat pe fiecare parte, cu grosimi totale de 6 si 10mm. Unde le gasiti nu am idee.
                              Asteptam intrebarile dvs. pentru clarificarea nelamuririlor.

                              Comentariu

                              • angelac
                                Incepator
                                • 31.iul.2014
                                • 15

                                #60
                                Răspuns la: Hidroizolatia bailor la case din lemn

                                Intentionez sa aplic hidroizolatie CL50 in baie, atat pe peretii de rigips cat si pe sapa (sub gresie).
                                Ideea este ca vreau sa dau si tavanul cu CL50.
                                Intrebarea mea: A incercat cineva sa dea cu lavabila peste CL50?
                                Pe documentatia veche a produsului aparea ca se poate vopsi si spaclui, dar pe cea noua, se pare ca nu se mai poate vopsi...
                                Ce se poate intampla?

                                Comentariu

                                Procesare...