Ce oferta de termopane sa aleg?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • simona_simonik
    Incepator
    • 20.feb.2008
    • 7

    Ce oferta de termopane sa aleg?

    Vreau sa achizitionez termopane pentru casa si am 2 oferte care mi s-au parut mie cele mai bune dar nu stiu pe care dintre ele sa o aleg. Va rog sa ma ajutati sa iau decizia cea mai buna.
    Prima oferta contine:
    - profil Veka 5 camere
    - feronierie Roto NT TItan mat
    - geam Float4+LowE (Argon)
    A doua oferta contine:
    - profil Deceuninck- Zendow5
    - feronerie Winkhaus
    - geam Low-E Clar, 24mm
    Astept parerile voatre, VA MULTUMESC!!!!
    Ultima editare de Admin.MC; 28.iul.2013, 12:37. Motiv: corectare
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2397

    #2
    Sa le analizam putin.
    Profilele sunt ambele din categoria celor mai bune. Observati daca etansarea se face pe doua sau 3 garnituri si alegeti varianta cu 3 garnituri de etansare. Verificati ca atat profilul tocului, cat si cel al canatului sa aiba 5 camere si grosimea de minim 70mm.
    Feroneria la ambele... este aleasa astfel incat sa traga pretul in jos. Altfel suna o oferta cu feronerie Schuring sau Siegenia.
    Oricum, nici cea din oferte nu este din cele slabe ci doar din categoria medii.
    Sticla float clar, este acelasi lucru. Este vorba despre o foaie de sticla clara obtinuta prin procesul de fabricare numit flotare, rezultand fete perfect paralele si plane, astfel incat nu se distorsioneaza imaginea.

    Comentariu

    • horiah72
      Incepator
      • 03.ian.2008
      • 31

      #3
      Cunoasteti bine feroneria Schuring sau Siegenia versus ROTO NT sau GU (cum ca ROTO NT e clasa medie si Schuring sau Siegenia e top)?
      Daca aveti ceva materiale de documentare tehnice (exclus vecinul sau prietenul care si-a montat asa ceva- radio shantz).

      Si o informatie utila: verificati ca armatura din profil sa fie inchisa nu sub forma "L" sau "U"

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2397

        #4
        @horiah72
        Nu vorbesc de pe pozitie de expert in domeniu.
        Insa nu este nevoie sa fi un expert pentru a observa detaliile unui produs.
        Imi sustin opinia prin cateva exemple:
        1. Ati observat constructia blocatorilor? Atat la Roto NT cat si la G-U, au o forma mult inferioara comparativ cu Schuring. De ce acestea nu au inele de rostogolire?
        2. Pentru cazul in care clientul opteaza pentru inchiderea usii la balcon, nu numai din clanta, ci achizitioneaza un sistem cu autoblocare - nu lucrez in domeniu si nu cunosc denumirea - in genul celor folosite la usitele corpurilor de mobila. Ati vazut la Schuring cum arata dispozitivul, cum se autocentraza? Prin comparatie, la G-U este doar o placuta de tabla care culiseaza pentru centrare.
        Nu imi doresc polemici pe tema feroneriei, dar stiu sa apreciez diferentele dintre acestea. Si nu ma exprim din descrierile altora, ci pe baza a ceea ce am observat singur. Este adevarat ca va puteti indoi de simtul meu tehnic motiv pentru care observatiile pe care le fac, au un caracter personal.
        Pentru cei care doresc sa achizitioneze ferestre cu profile PVC si geam termopan, le recomand sa studieze fiecare element in parte si sa le compare in cadrul fiecarei oferte.
        Despre armatura, este adevarat ca se recomanda ca in sectiune transversala sa aiba un profil inchis, insa cred ca nu veti gasi.

        Comentariu

        • horiah72
          Incepator
          • 03.ian.2008
          • 31

          #5
          Am gasit profilul cu armatura inchisa. Am profile Komerling elegance si are armatura inchisa.
          Ultima editare de Admin.MC; 28.iul.2013, 12:35. Motiv: corectare

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2397

            #6
            Bune profile, printre cele mai bune.
            Eu din pacate nu am gasit in Craiova asemenea armaturi in urma cu un an cand am facut investitia si nici acum nu vad in sectiunile prezentate prin showroom-uri.

            Comentariu

            • DEKO
              Membru
              • 16.nov.2005
              • 228

              #7
              re...

              Nu le fac reclama dar sunt destul de multumit de "casa-noastra" !

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2397

                #8
                Nu le fac antireclama, dar sunt relativ nemultumit de Casa Noastra.

                Comentariu

                • simona_simonik
                  Incepator
                  • 20.feb.2008
                  • 7

                  #9
                  Va multumesc pt parerile si sfaturile voastre. Am optat pt prima varianta si sper ca totul sa iasa bine mai ales ca vad ca sunt pareri pro si contra despre firma "casa noastra" cea pe care am contractat-o si eu pt efectuarea lucrarilor.

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    #10
                    Si eu am ferestre de la CN si pot spune ca nu sunt dezamagit insa nici nu pot spune ca am tamplarie de TOP. Sunt peste media pietei si au un raport bun pret/calitate.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • pro si contra
                      Incepator
                      • 21.feb.2008
                      • 3

                      #11
                      ATENTIE. MONTAJUL NU ESTE DE NEGLIJAT

                      Calitatea unei haine impermeabile este data de materialul folosit, DAR MAI ALES DE CALITATEA CUSATURILOR. Asa si la termopane. Cum se va realiza montajul? Intre profilul-toc si zidarie vor introduce doar spuma, peste care se aplica direct "o leaca de" tencuiala? Ca sa te bucuri pentru mult timp de investitia facuta, cere celor care vor tencui , sa foloseasca intre profilul-toc si zidarie/tencuiala garnitura permanent elastica. Altfel, (elasticitatea tencuiala=zero) nu va trece multa vreme, pina cind apar fisurile, cauzate de vibratile produse la inchiderea ferestrei/usii si tensiunilor dintre materiale. (ca ne place sau nu, profilele se dilata si contracta, si iarna nu-i ca vara). Pe exteriorul casei exista/se doreste termosistem?

                      -ETANS SI IMPERMEABIL : sa nu permita trecerea aerului ,apei sau a vaporilor de apa
                      -PERMANENT - ELASTIC : spuma expandabila NU ESTE permanent elastica. Tocul ferestrei va atinge vara punctul maxim de dilatare , comprimand spuma intre el si zidarie .Neavand proprietatea de a fi elastica , spuma, dupa ce a fost comprimata nu mai revine la cota initiala ,ramanand "mica". Iarna , atunci cand avem cea mai mare nevoie de ferestre si usi etanse , tocul se contracta si se formeaza o fanta , loc deschis de comunicare intre incapere si exterior permitand liber schimb de aer si implicit pierderea in parte a avantajelor noilor ferestre / usi.

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6451

                        #12
                        Postat în original de pro si contra
                        [...] Ca sa te bucuri pentru mult timp de investitia facuta, cere celor care vor tencui , sa foloseasca intre profilul-toc si zidarie/tencuiala garnitura permanent elastica. [...]
                        Cred ca dpdv al izolarii este necesara o astfel de "garnitura", dar recunosc ca pina acum nu am auzit de asa ceva. Exista in realitate sau este doar un produs pe care ni l-am dori cu totii si care inca nu s-a materializat? Asa ca va rog sa fiti mai explicit (detalii, poze, link-uri etc.).
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • melcusoru
                          Incepator
                          • 26.feb.2008
                          • 1

                          #13
                          Toti pun termopane, nimeni nu monteaza

                          Da, toata lumea vorbeste si plateste pentru feronerii, 5-7 camere, argon, sticle ultraperformante, dar de tehnica unui montaj de calitate nu auzi si nu gasesti nimic.
                          La ce bun sa dai sute, mii de euro si "iti trage" linga supermodernul termopan mai rau ca inainte. Toate firmele "pun" termopan, niciuna nu "efecueaza montaj".
                          In 15 minute, nici nu-ti ajung sa faci un dus de Doamne ajuta, baietii au dat cu spuma o usa de intrare mare, cu doua aripi si 4 ferestre duble!
                          Atunci m-am bucurat ca-s rapizi, dar apoi am simtit curentul.
                          Va rog - pro si contra de mai multa exactitate.
                          Ultima editare de Admin.MC; 28.iul.2013, 12:38. Motiv: corectare

                          Comentariu

                          • TDJ
                            Living Legend
                            • 10.apr.2006
                            • 2397

                            #14
                            Alegerea componentei ferestrelor este un aspect.
                            Calitatea constructiei acestor ferestre este alt aspect.
                            Montajul ferestrelor si realizarea reglajelor sunt alte aspecte.

                            Nu conteaza doar oferta pe hartie, ci toti acesti pasi.
                            Degeaba aleg o oferta calitativa, daca la fata locului mi se aduc ferestrele cu profile lovite sau zgariate, daca sudurile nu sunt corect executate, daca debavurarea nu este de calitate.
                            Despre montajul lor, toate firmele lucreaza aproximativ la fel, de noi depinde prin finisajul ulterior, diminuarea pierderilor de caldura in zona perimetrala.

                            Comentariu

                            • andreeadede
                              Incepator
                              • 22.sep.2014
                              • 1

                              #15
                              Buna ziua! Locuiesc intr-o casa situata intr-o zona intens circulata si am nevoie de 2 ferestre la una din camere. Dimensiunea este 175 latime * 130 inaltime.
                              Va rog sa ma ajutati sa aleg intre urmatoarele oferte (mentionez ca toate au 5 camere si 3 foi de sticla, culoare alb):

                              1. Profil KBE, feronerie Roto NT, pret 1500 ron
                              2. Profil Gealan S 3000, feronerie Winkhaus activPilot, pret 1576 ron
                              3. Profil Aluplast, feronerie Siegena, pret 1700 ron
                              4. Profil Salamander Streamline, feronerie Winkhaus, pret 1760 ron
                              5. Profil KBE, feronerie Siegenia, pret 1610 ron
                              Ultima editare de Consultant Tamplarie; 18.oct.2014, 20:55.

                              Comentariu

                              Procesare...