Sistem etansare tamplarie

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    Sistem etansare tamplarie

    Cu oarece timp in urma a fost purtata o discutie despre modul de montaj tamplarie termoizolanta cu ajutorul unor benzi specifice.

    Se punea problema inexistentei acestui tip de montaj in tara.

    Am placerea sa va anunt ca un astfel de sistem este deja prezent in Romania, sub marca Ceresit.
    Fișiere Atașate
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    Re: Sistem etansare tamplarie

    Postat în original de Gemini
    Cu oarece timp in urma a fost purtata o discutie despre modul de montaj tamplarie termoizolanta cu ajutorul unor benzi specifice.

    Se punea problema inexistentei acestui tip de montaj in tara.

    Am placerea sa va anunt ca un astfel de sistem este deja prezent in Romania, sub marca Ceresit.
    Cum ajunge spuma acolo , pe unde daca sint acele benzi ? Practic care este modul de montaj ?
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #3
      Acele benzi, de fapt folii, sunt prevazute cu o latura autoadeziva in vederea asigurarii premontajului.

      Rosturile se inchid cu folia dupa ce se aplica spuma poliuretanica in rostul de montaj al tamplariei.

      Comentariu

      • valentin geageac
        Incepator
        • 26.mar.2008
        • 33

        #4
        Salut, am vazut in emisiunea Misiunea casa un film despre montajul acesta. Cum fac rost de film?
        Multumesc

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #5
          Poate reusim sa va ajutam cu alte date despre sistem daca ne spuneti mai exact ce anume va intereseaza din prezentarea sistemului!

          Altfel, va puteti adresa direct producatorului la email-ul: ceresit.ro@ro.henkel.com

          Comentariu

          • Lord
            Membru
            • 15.mai.2006
            • 169

            #6
            Postat în original de Gemini
            Poate reusim sa va ajutam cu alte date despre sistem daca ne spuneti mai exact ce anume va intereseaza din prezentarea sistemului!

            Altfel, va puteti adresa direct producatorului la email-ul: ceresit.ro@ro.henkel.com
            Am citit de pe site detaliile tehnice .. acuma am dori sa stim cum putem comanda asa ceva chiar sunt si eu interesat sa pun la ferestre ..

            Comentariu

            • soarebv
              Incepator
              • 23.nov.2009
              • 26

              #7
              salut!

              in sfarsit vad ca si in Ro se promoveaza sistemul asta pe care il am si eu la firma la care lucrez.

              ca de obicei in Romania se foloseste doar spuma.

              Filmul poate fi si de exterior si de interior.

              da-mi un email si prmesti detalii

              Comentariu

              • Dan_Daniel
                Living Legend
                • 20.nov.2009
                • 1153

                #8
                Si daca sant mai mute persoane interesate cum faceti, scrieti cate un raspuns la fiecare.
                Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

                Comentariu

                • valiu
                  Membru
                  • 02.mar.2009
                  • 258

                  #9
                  Postat în original de soarebv
                  salut!

                  in sfarsit vad ca si in Ro se promoveaza sistemul asta pe care il am si eu la firma la care lucrez.

                  ca de obicei in Romania se foloseste doar spuma.

                  Filmul poate fi si de exterior si de interior.

                  da-mi un email si prmesti detalii

                  Spune dom-le cu voce tare, sa te auda lumea daca cunosti sistemul, nu te zgarci

                  PS...... cadou de sarbatori........
                  Mereu avem ceva de invatat, chiar si de la cei pe care-i subestimam!

                  Comentariu

                  • soarebv
                    Incepator
                    • 23.nov.2009
                    • 26

                    #10
                    pai ideea e simpla, important este cand cumperi ferestrele termopan sa le ceri dotate cu astfel de sisteme, deoarece si banda precomprimata si filmul au o banda autoadeziva ce se lipeste de cantul ferestrei, iar la mintaj se pune spuma pe mijloc (sau functie de ferestre, poate fi me interior si exterior deoarece banda precomprimata unii o pun pe mijlocul ferestrei in santul acela), dupa care se lasa sa se usuce
                    Se taie spuma dupa care se tencuieste peste filmul mulat pe pervaz.

                    Nu se foloseste doar spuma (in vest) deoarece NU izoleaza foarte bine termic.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      #11
                      Nu se foloseste doar spuma (in vest) deoarece NU izoleaza foarte bine termic.
                      Termic ar izola, hidro nu prea izoleaza.

                      Comentariu

                      • unk
                        Incepator
                        • 16.dec.2009
                        • 54

                        #12
                        Montajul ferestrelor la noi se face cu spuma poliuretanica , fara alte "imbunatatiri" . In locurile "mai bune" deja se folosesc benzi/folii in interior si exterior . Sunt producatori care au deja in gama lor benz autoadezive special pt. montajul ferestrelo/usilor . Soudal (Soudal Window System) sau Illbruck ( i3) de exemplu.
                        Ar mai fi de adaugat, fiind cel putin la fel de important , desi e off topic, ca nici pozitionarea ferestrelor/usilor nu e ideala la noi , astea cu precadere fiind montate pe mijlocul peretelui . Mai putini sunt cei care monteaza in exteriorul zidariei (planul exterior al tamplariei = planul exterior al zidariei) , iar eu inca nu am vazut la noi ca ferestrele/usile sa fie montate pe cadre in exteriorul zidariei .

                        unk

                        Comentariu

                        • meserias_bun
                          Incepator
                          • 07.iun.2010
                          • 33

                          #13
                          imi recomandati sa folosesc EPDM

                          am lucrat in domeniu si am gasit cateva role de EPDM imi recomandati sa folosesc acest material http://en.wikipedia.org/wiki/EPDM_rubber
                          Shalom

                          Comentariu

                          • soarebv
                            Incepator
                            • 23.nov.2009
                            • 26

                            #14
                            benzi

                            sal
                            incerc sa pun niste poze




                            Mesaj modificat de PowerMC
                            Eliminare link publicitar.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • morioka70
                              Membru
                              • 16.aug.2009
                              • 296

                              #15
                              Postat în original de Gemini
                              Nu se foloseste doar spuma (in vest) deoarece NU izoleaza foarte bine termic.
                              Termic ar izola, hidro nu prea izoleaza.
                              Vreti sa va spun ceva? Eu n-am incredere că aceste benzi, numai ele singure, fara tencuirea spaletului, ar izola foarte bine impotriva infiltrarii apei. Adică or face-o la inceput, timp de cateva zile (maaaxim saptamani!), dar apoi, dupa ce le udă ploaia de cateva ori si mai dă si soarele verii peste ele, sa le văd atunci cat de bine mai stau lipite pe zid!
                              Nu zic, am vazut pe Internet la nemti (austrieci) cum faceau lipirea cu astfel de benzi de protectie (vezi http://www.youtube.com/watch?v=r3ZBQRW9eVk ). Da, dar tipul din filmul respectiv monta o tamplarie de fereastră la o CASĂ, unde se presupune ca ai un acoperis si-o streasina care apără fereastra de bataia directa a ploii si-a soarelui.
                              Hai, sa văd eu banda aia smecheră care rezistă de una singură la fereastra mea de la bloc, pe exterior, unde bate ploaia (cu furtună!) direct in geam, si-unde o usucă vantul si soarele de-o face ca si inexistentă!

                              Comentariu

                              Procesare...