Problema termopan - cremon blocat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Radu1
    Incepator
    • 20.apr.2008
    • 3

    Problema termopan - cremon blocat

    Buna ziua,

    Am o problema despre care nu am gasit pe nicaieri informatii.

    La un geam termopan cu doua canaturi, dintre care unul cu deschidere dubla, s-a blocat cremonul in pozitia deschis. Mai exact, atunci cand incerc sa il rotesc, la un moment dat opune rezistenta. Nu am incercat, evident, sa il fortez.

    Rog pe oricine s-a confruntat cu asa ceva sau are cunostinte in domeniu sa imi spuna pe de o parte care este cauza si pe de alta parte ce solutii am la dispozitie.

    Multumesc.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Analizati cu atentie topicul:



    Verificati cremonul si pozitionarea ferestrei functie de blocatorii de pe tamplarie.

    Comentariu

    • Radu1
      Incepator
      • 20.apr.2008
      • 3

      #3
      OK, multumesc.

      Comentariu

      • b20
        Incepator
        • 19.mar.2008
        • 25

        #4
        ciudat, nu se inchide? nu cumva l-ai fortat cu alta ocazie tu sau altcineva?verifica si feroneria, demonteaza-l si vezi sa nu fie de slaba factura, inlocuieste-l

        Comentariu

        • Radu1
          Incepator
          • 20.apr.2008
          • 3

          #5
          Dupa o analiza mai atenta, cauza este deplasarea canaturilor, astfel incat elementele mobile nu se mai imbina perfect. Mai concret, "limba" care trebuie sa fie in pozitie verticala pentru a permite actionarea cremonului nu mai este impinsa de blocatorul de pe canatul celalalt.

          O sa citesc tutorialul de reglare a tamplariei si o sa incerc sa readuc ambele canate in pozitie.

          Daca nu am dumiresc e posibil sa revin cu intrebari

          Comentariu

          Procesare...