Detectare Low-E, reflexiv

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • edenberg
    Incepator
    • 13.mai.2008
    • 55

    Detectare Low-E, reflexiv

    Am comandat 2 geamuri termopan cu sticla Low E cu argon.
    O problema e ca daca privesc sticla din lateral se pede pe unele zone ale suprafetei sale culori de curcubeu.
    E normal asa ceva tinand cont de tipul sticlei alese?
    Posibil sa fie defecta sticla sau sa-mi fi pus alt tip de sticla?
    astept rasp Dvs.

    Multumesc.
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12230

    #2
    Re: Probleme sticla tamplarie

    Postat în original de edenberg
    Am comandat 2 geamuri termopan cu sticla Low E cu argon.
    Oroblema e ca daca privesc sticla din lateral se pede pe unele zone ale suprafetei sale culori de curcubeu.
    E normal asa ceva tinand cont de tipul sticlei alese?
    Posibil sa fie defecta sticla sau sa-mi fi pus alt tip de sticla?
    astept rasp Dvs.

    Multumesc.
    Sticla float elimina deficientele de claritate in special cele de imagine sau efectul de curcubeu. Sticla float este mai scumpa si mai clara, recomandata la protec?ia tablourilor, la vitrine, ferestre ?i chiar la pere?i cortin?........in cazul dvs se pare ca s-a folosit o sticla ordinara !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12230

      #3
      Re: Probleme sticla tamplarie

      Dublura !
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Consultant Tamplarie
        Moderator
        • 27.mai.2008
        • 903

        #4
        Postat în original de edenberg
        Am comandat 2 geamuri termopan cu sticla Low E cu argon.
        Oroblema e ca daca privesc sticla din lateral se pede pe unele zone ale suprafetei sale culori de curcubeu.
        E normal asa ceva tinand cont de tipul sticlei alese?
        Posibil sa fie defecta sticla sau sa-mi fi pus alt tip de sticla?
        astept rasp Dvs.

        Multumesc.
        S-ar spune ca puteti verifica existenta peliculei Low-E, adica acea pelicula de oxizi metalici aplicata pe o sticla float, folosindu-va de diferite metode neconvetionale. De la “trucul” cu bricheta – aprindeti o bricheta in dreptul geamului, identificati reflexia luminii si daca a doua sau a treia reflexie este de o alta culoare decat celelalte inseamna ca aveti Low-E -, pana la incalzirea geamului – incalziti fata geamului (partea dinspre interior) cu o lampa cu lumina infrarosie si daca exteriorul geamului nu se incalzeste inseamna ca are in componenta lui Low-E. Chiar daca aceste metode de verificare dau unele rezultate pozitive, cel mai indicat este sa verificati existenta peliculei Low-E din interiorul geamului stratificat cu un aparat special conceput pentru asa ceva, care este prevazut cu o dioda ce emite o lumina infrarosie si un foto tranzistor.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12230

          #5
          Acum daca avem si un consultant ...sa intrebam ! Am tot pus intrebari despre sticla sunguard . Stiti ceva despre ea ? Merita inlocuirea unor sticle cu asa ceva ? Este vorba de citeva geamuri care se afla in expunere directa la soare si deci necesita o protectie sporita . Sau o alta metoda de protectie solara .....
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • nippy
            Incepator
            • 10.nov.2007
            • 25

            #6
            Consultantul nostru, foloseste expresii prea grele pentru niste "profani".

            Nu as fi avut nimic impotriva la acest lucru, dar am vazut ca incepe sa si cenzureze atunci cand spune prostii, si altcineva il corecteaza. Aici nu prea mi-a mai placut.

            Un "profan" poate verifica existanta sticlei LowE, cu bricheta.
            Se aprinde bricheta cam la 3 cm de geam, iar in reflexie se vor vedea 4 flacari. Flacara a doua trebuie sa fie de culoare rosiatica, iar celelalte 3 vor fi galbene (asta numai daca privim din interior).
            Metoda asta ne-a spus-o si consultantul de altfel.
            Nu e nevoie pt un profan de alte instrumente mai mult sau mai putin speciale.

            Daca ai nevoie de o protectie perfecta asupra razelor de soare, puneti sticla Sun Guard. Actioneaza aproape perfect ca o bariera termica asupra razelor.
            Daca vrei doar o reducere de actiune solara si transfer termic, foloseste LowE, sau reflexiv (oglindat).

            Sper sa apuci sa citesti mesajul inainte sa fiu cenzurat :P

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12230

              #7
              Ok ! Citit ! Cenzurat ? Nu cred !
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13008

                #8
                Partea negativa la reflexiv este ca pierzi semnificativ din lumina naturala.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • nippy
                  Incepator
                  • 10.nov.2007
                  • 25

                  #9
                  Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                  Ok ! Citit ! Cenzurat ? Nu cred !
                  E bine ... ati apucat sa cititi inainte

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12230

                    #10
                    Traim in Romania ! tara de cretini si nebuni ! Nu stiati ? Cred ca nu spun nimic nou ! Am contactat firma Aplast care vinde geamurile sunguard . Concluzia ? o cucoana cu voce lesinata mi-a explicat ca " politica firmei " nu permite vinderea sticlei separat si daca vreau sa schimb toata timplaria . Un cretinism tip romanesc care se datoreaza conventiilor facute intre firme prin acea asociatie a producatorilor de termopan , sau cum mama dracului se cheama . Asta apropo de faptul ca m-am luat si de cei care au sau vor sa faca asociatia electricienilor , alt cretinism care va duce tot la asemenea aberatii . Rog pe cei care detin mai multe informatii sa ma indrume spre un alt producator de sticla cu calitati asemanatoare sau eventual cine produce sticla asta . ( sper ca nu este inventia si fabrica lor ! ) Poate se comercializeaza si sub alt nume . Miine , poimiine nu vei cumpara mustar decit daca ai si micii cumparati de la X, flecurile la pantofi decit daca ai pantofi Y ....uniune europeana sau spitalul 9 ? greu de facut diferenta !
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • Admin.MC
                      Membru Marcant
                      • 05.dec.2005
                      • 974

                      #11
                      Postat în original de nippy
                      Consultantul nostru, foloseste expresii prea grele pentru niste "profani".

                      Nu as fi avut nimic impotriva la acest lucru, dar am vazut ca incepe sa si cenzureze atunci cand spune prostii, si altcineva il corecteaza. Aici nu prea mi-a mai placut.

                      Un "profan" poate verifica existanta sticlei LowE, cu bricheta.
                      Se aprinde bricheta cam la 3 cm de geam, iar in reflexie se vor vedea 4 flacari. Flacara a doua trebuie sa fie de culoare rosiatica, iar celelalte 3 vor fi galbene (asta numai daca privim din interior).
                      Metoda asta ne-a spus-o si consultantul de altfel.
                      Nu e nevoie pt un profan de alte instrumente mai mult sau mai putin speciale.

                      Daca ai nevoie de o protectie perfecta asupra razelor de soare, puneti sticla Sun Guard. Actioneaza aproape perfect ca o bariera termica asupra razelor.
                      Daca vrei doar o reducere de actiune solara si transfer termic, foloseste LowE, sau reflexiv (oglindat).

                      Sper sa apuci sa citesti mesajul inainte sa fiu cenzurat :P
                      1. Eu am modificat mesajul pentru a nu da nastere la controverse inutile.

                      2. Va rog sa-mi spuneti cu care din cele doua conturi create vreti sa ramaneti, constantin955 sau nippy.

                      3. Din descrierea dumneavoastra reiese ca nu sunteti un profan, ci un intreprinzator care activeaza in domeniul tamplariei, care prefera sa atraga atentia asupra lui intr-un mod nefiresc. De aceea, am sa va rog sa nu dati sfaturi din punctul de vedere al unui profan, cand interesele primeaza... nu voi tolera asa ceva.

                      Comentariu

                      • nippy
                        Incepator
                        • 10.nov.2007
                        • 25

                        #12
                        chiar ca sunt tampiti... producatorii cu care colaborez eu, imi dau sticla si separat, si tamplaria la fel... nu credeam ca poate fi asta o problema pentru unii... fuck

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12230

                          #13
                          Cititi si aici !
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • nippy
                            Incepator
                            • 10.nov.2007
                            • 25

                            #14
                            Postat în original de Admin.MC
                            2. Va rog sa-mi spuneti cu care din cele doua conturi create vreti sa ramaneti, constantin955 sau nippy.
                            constantin955 nu-mi apartine !!!... nu aveti decat sa-l stergeti, dar va spun ca nu sunt eu, cu toate insinuarile pe care vreti sa le faceti.
                            Eu fac postari din 2 locatii... de la mine de acasa, si de la mine de la serviciu. De la serviciu e posibil sa mai fie si alta lume care posteaza pe aici... pt ca sunt mai multe calculatoare cu aceiasi iesire.

                            Postat în original de Admin.MC
                            3. Din descrierea dumneavoastra reiese ca nu sunteti un profan, ci un intreprinzator care activeaza in domeniul tamplariei, care prefera sa atraga atentia asupra lui intr-un mod nefiresc.
                            Sunt un mic intreprinzator, dar asta este egal cu zero aici pe forum... vreau doar sa ajut lumea cu mici sfaturi utile, exprimate cat mai pe intelesul profanilor !!!... si nu intru aici ca sa-mi fac mie reclama... asta se poate vedea din postarile mele.
                            Niciodata nu am propus aici la nimeni sa colaboreze cu mine, pt montare de tamplarie (cu asta se ocupa firma mea).
                            Din aceasta perspectiva, chiar ca atrag atentia intr-un mod "nefiresc".


                            Postat în original de Admin.MC
                            De aceea, am sa va rog sa nu dati sfaturi din punctul de vedere al unui profan, cand interesele primeaza... nu voi tolera asa ceva.
                            Dau sfaturi din ce punct de vedere vreau eu. Suntem o tara democrata si cred ca nu e interzis sa ne spunem toate punctele de vedere. Daca deranjez, spuneti-mi, si nu mai intru aici. !

                            O intrebare de curiozitate... ca sunt interesele alea care primeaza ???

                            Comentariu

                            • danniel
                              Incepator
                              • 11.mai.2008
                              • 14

                              #15
                              am o intrebare la treaba cu bricheta
                              verificarea se poate face inainte sa se monteze geamul?
                              trebuie sa fie intuneric?soare? afara
                              ma gandeam ca daca bate soarele pe geam nu mai vezi nici o reflexie
                              nu e important sa stii
                              trebuie sa il cunosti pe cel care stie

                              Comentariu

                              Procesare...