Probleme usa PVC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • w0rkar0und
    Incepator
    • 13.mar.2008
    • 36

    Probleme usa PVC

    Am urmatoarele 2 probleme:

    1. Unei cunostinte la un birou format din 2 incaperi i-au montat o de interior din pvc. M-am oferit sa ii montez eu parchetul care trebuie sa treaca pe sub usa, mai exact am cerut sa fie montata la 2 cm inaltime de pardoseala.

    La montaj au folosit teancuri de placute sub forma de pene (colorate). Cei care au vazut macar o data stiu despre ce este vorba. Singura problema este ca ei le-au folosit in partea de jos(sub prag) si in partea de sus a usii (deasupra), 2 teancuri de pene sus si 2 teancuri jos.

    Ca sa pot trece cu parchetul pe sub usa trebuie sa le scot pe cele de jos. La fel pt a repara pe langa usa trebuie indepartate cele de sus, ele iesind f mult in exterior. Usa a fost prinsa in perete in 3 suruburi pe fiecare laterala.
    Ar mai fi trebuit si alte suruburi prinse eventual in partea de sus a usii? Usa e 90% din geam termopan care este destul de greu. E ok sa scot penele respective sau cadrul nu va mai fi la fel de rigid in conditiile in care el nu se va sprijini pe nimic ci doar in cele 6 suruburi?

    2. nitial usa nu prea se inchidea, au reglat-o ei, de-o idee se inchide dar putintel mai greu. Nu ca la o usa de lemn. Trebuie impinsa putin, nu f mult. Cei care au montat-o mi-au zis ca e asa pana se vor mai "lasa" garniturile acum fiind noi. Este ceva real sau o minciuna ieftina?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15056

    #2
    Se poate verifica usor daca este din cauza garniturilor (ceea ce nu cred) sau este un montaj defectuos.
    Partea cu penele, se poate testa prin scoaterea usoara a acestora si observara daca se descentreaza usa sau nu. In caz ca pridnerea nu este OK si nu sta fara pene, se pot adopta altele sau modela cele existente pentru a putea finisa zonele.
    In mod normal ar trebui sa stea si fara pene iar zona sa o umpleti cu spuma poliuretanica.

    Comentariu

    • w0rkar0und
      Incepator
      • 13.mar.2008
      • 36

      #3
      cum se poate verifica daca e din cauza garniturilor sau nu?

      Comentariu

      • nippy
        Incepator
        • 10.nov.2007
        • 25

        #4
        puteti sa trageti penele linistit... usa e ancorata in 6 suruburi, ceea ce e f bine. Daca peretii in care a fost prinsa, sunt din beton, chiar ca puteti sa trageti penele afara fara probleme.
        Banuiesc ca au bagat si spuma, nu-i asa ?

        la punctul 2, tind sa cred ca sunt de vina garniturile... mi s-a mai intamplat si mie

        Comentariu

        • w0rkar0und
          Incepator
          • 13.mar.2008
          • 36

          #5
          Si care a fost in cazul dumneavoastra rezolvarea?

          Comentariu

          • nippy
            Incepator
            • 10.nov.2007
            • 25

            #6
            Postat în original de w0rkar0und
            Si care a fost in cazul dumneavoastra rezolvarea?
            pai in primul rand, nu consider un defect ca garniturile opun putina rezistenta... dimpotriva, treaba asta confera o mai buna etanseizare a fereastrei care e necesara pe timp de iarna.

            in al doilea rand, "rezolvarea", a fost, cum au zis si colegii de breasla, cei care v-au montat fereastra : Timpul ... asta numai daca problema este de la garnitura

            Comentariu

            • Consultant Tamplarie
              Moderator
              • 27.mai.2008
              • 904

              #7
              1. Pragul este prevazut cu profil de conexiune si daca nu, cum este fixat pragul, care este distanta exacta dintre pardoseala si prag (partea de jos) si distanta dintre prag si usa?

              2. Garniturile folosite trebuie debitate cu pana la 1% peste masura, dat fiind pericolul de contractie, si de aici problema la inchidere. Dar va recomand sa va uitati cu atentie la cum se inchide usa (pe toata suprafata de inchidere), pentru ca s-ar putea sa sesizati unele defecte de executie.

              ps: ar fi indicat sa atasati niste poze

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6452

                #8
                @ Consultant tamplarie: Bine ati venit!
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Consultant Tamplarie
                  Moderator
                  • 27.mai.2008
                  • 904

                  #9
                  Postat în original de raduca
                  @ Consultant tamplarie: Bine ati venit!
                  Va multumesc pentru urare. Sper sa avem parte de cat mai multe discutii interesante si constructive, pentru care va stau la dispozitie.

                  Comentariu

                  Procesare...