Alegere tamplarie termoizolanta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • francys
    Incepator
    • 16.aug.2008
    • 2

    Precizia , responsabilitatea, sunt calitati care lipsesc unora ca d-voastra , domnule nippy. Invatati de la acei "nemti cu idei fixe" si renuntati la "mediocritate". Imi pare rau sa va jignesc, dar din tot ceea ce ati scris in ultimul mesaj reiese , din plin, acest lucru.
    Dupa cum spuneti:
    "nu este o tragedie- se inlocuieste"
    "v-au adus altceva decit ceea ce ati cerut? Nici o problema..."
    Se poate introduce o hirtie intre... - "pt ca bumbii nu sunt strinsi la fel"
    "alta chestie ce tine de reglaj"

    Toate aceste probleme, domnule nippy, NU TREBUIE SA EXISTE.

    Invatati sa lucrati profesional, complimentele sa ia locul criticilor! Din nefericire mai avem fff mult sa-i ajungem din urma pe acei nemnti cu idei fixe , iar acest lucru se intimpla datorita unora ca d-voastra, SUPERFICIALITATEA este la putere.

    Am toata admiratia pt cei ca GIURGIU.

    Imi cer scuze daca am intrecut limita!

    Comentariu

    • francys
      Incepator
      • 16.aug.2008
      • 2

      Calomnie? Nu as spune . Folositi cu multa usurinta cuvinte de manipulare.

      Comentariu

      • Consultant Tamplarie
        Moderator
        • 27.mai.2008
        • 903

        Incercati sa comparati valorile de coeficient termic (profil si geam) dintre acesti 3 producatori si nu numai, raportandu-le la numarul camerelor si la preturile acestora. N-ar fi rau sa includeti in comparatia dumneavoastra si sistemele Veka.

        Comentariu

        • Vinga64
          Incepator
          • 13.iul.2008
          • 68

          Ferestre PVC

          salutare tuturor,

          As dori sa stiu ce firme sunt recomandate de voi in producera de ferestre PVC,doresc sa imi cumpar ferestre si usi pt toata casa si de aceea as dori o calitate buna.
          Firme la care m am gandit ar fi Q-Forte,Mondostyle,si cam atat in reat nu prea mai stiu,

          Ce parere aveti? astept alte sugesti

          Un aspact f .important care ma intereseaza ar si fi transferul termic.

          Comentariu

          • romanbun
            Incepator
            • 29.ian.2008
            • 60

            Daca vreti ceva calitativ dpdv TEHNIC luati tamplarie PVC cu 6 camere de aer si 3 foi la geamul termopan. Sau faceti din lemn stratificat. Daca optati pt. varianta a 2-a intrati in atelier si faceti un CONTROL la tamplaria deja executata de firma respectiva- in atelier sau la lucrari realizate pe teren- sa vedeti cum FUNCTIONESTE .
            Sa aveti in vedere etanseitatea , daca se vad reparatii pe lemn , rasina iesita din lemn, daca garniturile sunt bune , cat mai groase si relativ tari-asta la tampl. lemn , cum stau in pozitia DESCHIS si INCHIS, grosimea foilor de geam si distanta dintre ele. La 2 foi e de 16 mm -total 24 mm sau altfel spus 4-16-4, la 3 foi este de 8mm-total 28mm - 4-8-4-8-4.
            Orice ban investit ACUMA va reduce consumurile de energie in timp.
            Eu am lucrat in PVC la mine acasa cu Schuco o usa si apoi am trecut pe lemn stratificat , care totusi e mai bun...si mai scump OF HORSE!
            Din ce stiu EU v-am spus , dar sunt curios ce zic si altii!

            Comentariu

            • embedded
              Membru
              • 08.iun.2006
              • 160

              la cel cu 3 foi, poate fi si mai gros, vreo 38-40mm, 4-16-4-16-4

              Postat în original de romanbun
              Daca vreti ceva calitativ dpdv TEHNIC luati tamplarie PVC cu 6 camere de aer si 3 foi la geamul termopan. Sau faceti din lemn stratificat. Daca optati pt. varianta a 2-a intrati in atelier si faceti un CONTROL la tamplaria deja executata de firma respectiva- in atelier sau la lucrari realizate pe teren- sa vedeti cum FUNCTIONESTE .
              Sa aveti in vedere etanseitatea , daca se vad reparatii pe lemn , rasina iesita din lemn, daca garniturile sunt bune , cat mai groase si relativ tari-asta la tampl. lemn , cum stau in pozitia DESCHIS si INCHIS, grosimea foilor de geam si distanta dintre ele. La 2 foi e de 16 mm -total 24 mm sau altfel spus 4-16-4, la 3 foi este de 8mm-total 28mm - 4-8-4-8-4.
              Orice ban investit ACUMA va reduce consumurile de energie in timp.
              Eu am lucrat in PVC la mine acasa cu Schuco o usa si apoi am trecut pe lemn stratificat , care totusi e mai bun...si mai scump OF HORSE!
              Din ce stiu EU v-am spus , dar sunt curios ce zic si altii!

              Comentariu

              • Vinga64
                Incepator
                • 13.iul.2008
                • 68

                lemul imi place dar RONiiiiiiiiiiiii is cam multi de acea caut ceva mai din plastic dar sa fie cat de cat de calitate

                Comentariu

                • ombun
                  Membru Marcant
                  • 12.feb.2007
                  • 564

                  un coleg a lucrat cu Q-Fort si a fost f. multumit !!!
                  vreau sa fac o casa !

                  Comentariu

                  • Vinga64
                    Incepator
                    • 13.iul.2008
                    • 68

                    cam asa ceva caut.exemple

                    mersi

                    Comentariu

                    • cyclyman
                      Incepator
                      • 02.mar.2008
                      • 29

                      Eu mi-am luat de la QFort.

                      Profil: Veka (nuc)
                      Sticla: LowE + Argon + LowE + Argon + Reflex Bronz

                      Deocamdata sunt foarte multumit de ele. Sunt lucrate ireprosabil.
                      Asteptam adevarata iarna sa le vedem adevarata valoare calitativa.

                      Comentariu

                      • ecosit
                        Membru
                        • 18.aug.2008
                        • 158

                        Postat în original de cyclyman
                        Eu mi-am luat de la QFort.

                        Profil: Veka (nuc)
                        Sticla: LowE + Argon + LowE + Argon + Reflex Bronz

                        Deocamdata sunt foarte multumit de ele. Sunt lucrate ireprosabil.
                        Asteptam adevarata iarna sa le vedem adevarata valoare calitativa.
                        Primul Low-e e in plus... sau al doilea... depinde care ii in exterior. Low-e pus pe sticla din exterior blocheaza caldura soarelui sa-ti patrunda in casa, caldura care ar fi ajutat pe timp de iarna. Asta este...

                        Comentariu

                        • embedded
                          Membru
                          • 08.iun.2006
                          • 160

                          Postat în original de ecosit.ro
                          Postat în original de cyclyman
                          Eu mi-am luat de la QFort.

                          Profil: Veka (nuc)
                          Sticla: LowE + Argon + LowE + Argon + Reflex Bronz

                          Deocamdata sunt foarte multumit de ele. Sunt lucrate ireprosabil.
                          Asteptam adevarata iarna sa le vedem adevarata valoare calitativa.
                          Primul Low-e e in plus... sau al doilea... depinde care ii in exterior. Low-e pus pe sticla din exterior blocheaza caldura soarelui sa-ti patrunda in casa, caldura care ar fi ajutat pe timp de iarna. Asta este...
                          depinde de cum e asezat stratul de Low-e, inspre inafara sau interior

                          Comentariu

                          • KARRA
                            Incepator
                            • 19.oct.2009
                            • 3

                            Ce fel de tamplarie si feronerie recomandati pentru o casa??

                            Am ajuns la capatul cercetarilor pe net, asa ca am hot sa va intreb pe voi, ce fel de tampalrie sa alegem pt casa?

                            Avem oferte de la :

                            Veka cu feronerie Roto
                            Trocal cu Siegenia
                            Rehau cu GU
                            Schuco cu Roto
                            Panorama cu Roto
                            Am citit ca Roto ar fi cea mai buna feronerie, dar sincer as mai vrea sa aflu ceva pareri si in legatura cu tipul de profil.

                            Noi vrem culoare nuc, iar sg a caror culoare la nuc e cea mai frumoasa sunt cei de la Rehau,.
                            Inca nu stim ce sa facem.Nu am vrea sa facem rabat la calitate, deci astept parerile voastre.
                            Va multumesc
                            Carmina

                            Comentariu

                            • papi
                              Membru
                              • 30.mar.2008
                              • 289

                              categoric Veka cu feronerie Roto , parerea mea
                              salutare la toti

                              Comentariu

                              • mikke
                                Incepator
                                • 03.aug.2009
                                • 40

                                Eu lucrez cu Veka, dar toate profilele enumerate sunt de calitate f. buna. Ar trebui sa primeze producatorul, de aceea va recomand sa vizitati atelierelor celor care v-au facut ofertele si sa vedeti care va inspira cea mai mare incredere ca ferestrele vor fi ok.
                                vrei tamplarie din PVC? da-mi un mesaj si se rezolva

                                Comentariu

                                Procesare...