Alegere tamplarie termoizolanta

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • curiosdinfire
    Incepator
    • 15.ian.2011
    • 4

    sfat pentru tamplarie

    salut sunt cristi din galati si va rog daaca se poate sa imi dati un sfat cu privire la alegerea pe care am sa o fac la tamplaria apartamentului. Detin un apartament cu 2 camere cu iesire in exterior cu 2 balcoane la dormitor si sufragerie si un geam la bucatarie,
    cote estimative - Balcon sufragerie 320x165 intentionez cu 3 canate din care cea din mijloc sa se deschida cu 2 ferestre
    - Geam bucatarie 80x115 o singura feresatra oscilobatanta
    - Balcon dormitor 245x165 cu 3 canate si cea din mijloc sa se deschida cu o singura fereastra oscilobatanta

    Ca si tip de profil am ales Ramplast 5 camere + feronerie Roto + low E

    ce recomandari imi puteti face la tipul de profil? am auzit ceva despre Winhouse w70 in 5 camere

    va multumesc

    Comentariu

    • Consultant Tamplarie
      Moderator
      • 27.mai.2008
      • 904

      Nu cunosc profilul winhouse insa ar trebui sa obtineti cateva oferte de la furnizorii locali si sa le comparati.
      Balcoanele se vor inchide integral in tamplarie sau au doar fata, fiind logii?
      Alegerea numarului de ferestre ar trebui sa permita accesul ulterior pe zonele de capat si intemediare pentru a le spala, asadar poate este necesar mai mult de cat o fereastra pe mijloc.

      Comentariu

      • Digix
        Incepator
        • 23.mai.2009
        • 38

        Răspuns la: Alegere tamplarie termoizolanta

        Postat în original de danniel
        in europa se foloseste din ce in ce mai putin tamplaria din aluminiu in unele tari sa scos complet de pe piata. din punctul meu de vedere pvc-u
        este un material net superior mai ales ca acum este armat cu otel la interior
        binenteles ca depinde de firma de unde cumperi mai sunt unele firme in romania de fapt multe dinele care folosesc imbinarea mecanica a ramelor de pvc-u .tehnologia actuala este de sudare a acestora la cald dar nu toti producatorii stiu asta
        Vorbiți în cunoștiință de cauză, sau doar de dragul discuției?

        Cine a scos tâmplăria din aluminiu de pe piață, e vorba de țări comuniste, unde pur și simplu nu se dă voie? Dați exemple însoțite de documente. Altfel clienții sunt liberi să decidă ce fel de tâmplărie vor oriunde pe lumea asta.

        Prezentați un studiu din care să reiasă că PVC-ul ar fi un material NET superior aluminiului.

        Confecționarea de tâmplărie PVC a fost dintotdeauna însoțită de armătură. Dimpotrivă, acum au apărut și unele profile care permit renunțarea la armătură în anumite condiții, vezi Rehau Geneo de anumite dimensiuni(limitate).

        Tâmplăria din PVC se face în exclusivitate prin sudarea în PVC a ramelor la 90 de grade, excepție făcând teurile(montanții) și inversoarele(stulpii), care se prind mecanic. Nu există tâmplărie din PVC îmbinată exclusiv mecanic.
        Geamgiu din România

        Comentariu

        • gabif
          Incepator
          • 02.feb.2009
          • 40

          Răspuns la: Răspuns la: Alegere tamplarie termoizolanta

          Buna seara,

          Am nevoie de un sfat legat de alegerea geamurilor termopan. Am fost la mai multe firme si pentru 3 usi de balcon am obtinut preturi intre 478 euro si 827 euro si nu stiu ce sa aleg. Vreau doar sa fie de calitate si sa nu am probleme. Mentionez ca usile care doresc sa le schimb sunt de termopan.
          Ofertele primite le-am centralizat intr-un excel (a se vedea imaginea)
          Orice sfat e binevenit.

          Multumesc!
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • blackeagle
            Incepator
            • 06.aug.2012
            • 6

            Alegere tamplarie casa

            Salutare ,
            Am ales sa schimb tamplaria casei si am de ales intre mai multe variante . Care ar fi cea mai buna varianta :

            1. QFort - Tamplarie Veka 5 camere + Geam CS1.0 4+F4(Ar) + Feronerie Roto NT = 1250 Euro
            2. Gealan - Tamplarie S3000 5 camere + Geam 24mm, Low-E1.1+F4 + Feronerie Roto NT = 813 Euro
            3. Aplast - Tamplarie Ideal 4000 CM 6 camere + Geam 24mm FLOAT 4+16+4 LOWE (Cu Arg) sau geam Dual Protect + feronerie Aplast-Fittings = 803 Euro
            4. Trocal - Innonova70AD 5 camere + Geam 4S4+F4 24mm Argon + Feronerie Sigenia = 1052 Euro


            Multumesc,
            Adrian

            Comentariu

            • costinell_mc
              Membru Marcant
              • 30.iul.2011
              • 346

              Răspuns la: Alegere tamplarie casa

              am eu qfort cu timplarie 5 camere si ferestre 3 geamuri (2 spatii e aer) si nu e fenomenala
              in schimb au scos acum 7 camere si 3 geamuri (2 spatii aer mai mari) la 20% diferenta de pret si mie mi s-au parut mult mai bune

              Comentariu

              • blackeagle
                Incepator
                • 06.aug.2012
                • 6

                Răspuns la: Alegere tamplarie casa

                In plus am mai primit oferta pentru :

                Rehau - EURO-DESIGN 70 5 CAMERE + Geam FLOAT4/AG/LOW-E4 + Feronerie Sigenia = 785 Euro

                Comentariu

                • Adi_M
                  Incepator
                  • 30.mai.2011
                  • 57

                  Răspuns la: Alegere tamplarie termoizolanta

                  Pt casa scarii am nevoie de geam de mansarda intrucat este singura sursa de lumina naturala. Initial vroiam sa pun geam iluminare pod dar mi s-a spus ca nu etansaza prea bine si se face condens pt ca e locuita suprafata. Am primit o oferta la V.....ux dar e 1200 lei. In situatia in care nu voi umbla la acest geam si doar de lumina am nevoie exista posibilitatea unui geam fix chiar de la Velux unde am incredere in calitate dar nu asa de scump? Merci!
                  Ultima editare de Consultant Tamplarie; 12.aug.2012, 18:01.

                  Comentariu

                  • Consultant Tamplarie
                    Moderator
                    • 27.mai.2008
                    • 904

                    Răspuns la: Alegere tamplarie casa

                    De ales intre pentru ofertele 1 sau 4. Nu aveti si oferte cu 3 foie de geam, nu va intereseaza?

                    Comentariu

                    • blackeagle
                      Incepator
                      • 06.aug.2012
                      • 6

                      Răspuns la: Alegere tamplarie casa

                      Am si oferte pentru 3 foi geam (38 mm) ... de la Deceunick Zendow 5 cu 830 E . Culoarea ar fi stejar auriu / nuc . Dimensiunile de care am nevoie sunt :
                      1. Doua Canaturi 1 Fix - 1 Oscilo-Batant Dreapta L=1100, H=1160
                      2. Un Canat Fix L=1100, H=580
                      3. Un Canat Oscilo-Batant Dreapta L=580, H=580
                      4. Doua Canaturi 1 Batant , 1 Oscilo-Batant Dreapta L=1540, H=1250
                      5. Doua Canaturi 1 Fix - 1 Oscilo-Batant Dreapta L=1480, H=1250
                      6. Doua Canaturi 1 Fix - 1 Oscilo-Batant Dreapta L=1500, H=1140

                      Comentariu

                      • Consultant Tamplarie
                        Moderator
                        • 27.mai.2008
                        • 904

                        Răspuns la: Alegere tamplarie casa

                        1. QFort - Tamplarie Veka 5 camere
                        Ar trebui sa vedeti efectiv tipul profilului, VEKA are mai multe tipuri de profile din PVC, pentru ferestre.

                        Comentariu

                        • aurash_ro
                          Incepator
                          • 17.ian.2009
                          • 7

                          Răspuns la: Alegere tamplarie termoizolanta

                          Ce parere aveti de tamplaria de la TERAplast, latimea 70mm, 6 camere cu geam 4season

                          Comentariu

                          • mariusbzro
                            Incepator
                            • 20.oct.2012
                            • 23

                            Veka Softline 70AD sau Alphaline 90

                            Salut,

                            Vreau sa comand niste geamuri pentru un apartament pe sud la o firma ce are profile Veka (Dako Design). Am de ales intre:

                            1.Veka Softline 70AD 3 foi 4S-float4-Lowe4 (36 mm) la pretul de 4500 lei. Coeficient termic total 0.94 W/m

                            2. Veka Alphaline 90 MD 3 foi 4S-float4-Lowe4 (44 mm) la pretul de 5500 lei. Coeficient termic total 0.77 W/m.

                            Intrebarea este daca merita varianta a doua, bugetul fiind limitat.
                            Daca varianta a doua mult mai buna as putea sa fac un efort.

                            Comentariu

                            • Consultant Tamplarie
                              Moderator
                              • 27.mai.2008
                              • 904

                              Răspuns la: Alegere tamplarie termoizolanta

                              Postat în original de aurash_ro
                              Ce parere aveti de tamplaria de la TERAplast, latimea 70mm, 6 camere cu geam 4season
                              Ati ales aceasta tampalrie pana la urma? Care sunt impresiile dupa eventuala achizitie?

                              Comentariu

                              • Consultant Tamplarie
                                Moderator
                                • 27.mai.2008
                                • 904

                                Răspuns la: Veka Softline 70AD sau Alphaline 90

                                Postat în original de mariusbzro
                                Vreau sa comand niste geamuri pentru un apartament pe sud la o firma ce are profile Veka (Dako Design). Am de ales intre:

                                1.Veka Softline 70AD 3 foi 4S-float4-Lowe4 (36 mm) la pretul de 4500 lei. Coeficient termic total 0.94 W/m

                                2. Veka Alphaline 90 MD 3 foi 4S-float4-Lowe4 (44 mm) la pretul de 5500 lei. Coeficient termic total 0.77 W/m.
                                Nu cunoastem zona in care este apartamentul si etajul insa inclin spre prima varianta la care as adauga rulouri din PVC pentru a avea oprotectie solara maxima.
                                Diferenta de pret intre cele doua oferte poate acoperi o parte din costul rulourilor. Asadar, consider ca VEKA Softline 70AD va poate satisface cerintele fara probleme.

                                Comentariu

                                Procesare...